15 Ciekawostek o mieście Ronda 🇪🇸

ronda
foto – Pixabay

Państwa położone w basenie Morza Śródziemnego mogą chwalić się bardzo długą i ciekawą historią. Rozwój cywilizacyjny południowych rejonów Europy sprawiał, że na tych terenach, miało miejsce bardzo dużo ciekawych zdarzeń. Głównie związane one były z walką o dominację nad poszczególnymi jej sektorami. Jeszcze zanim cywilizacje śródziemnomorskie znalazły się w pełnym rozkwicie, docierały w te obszary różne wędrowne plemiona. Na przykład pierwsze oznaki osadnictwa na terenach dzisiejszej Hiszpanii, pochodzą z okresu neolitu i sięgają kilku tysiącleci przed erą nowożytną. Dobrym przykładem burzliwych dziejów z czasów starożytnej historii Europy może być hiszpańskie miasto Ronda.

1. Prawdziwa cywilizacja zagościła w mieście Ronda w VI wieku przed nową erą, a działo się to za sprawą Celtów. Założyli oni miasto i nazwali je Arunda. Kolejnymi władcami terenów Rondy byli feniccy osadnicy, zakładając Acinipo znane szerzej jako Ronda la Vieja.

2. Po Fenicjanach Rondę podbili Rzymianie i praktycznie do schyłku świetności rzymskiego imperium władali miastem i tą częścią półwyspu iberyjskiego. Za ich czasów miasto zostało ufortyfikowane, a Juliusz Cezar nadał Rondzie tytuł miasta i włączył je do hiszpańskiej prowincji Betyka.

3. Burzliwe czasy początków Rondy związane są z pojawieniem się w tej części Europy Germanów pod wodzą Rechila. Poprzez związek małżeński Rechila z córką króla Wizygotów, wprowadził ich niejako do struktur swojego państwa. Wizygoci wykorzystali sprzyjające okoliczności i zadomowili się w Rondzie, aż do czasów pojawienia się w Galicji, Berberów.

4. Berberowie stanowiący ludy zamieszkujący tereny północnej Afryki i Sahary, zostali zdominowani przez swoich arabskich sąsiadów. Przeszli z wiary chrześcijańskiej na islam i wraz z Arabami zadomowili się między innymi na terenach dzisiejszej Hiszpanii. Arabskie panowanie w Galicji zakończyło się w roku 1485 wraz ze zdobyciem ich dotychczasowych terenów przez wojska markiza Kadyksu, Ferdynanda III.

5. Ronda jest bardzo ciekawym miejsce, a związane jest to z jej położeniem na dwóch skalistych brzegach wąwozu dzielącego miasto na dwie części. Jedna część jest arabska i nosi nazwę Ciudad, natomiast druga chrześcijańska nosi nazwę Mercadillo.

6. Wąwóz dzielący miasto nosi nazwę El Tajo, a na jego dnie płynie rzeka Guadalevin. Jest to rzeka licząca około 121 kilometrów długości. Przepływając przez wąwóz, tworzy niesamowite miejsca, w których wysokość ścian wąwozu przekracza 100 metrów. Między innymi z taką sytuacja ma miejsce w mieście Ronda.

7. Wąwóz w mieście Ronda ma około 50 metrów szerokości, co może sprawiać wrażenie, jakby miasto zostało rozdzielone pęknięciem skały. Dzięki takiemu układowi, najstarsza część miasta La Ciudad posiadała naturalną przeszkodę, chroniącą przed zakusami najeźdźców.

8. Ponte Nuevo, Nowy Most jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Rondy. Budowa mostu trwała 34 lata i odbywała między rokiem 1759 a 1793. We wnętrzu mostu znajdują się pomieszczenia, które wykorzystywane były jako więzienie. Najbardziej krwawe wydarzenia związane z wiezieniem miały miejsce podczas wojny domowej w Hiszpanii.

9. La Cijara – Murallas de La Cljara – to zachowane fragmenty starych murów obronnych zbudowane przez Maurów w czasach kiedy miasto znajdowało się w ich rekach. Są to bardzo interesujące miejsca zwłaszcza dla pasjonatów starych fortyfikacji obronnych. Mury pochodzą z XII wieku. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilka wież obronnych będących pozostałościami dawnego systemu obronnego miasta.

10. Brama Almocábara – Puerta de Almocábar – bardzo malownicza brama zbudowana została w XIII wieku. Dzisiaj nieco się różni od pierwowzoru, ponieważ została dwukrotnie przebudowana. Przebudowy wykonano w XIV i XVI wieku dodając budowli renesansowe elementy. Na bramę oraz przylegającą do niej część muru można wejść.

11. Mury Albacara – Murallas de Albacara – kolejny element dawnej fortyfikacji. Mury te oddzielały miasto od znajdujących się poza nimi terenami rolniczymi. W pozostałościach murów widoczne są także ruiny kolejnej bramy noszącej nazwę Bramy Młynów – Puerta de los Molinos.

12. Na terenie miasta znajdują się punkty widokowe. Niestety z żadnego z nich nie widać całej perspektywy miasta. Nie oznacza to, że są to mniej ciekawe miejsca. Z każdego punktu widokowego można podziwiać inną część miasta.

13. Plaza del Toros – czyli arena korridy, zbudowana została w latach 1783-1785. Arena posiada największą w Hiszpanii piaszczystą średnicę zwaną rueda, ma ona 66 metrów i jest o 6 metrów większa od tej znajdującej się w Madrycie. W skład kompleksu wchodzi również teren przeznaczony dla koni. Pierwotnie pojedynki z bykami torreadorzy toczyli na koniach. Arena może pomieścić 5 tysięcy widzów. Jest to najstarsza arena walki byków zbudowana całkowicie z kamienia.

14. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło różne zawieruchy, największe zniszczenia dokonali żołnierze wojsk napoleońskich w początkach XIX wieku. Swoją rękę do częściowej dewastacji miasta przyłożyli walczący między sobą Hiszpanie, podczas wojny domowej prowadzonej na terenie Hiszpanii w latach 1936-1939.

15. Dzisiaj Ronda liczy około 34 tysiące mieszkańców i jest ciekawym miejscem na turystycznej mapie Hiszpanii.

4.5/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Giethoorn

Giethoorn to niewielka holenderska miejscowość, która leży około 35km od dużego miasta Zwolle. Nie bez powodu miejscowość ta…
Czytaj dalej