30 Fascynujących Ciekawostek o Egzotycznym Trynidad i Tobago 🗺️

trynidad i tobago
foto – Pixabay

Trynidad i Tobago to niewielkie wyspiarskie państwo, które znajduje się w Ameryce Północnej. Od wschodu otaczają je wody Oceanu Atlantyckiego, a od północy i zachodu – ciepłe, krystalicznie czyste wody Morza Karaibskiego. Trynidad i Tobago słynie ze wspaniałych, wyjątkowo malowniczych plaż z miękkim piaskiem i łagodnym zejściem do morza. Plażowanie i nurkowanie to jednak nie jedyne atrakcje, które czekają na wypoczywających tu podróżników. Przedstawiamy 30 ciekawostek o Trynidadzie i Tobago!

1. Nazwa państwa pochodzi od nazw dwóch największych wysp, które znajdują się na jego terenie. Wyspa Trynidad ma powierzchnię ponad 4,8 tysięcy kilometrów kwadratowych, zaś Tobago zajmuje obszar zaledwie 300 kilometrów kwadratowych.

2. Choć wyspy Trynidad i Tobago wchodzą w skład archipelagu Małych Antyli, w rzeczywistości są przedłużeniem Andów – największych gór Ameryki Południowej.

3. Najwyższym szczytem w państwie jest El Cerro del Aripo – góra o wysokości 940m n.p.m., która leży w paśmie Gór Północnych. Cały masyw gęsto pokrywają tropikalne lasy, będące domem dla rzadkiego gatunku żaby: złotej żaby drzewnej, która nie występuje nigdzie indziej na świecie.

4. Klimat w Trynidadzie i Tobago jest wilgotny, równikowy i gorący. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj około 27 stopni i nie dochodzi do dużych amplitud temperaturowych. Przez cały rok dochodzi do dużej ilości opadów, które zależne są od regionu kraju.

5. Wyjątkowym miejscem na terenie Trynidadu i Tobago jest Jezioro Asfaltowe (Pitch Lake) czyli zbiornik o powierzchni 46 hektarów, z którego wnętrza wydobywa się naturalny asfalt. Ciekawostką jest, że materiał ten został użyty do pokrycia Pennsynlvania Avenue – ulicy w Waszyngtonie, przy której znajduje się Biały Dom.

6. Na terenie wyspy Trynidad znajduje się wiele jeziorek błotnych i podziemnych źródeł.

7. Przy odrobinie szczęścia na trynidadzkich plażach zaobserwować można żółtwie skórzaste czyli największe żyjące obecnie żółwie na świecie. Żółw skórzasty może osiągać długość nawet 2 metrów i wagę 500 kilogramów. Największy zbadany żółw skórzasty ważył niemal tonę!

8. Trynidad to prawdziwy raj dla ornitologów. Naturalnie występuje tu około 260 gatunków ptaków, w tym różowe flamingi, kolorowe papugi i tukany. Ciepłe wody Morza Karaibskiego zamieszkują różne gatunki koralowców i ryb tropikalnych. Występują także duże gady (m.in. iguany) oraz niewielkie ssaki (np. małe małpy kapucynki).

9. Wyspy Trynidad i Tobago zostały odkryte w 1498 roku podczas wyprawy Krzysztofa Kolumba, a zaledwie 30 lat później rozpoczęła się hiszpańska kolonizacja dzisiejszego kraju. W XIX wieku miejsce to stało się brytyjską kolonią, na której znajdowały się przede wszystkim plantacje trzciny cukrowej, w których pracowali afrykańscy i indyjscy niewolnicy. Niepodległość państwo uzyskało dopiero w 1962 roku.

10. Trynidad i Tobago to jedno z najbogatszych państw w całej Ameryce Środkowej. Stosunkowo dobrą sytuację gospodarczą kraj ten zawdzięcza złożom asfaltu, ropy naftowej i gazu ziemnego.

11. Trynidad i Tobago zamieszkuje zaledwie mniej niż 1,5 miliona mieszkańców. Ze względu na bogatą historię, kraj ten zamieszkiwany jest przez osoby o różnej przynależności etnicznej i wyznaniu. W Trynidadzie i Tobago dominuje protestantyzm (około 40% społeczeństwa), jednak wielu rodowitych mieszkańców wysp wyznaje również islam (2,5%), hinduizm (16%) i katolicyzm (20%).

12. Rdzenni mieszkańcy Trynidadu i Tobago nazywani są Arawakami. Są to potomkowie plemion, które zamieszkiwały wyspy jeszcze przed przybyciem na nie Krzysztofa Kolumba.

13. Flaga Trynidadu i Tobago składa się z czerwonego tła i przecinającego go pasu biało-czarnego. Kolorystyka flagi symbolizuje trynidadzkie społeczeństwo (kolor czarny), równość (kolor biały) i odwagę (kolor czerwony).

14. Z Trynidadu pochodzi słynna artystka muzyki popularnej – Nicki Minaj.

15. Stolicą państwa jest Port-of-Spain. Podczas pobytu w mieście warto zwiedzić tutejsze Narodową Galerię Sztuki, duży Ogród Zoologiczny oraz malowniczy Zamek Stollmeyer’s.

16. Trynidad i Tobago słyną z urokliwych plaż pokrytych jasnych, miękkim piaskiem. Warto zobaczyć plażę Maracas z rosnącymi wzdłuż niej palmami, rozległą Plażę Gołębią oraz piękną Balandrę. W wielu miejscach znajdują się rafy koralowe, które stanowią dom dla wielu gatunków ryb tropikalnych i podwodnych skorupiaków. Plaże u wybrzeży Morza Karaibskiego to także idealne miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych.

17. Walutą obowiązującą na terenie państwa jest dolar Trynidadu i Tobago, który w przeliczeniu ma wartość około 58 groszy.

18. Ceny na terenie Trynidadu i Tobago są nieco wyższe niż ceny w polskich sklepach i marketach. Wyjątkowo tanie są tu ryby i owoce morza, które kupić można w restauracjach, w portach, na targowiskach i przy ulicznych straganach z jedzeniem. Drogie jest przede wszystkim zakwaterowanie, a z wysokimi cenami musimy liczyć się szczególnie podczas noclegu w znanych, turystycznych kurortach.

19. Na terenie państwa znajduje się wiele jaskiń wypełnionych wodą i pięknych wodospadów. Warto zobaczyć m.in. malowniczy wodospad Rio Seco, którego kaskady wpływają do lazurowego jeziorka. Wyjątkowym przeżyciem będzie również zobaczenie na własne oczy podziemnego, wysokiego wodospadu Maracas oraz zwiedzanie zatopionej jaskini Gasparee.

20. Obywatele Polski nie potrzebują wizy, by zwiedzić to państwo. Pobyt do 90 dni może odbywać się na podstawie ważnego paszportu.

21. Ciekawostką jest, że na terenie państwa zakazane jest noszenie strojów ze wzorem moro.

22. Szacuje się, że duża część muzułmańskiego społeczeństwa Trynidadu zradykalizowała się po rozpoczęciu wojny w Syrii. Według nieoficjalnych statystyk to państwo posiada największą liczbę bojowników muzułmańskich w przeliczeniu na ilość mieszkańców kraju.

23. Językiem urzędowym państwa jest język angielski.

24. Opowieść o “Robinsonie Crusoe” została zainspirowana wyspą Tobago – to właśnie tu, według autora książki, mieszkał ten najsłynniejszy na świecie rozbitek. Jedna z jaskiń na wyspie została nawet nazwana Jaskinią Crusoe!

25. W Trynidadzie podziwiać można ogromną liczbę motyli. Tereny te zamieszkuje aż 600 różnych gatunków motyli, a wiele z nich nie występuje nigdzie indziej na świecie.

26. W Trynidadzie wyprodukowano najostrzejszą paprykę na świecie. Trinidad Scorpion – bo taką nosi ona nazwę – osiągnęła ostrość ponad 1,4 milionów punktów w skali Scoville’a, dzięki czemu odmiana ta trafiła do księgi rekordów Guinnessa.

27. Co roku w lutym w Trynidadzie organizowany jest huczny festiwal karnawałowy, który uznawany jest za największą tego typu imprezę we wszystkich państwach karaibskich. Jego początki sięgają aż XVIII wieku, kiedy to ubodzy mieszkańcy wyspy “naśladowali” zwyczaje panujące na dworach brytyjskich i hiszpańskich.

28. Z Trynidadu pochodzi klasyczna zabawa “limbo”, która polega na przechodzeniu pod nisko zawieszonym drążkiem. Z czasem uczestnicy gry muszą coraz bardziej wychylać się do tyłu, by przejść bez upadku pod tyczką, którą opuszcza się coraz niżej.

29. Na terenie wyspy Tobago znajduje się najstarszy chroniony las deszczowy na świecie.

30. W 1977 roku mieszkanka Trynidadu Janelle P. Commisiong zajęła pierwsze miejsce w konkursie Miss Universe. Tym samym zapisała się w historii jako pierwsza czarnoskóra Miss Świata.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić