10 Ciekawostek o Tower of London

tower of london
foto – Pixabay

O twierdzy Tower w Londynie wspominano już w XI wieku. Dziś jest jedną z wizytówek miasta, która na przestrzeni stuleci pełniła najróżniejsze funkcje. Co roku odwiedzają ją turyści z całego świata, aby zobaczyć niesamowity kompleks, a także królewskie skarby. Oto kilka ciekawostek na temat Tower of London.

1. Tower of London jest dziś najstarszą zachowaną budowlą pałacowo-obronną w stolicy Anglii. Została wzniesiona dla Wilhelma Zdobywcy w XI wieku. Na przestrzeni stuleci monarchowie niechętnie tu bywali, ponieważ warunki nie były zbyt dobre, a cała twierdza sprawiała raczej ponure wrażenie w porównaniu z innymi pałacami.

2. Sercem Londyńskiej twierdzy jest White Tower, stanowiąca punkt centralny i najstarszą część całego kompleksu. Na jej terenie znajdują się zbrojownia królewska, galeria artylerii, poczet królów i krypta.

3. Zgodnie ze starą tradycją tuż przed koronacją przyszli monarchowie angielscy przybywali do Tower na jedną noc, a dopiero stąd udawali się do Westminsteru.

4. Na przełomie XIV i XV wieku Tower było więzieniem dla wysoko urodzonych mieszkańców Anglii. Jej najpopularniejszymi więźniami na przestrzeni lat byli królowa Elżbieta I, John Fisher (biskup Rochester i męczennik) oraz Thomas More, słynny myśliciel, pisarz i święty.

5. W czasach panowania Henryka VIII najsłynniejszą wieżą w kompleksie była tak zwana Green Tower, gdzie dokonywano egzekucji skazanych na śmierć więźniów. Zabito tutaj między innymi Katarzynę Howard i Annę Boleyn, dwie małżonki króla.

6. W 1941 roku jeden z najważniejszych nazistów, Rudolf Hess, przybył do Anglii. Jego celem było negocjowanie warunków pokoju między Niemcami a Anglią, ale został potraktowany jako jeniec wojenny. Winston Churchill kazał go zamknąć w Tower of London i nie zgodził się na żadne rozmowy ze zbrodniarzem.

7. Na terenie Tower znajduje się Królewska Kaplica pw. Świętego Piotra w Okowach. To tutaj odnaleziono szczątki królowych i innych pomordowanych za panowania dynastii Tudorów.

8. Kruki to nieodłączny element Tower. Według legendy, jeśli kiedykolwiek opuszczą twierdzę, będzie to koniec imperium. Co najmniej sześć ptaków musi na stałe przebywać na terenie kompleksu i są one bardzo dobrze pilnowane. Siódmy kruk stanowi zapas, gdyby nagle coś stało się jednemu z sześciu obowiązkowych.

9. Tower of London pilnowana jest przez Yeomen Warders, których nazywa się beefeaterami. Straż została powołana w XV wieku, a jej zadaniem było pilnowanie więźniów oraz insygniów królewskich. Dziś razem z rodzinami mieszkają oni na terenie twierdzy.

10. Na terenie twierdzy do dziś znajduje się miejsce, w którym można podziwiać klejnoty i insygnia królewskie. To właśnie tam znajdują się królewski pierścień, jabłko, berło i największe brylanty na świecie, takie jak Cullinan I.

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić