10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Tallin

fotografia – Pixabay

Tallinn to stolica Estonii, a przy tym największe i najchętniej zwiedzane przez turystów miasto w całym kraju. Położone jest w północnej części Estonii, tuż nad brzegiem Zatoki Tallińskiej (części Morza Bałtyckiego). Znajduje się w dziesiątce miast, które w dużym stopniu wykorzystują nowoczesne rozwiązania i najnowsze technologie, a w 2011 roku zostało nawet okrzyknięte Europejską Stolicą Kultury. To coraz bardziej rozwijające się miasto przyciąga turystów swoją piękna architekturą, bogatą historią i barwnym życiem rozrywkowym.

Oto 10 największych atrakcji Tallinna, które z pewnością trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Estonii.

1. Zamek Toompea

Najważniejszym symbolem estońskiej stolicy jest Zamek Toompea, który majestatycznie wznosi się nad miastem. Samo wapienne wzgórze ma wysokość zaledwie 48m n.p.m., jednak płaskie tereny miasta sprawiają, że widoczne jest z wielu punktów Tallinna. Średniowieczny zamek powstał na początku XIII wieku, a nieco później został zdobyty przez Zakon Krzyżacki, który nadał mu bardziej obronną formę. Obecnie na wzgórzu można zwiedzać ruiny zamku, jednak znajduje się tu również wiele innych atrakcji. To właśnie na wzgórzu Toompea umiejscowiony jest neoklasycystyczny Dom Stenbocka czyli miejsce obradowania estońskiego rządu, a także dwie ważne świątynie – Sobór św. Aleksandra Newskiego oraz średniowieczna Katedra Najświętszej Marii Panny.

2. Skansen Estoński

Skansen Estoński to ogromne muzeum na świeżym powietrzu, które zajmuje obszar aż 72 hektarów. Muzeum zostało otwarte w 1972 roku, a na jego terenie znajduje się około 80 różnych budynków, które zostały sprowadzone z różnych części kraju. Całe muzeum jest ogromnym odwzorowaniem osiemnastowiecznej wioski rybackiej, w której znajdują się m.in. chaty mieszkalne, gospodarstwa rolne, młyny, zakłady rzemieślnicze, szkoła i kościół.

3. Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór św. Aleksandra Newskiego to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Tallinie. Powstał pod koniec XIX wieku i do dziś jest wspaniałym przykładem architektury bizantyjsko-rosyjskiej. Dach świątyni wieńczą malownicze kopuły, a jasna fasada wspaniale prezentuje się na tle otaczającej kościół zieleni. Równocześnie Sobór św. Aleksandra Newskiego to jedna z największych świątyni w Estonii – jednocześnie może pomieścić nawet 1,5 tysiąca wiernych. Poza wspaniałym zewnętrznym wyglądem kościoła, warto również zobaczyć jego wnętrze. W środku znajduje się m.in. zabytkowy ikonostas, liczne freski i ikony, wspaniały ołtarz główny oraz aż 11 dużych dzwonów.

4. Ogród Zoologiczny w Tallinie

Talliński Ogród Zoologiczny to jedyne ZOO na terenie całego kraju. Zajmuje ogromny teren aż 87 hektarów, na których znajdują się pawilony i wybiegi dla zwierząt. Ogród zamieszkały jest przez prawie 8 tysięcy zwierząt z niemal 600 różnych gatunków. Ciekawostką jest, że to właśnie w tym ogrodzie znajduje się największa ilość odmian i gatunków owiec na całym świecie. W tallińskim Ogrodzie Zoologicznym nie brakuje także licznych atrakcji dla dzieci (place zabaw, małpie gaje) oraz obiektów gastronomicznych serwujących przekąski i dania obiadowe. Dodatkową atrakcją jest możliwość oglądania karmienia zwierząt oraz wydarzenia edukacyjne i prelekcje organizowane przez obiekt.

5. Muzeum Morskie – Eesti Meremuuseum

Tallińskie Muzeum Morskie podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich to tzw. Gruba Małgorzata (Paks Margareeta) czyli jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych pozostałości po murach obronnych miasta. Wieża ma 20 metrów wysokości i prawie 25 metrów średnicy, a obecnie w środku znajduje się ekspozycja o charakterze historycznym. Drugim oddziałem Muzeum Morskiego jest Lennusadam, w którym podziwiać można dużą ekspozycję zacumowanych statków, w której skład wchodzi m.in. estoński lodołamacz “Suur Toll” z początku XX wieku. W muzeum znajdują się również wodnosamoloty, a w największym hangarze umiejscowione są dawne okręty Estońskiej Marynarki Wojennej.

6. Muzeum Sztuki Kadriorg

Kadriorg to barokowy, malowniczy pałac, który wybudowany został między 1718 a 1723 rokiem przez cara Piotra I Wielkiego, który pragnął podarować monumentalną rezydencję swojej ukochanej żonie. Dookoła pałacu roztaczają się piękne, zadbane ogrody, w których podziwiać można m.in. osiemnastowieczną rezydencję letnią oraz wybudowany w pierwszej połowie XX wieku Pałac Prezydencki. Wnętrza Kadriorg skrywają ogromne muzeum sztuki, które może pochwalić się kolekcją aż 7,5 tysiąca różnych eksponatów m.in. dzieł sztuki wybitnych malarzy, rzeźby, a także ekspozycje związane ze sztuką użytkową.

7. Stare Miasto i Ratusz

Stare Miasto w Tallinie to bez wątpienia jeden z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania miasta. To w tym miejscu natrafić można na najwięcej reliktów przeszłości: pięknych. średniowiecznych kościołów, zabytkowych kamienic i malowniczych wiekowych uliczek. Na tallińskiej starówce znajdują się puby, ogródki piwne, bary, restauracje i kawiarnie, modne kluby, a także małe sklepiki i prywatne muzea. Ulice Starego Miasta przepełnione są turystami, mieszkańcami i artystami. Najważniejszym budynkiem na starówce jest gotycki gmach ratusza, którego fasada pochodzi z początku XV wieku.

8. Muzeum Okupacji

Muzeum Okupacji powstało w 2003 roku i poświęcone jest okresowi okupacji Estonii przez Związek Radziecki (a przez pewien czas także przez Niemcy) od 1940 do 1991 roku. W muzeum znajdują się m.in. dokumenty i fotografie związane z czasami okupacji, przedmioty codziennego użytku, militaria oraz pamiątki związane z najważniejszymi wydarzeniami II wojny światowej.

9. Wyspa Aegna

Aegna to wyspa leżąca w niewielkiej odległości od wybrzeża estońskiego. Jej powierzchnia zajmuje zaledwie 3 kilometry kwadratowe, a linia brzegowa nie przekracza 10km. Mimo swoich niewielkich rozmiarów Aegna chętnie odwiedzana jest przez turystów i mieszkańców miasta. Znajdują się tu m.in. pozostałości po zabudowaniach wojskowych, z których część udostępniona jest dla zwiedzających. To, co przyciąga turystów na Aegnę to piękne, lekko kamieniste plaże, które poza sezonem są znacznie bardziej puste niż zatłoczone plaże stolicy Estonii.

10. Tradycyjna kuchnia Estonii

Podczas wizyty w Tallinie z pewnością warto spróbować tutejszych przysmaków. Polskie kubki smakowe z pewnością będą usatysfakcjonowane estońskimi śledziami (m.in. podawanymi z dodatkiem kwaśnej śmietany i boczku), a także pysznych, pożywnych i rozgrzewających zup na bazie warzyw kapustnych i roślin strączkowych. W Tallinie możemy spróbować verivorstu czyli regionalnego dania przypominającego polską kaszankę oraz różnych dań na bazie ryb. Miłośnicy słodkości powinni spróbować pysznych, cynamonowych ciastek, a także lokalnych ciast z owocami i doskonałego estońskiego sernika. Dużą rolę w diecie Estończyków odgrywa smaczny, ciemny chleb, a także różnego rodzaju dania na bazie pieczonej i duszonej wieprzowiny z dodatkiem warzyw.

Choć sam Tallinn jest bez wątpienia miastem ciekawym, pełnym muzeów, zieleni i nowoczesnego budownictwa, także dookoła metropolii nie brakuje atrakcji. Warto wybrać się choćby nad malowniczy Wodospad Jagala oraz wypocząć na pięknym Jeziorem Ulemiste. Tętniące życiem Stare Miasto pełne restauracji, klubów nocnych i barów zapewni niezwykłą rozrywkę i zagwarantuje doskonałą zabawę. To także miasto, które zachwyca urokliwymi uliczkami, niezwykłym klimatem i prostą, lecz wyjątkowo smaczną kuchnią.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić