10 Ciekawostek o Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel
foto – Pixabay

Mont Saint-Michel to skalista wyspa na kanale La Manche, na której znajduje się sanktuarium Michała Archanioła. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych i najczęściej odwiedzanych budowli w całej Normandii, która w 1978 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oto kilka ciekawostek na jej temat.

1. Sama wyspa ma wysokość 78 metrów, a wybudowana na niej budowla zwieńczona jest iglicą o wysokości ponad 155 metrów. Według legendy biskupowi z sąsiedniego miasta ukazał się Michał Archanioł i kazał mu wybudować opactwo. Po latach skromna budowla miała zamienić się w prawdziwą twierdzę.

2. Całe granitowe wzgórze otoczone jest grubym murem. Już w VIII wieku istniało tutaj sanktuarium Michała Archanioła. Klasztor benedyktyński został ufundowany w 966 roku. W drugiej połowie XIII wieku pielgrzymki do opactwa w Normandii odbywał Ludwik IX, król Francji i święty kościoła katolickiego.

3. W 1791 roku, czyli podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, opactwo zostało zamknięte. Klasztor został reaktywowany dopiero w 1966 roku.

4. Na wyspie znajduje się Grande Rue, czyli ulica prowadząca przez wioskę do opactwa. Turyści znajdą tam również sporo sklepów z pamiątkami, knajpek z kuchnią normandzką, hoteli, a także atrakcyjnych pomieszczeń podziemnych.

5. Około 53 razy w roku woda w tym miejscu podnosi się na tyle wysoko, że wzgórze łączy z lądem jedynie cienka grobla o długości niecałych dwóch kilometrów. To czas, w którym można zrobić piękne zdjęcia, a opactwo wygląda jakby unosiło się nad taflą wody.

6. Co roku wyspę odwiedza około trzech milionów turystów. Jest ona uważana za najpopularniejsze miejsce we Francji zaraz po Paryżu.

7. Na terenie wyspy znajduje się aż 61 budowli, które mają status historycznych pomników. Dlatego też spacer po okolicy jest jak podróż w czasie, a każda uliczka cechuje się niezwykłym klimatem.

8. Na wyspie znajdują się muzea tematyczne, które mają z nią ścisły związek. Warto odwiedzić L’Archeoscope, w którym znajdują się eksponaty związane z historią tego miejsca. Z kolei Muzeum Morza i Ekologii pozwala poznać związek wyspy z morzem i zależności, które między nimi istnieją.

9. Logis Tiphaine to rezydencja, którą w XIV wieku wybudował Bertrand du Guesclin wybudował dla swojej żony. Pomieszczenia są pięknie urządzone, znajduje się w nich sporo mebli, obrazów i tkanin dekoracyjnych z XIV wieku.

10. Aby dostać się do klasztoru, należy pokonać Wielkie Schody. Warto wcześniej zorientować się, o której godzinie dojdzie do przypływów i nie zostawiać auta poza murami wyspy. W przeciwnym razie auto może zostać zalane.

4.1/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić