Sztynort Turystycznie 🗺️ Atrakcje 2024

sztynort
foto – Autorstwa Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45147669

Sztynort określany jest często jako legendarne miejsce na Mazurach, i niewątpliwie nie ma w tym za wiele przesady. Miejscowość położona nad brzegiem jeziora Sztynorckim, w pobliżu jezior Dargin, Łabap, Kisajno i Mamry, jest bowiem jednym z najbardziej znanych portów wśród mazurskich żeglarzy. Oprócz miłośników sportów wodnych Sztynort i okolice przyciągają także pasjonatów historii, szczególnie II wojny światowej.

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem Sztynortu jest oczywiście port i marina. Okolice portu stanowią ciekawe miejsce spacerowe i widokowe. W bezpośrednim pobliżu portu Sztynort znajdziemy pole namiotowe, a także liczne firmy oferujące czartet lub wynajem łodzi i jachtów oraz wodną stację paliw Orlen. W okolicy znajdziemy także ciekawą bazę noclegową i gastronomiczną, w której warto wyróżnić smażalnię ryb Córka Rybaka. Wieczorami w sezonie Sztynort długo nie zasypia, pochłonięty dancingami, imprezami na jachtach, ogniskami i koncertami szant.

Ważny element krajobrazu Sztynortu stanowią także pamiątki po dawnych właścicielach wsi – rodzinie von Lehndorff. Jednym z najciekawszych obiektów jest mauzoleum rodziny von Lehndorff z końcówki XIX wieku, ukryte w lesie nad brzegiem kanału sztynorckiego. Do mauzoleum można dojść starą aleją dębową od strony Sztynortu. Kaplica mauzoleum jest obecnie zabezpieczona przed zniszczeniem, choć wszystkie obiekty razem z zabytkowymi nagrobkami czekają jeszcze na poważniejszy remont.

W centrum Sztynortu można z kolei odwiedzić dawny pałac rodziny von Lehndorff, pochodzący z XVI wieku, oraz pozostałości po pałacowym parku. Pałac nie jest obecnie wyremontowany i nie można do niego wejść, ale spacer po parku stanowi bardzo ciekawą propozycję. W parku oprócz pałacu znajdziemy interesujące ruiny kaplicy i herbaciarni. Dość tajemniczym obiektem jest także ukryta w lesie duża figura Buddy, co do której nie wiadomo, skąd tak właściwie się tu wzięła.

Pewną atrakcją jest również most sztynorcki, rozciągnięty nad przesmykiem łączącym jeziora Dargin i Kirsajty. Jest to największy most na Mazurach. Przede wszystkim jednak przejazd mostem wiąże się z niezwykle malowniczymi widokami na oba jeziora oraz urokliwą Wyspę Sidorkową.

Ważnym obszarem przyrodniczym jest położony w tej okolicy rezerwat przyrody Sztynort. Rezerwat ten obejmuje okoliczne lasy dębowe i fragmenty jezior. Na obszarze ponad 400 hektarów szczególną ochroną objęte są stare lasy dębowe, będące siedliskiem rzadkich gatunków chrząszczy, a także liczne gatunki ptactwa, gniazdujące w zatokach jeziora Kirsajty. Ważnym miejscem jest także obszar dawnego rezerwatu Mokre, obecnie włączony do rezerwatu Sztynort, chroniący ponad stuletni las łęgowy.

Nie można również nie wspomnieć o jeziorze Mamry, jednym z najbardziej znanych mazurskich akwenów. Mamry odgrywają bardzo istotną rolę w wielu mazurskich szlakach żeglugowych. Kluczowym punktem linii brzegowej jest port w Węgorzewie, największej miejscowości położonej u brzegów jeziora. W pobliżu Węgorzewa, przy ujściu Węgorapy do jeziora Mamry, znajduje się miejsca plaża, będąca popularnym miejscem letniego wypoczynku. Ciekawym miejscem spacerowym jest również pobliska wieś Kal, położona urokliwie na cyplu pomiędzy jeziorami Mamry i Święcajty. Węgorzewo jest niewątpliwie kolejnym miejscem godnym polecenia osobom pragnącym poczuć klimat mazurskich imprez.

Okolice Sztynortu, są również bardzo bogate w pamiątki z okresu II wojny światowej. Zabytkiem szczególnie wysokiej klasy są bunkry w Mamerkach, czyli dawna siedziba Niemieckich Wojsk Lądowych. Bunkry w Mamerkach to najlepiej zachowany kompleks fortyfikacji na Mazurskim Szlaku Fortyfikacji z II wojny światowej. Kompleks został zaplanowany z myślą o potrzebach 40 wysokich generałów i ok. 1500 żołnierzy. Współcześnie kompleks jest otwarty do zwiedzania, a na jego terenie znajduje się imponujące muzeum frontu wschodniego II wojny światowej. W Mamerkach można zobaczyć m.in. kilkadziesiąt bunkrów, olbrzymi obiekt z ścianami grubymi na 7 metrów czy doskonale zachowany podziemny tunel. Otwarta dla turystów jest także 38-metrowa wieża, z której można podziwiać widoki na okoliczne lasy i jeziora. W muzeum można obejrzeć m.in. ogromne makiety bitew pod Stalingradem i na Łuku Kurskim, rekonstrukcje wnętrz budynków wojskowych, a także replikę okrętu podwodnego. Bardzo interesującym miejscem jest także replika słynnej bursztynowej komnaty, zbudowana w związku z faktem, iż bardzo długo podejrzewano, że oryginał jest zakopany właśnie w Mamerkach. Muzeum jest czynne w sezonie letnim, a informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie internetowej.

Interesującym, choć nie aż tak spektakularnym obiektem jest także była kwatera gen. Lammersa w Radziejach. Na miejscu znajdziemy dwa nieźle zachowane bunkry oraz ruiny kilku innych budynków, a także opuszczoną linię kolejową. Bunkry gen. Lammersa nie są objęte biletami wstępu, a droga do nich prowadzi przez las. Eksplorację historycznych obiektów można połączyć ze spacerem po lesie i podziwianiem widoków na pobliskie mokradła z Tarławieckiej Góry.

5/5 - (2 votes)
2 comments
  1. Oczywiście, opisane miejsca są godne polecenia, ale gwoli ściśliwości. Węgorzewo nie leży nad samymi Mamrami tylko nad Wegorapą, a do Mamr, to może 2-3 km. Co do samej Węgorapy, to ona nie ma uchodzi do Mamr, nie ma tam ujścia, lecz jest to jej początek, a płynie dalej, mocno kręcąc, na północ w stronę Obwodu Królewieckiego, gdzie po połączeniu z Instruczą tworzy Pregołą. Sama nazwa odwołuje się do staropruskiego “kręta rzeka bogata w węgorze”. Urocze mazurskie miejsca. Pokecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić