12 Ciekawostek o Szpakach

szpak
foto – Pixabay

Szpaki to rodzina ptaków oczywiście z rodziny szpakowatych. Obejmuje ona aż ponad 120 różnych gatunków szpaków o małej lub średniej wielkości, jednak najbardziej znanym gatunkiem z rodziny tych ptaków jest szpak zwyczajny. Jest to ptak o średniej wielkości ciała, który jest dość znany. Nie wszyscy jednak wiedzą o wielu jego wyjątkowych cechach.

1. Wielkość ciała szpaka zwyczajnego to zaledwie około 20 cm długości, natomiast jego masa ciała może wahać się już od około 50 gram do 100 gram, przy czym nie występuje tu rozróżnienie na samców i samice.

2. Szpak zwyczajny ma bardzo rozszerzone menu – jest praktycznie wszystkożerny. Najczęściej jednak zjada różne rośliny oraz małe bezkręgowce, między innymi gąsienice czy chrząszcze. Jeśli chodzi o rośliny, zjadają na przykład różne nasiona, ale także owoce – śliwki, gruszki, jabłka, wiśnie i jagody. W zimie głównym źródłem ich pożywienia są karmniki.

3. O lokalizacji gniazda decyduje samica. Najczęściej poszukuje ona już gotowego gniazda czy dziupli, ale jeśli nie znajdzie, potrafi zaadaptować na gniazdo każdą możliwą szczelinę w budynkach.

4. Szpaki bardzo często są żywicielami dla pasożytów, między innymi dla roztoczy, pcheł, oocytów czy nicieni.

5. Szpaki łączą się w pary, w których najczęściej pozostają już na dłużej. Bardzo rzadko zdarzają się zmiany partnerów w przypadku tego gatunku.

6. Szpak zwyczajny został uznany za gatunek bardzo inwazyjny, co oznacza, iż szpak między innymi lubi niszczyć różnego rodzaju uprawy i uważany jest za szkodnika.

7. Wyróżnia się aż 13 podgatunków szpaka zwyczajnego, delikatnie się od siebie różniące.

8. Każdorazowe zniesienie jaj w przypadku gatunku szpaka zwyczajnego liczy od 3 jaj do 8 jaj, a okres inkubacji jaj trwa około 2 tygodnie. Jaja są białe lub niebieskawe.

9. Gniazda szpaka zwyczajnego zbudowane są z mchu oraz gałęzi, jednak żeby możliwie jak najbardziej ochronić pisklęta przed pasożytami, szpak dodaje do swojego gniazda odrobinę lawendy lub mięty.

10. W przypadku zauważenia na swojej drodze człowieka szpak zwyczajny zamiera w bezruchu i oczekuje tak momentu, kiedy człowiek odejdzie lub również przestanie się ruszać.

11. Na jesień i zimę szpaki zwyczajne łączą się w ogromne stada, liczące nawet do 450 000 osobników.

12. W starożytnym Rzymie oraz w starożytnej Grecji szpaki odgrywały bardzo ważną rolę. Mieszkańcy bardzo często trzymali te ptaki w swoich domach, głównie ze względu na zdolności dźwiękonaśladowcze, występujące u tego gatunku. Co więcej, szpaki były bardzo często wykorzystywane w kulturze – zarówno w muzyce, jak i w literaturze oraz w kinematografii.

3.3/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić