Szczyt Kopa – Informacje i Ciekawostki

szczyt kopa
foto – Autorstwa Piotr Kobierski – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20440605

Szczyt Kopa pod Karpaczem – wznosi się na wysokość 1377 lub 1378 m n.p.m., w zależności od pomiarów. Nazywany bywa również Małą Kopą lub Czarną Kopą.

 

1. Jest to wierzchołek znajdujący się na Grzbiecie Śląskim w Karkonoszach, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Stanowi niewielką wyniosłość na Równi pod Śnieżką. Zbudowany jest z granitu karkonoskiego.

2. Na Kopę można wjechać kolejką linową „Zbyszek”. Ma ona postać czteroosobowych kanap. Jej długość wynosi 2278 m. Dolna stacja kolejki zlokalizowana jest na terenie Białego Jaru w Karpaczu Górnym. Podróż zajmuje ok. 8 min.

3. Po II wojnie światowej podjęte zostały działania w kierunku budowy wyciągu saniowego na Kopę, który miał działać w sezonie zimowym. Budowa nie została jednak sfinalizowana. W latach 1958-1959 na tej samej trasie, na której miał powstać wyciąg saniowy, zbudowana została jednoosobowa kolej krzesełkowa, działająca całorocznie. Za projekt odpowiedzialne było Krakowskie Biuro Projektowo-Badawcze Budownictwa Przemysłowego, a za budowę Mostostal. Uroczyste otwarcie miało miejsce 1 stycznia 1960 r.

4. Od powstania kolei do 1984 r. kierownikiem jej był Zbigniew Pawłowski. To na jego cześć 15 października 1995 r. została nazwana „Zbyszek”. Kolej działała do 2017 r., kiedy to została zastąpiona wyciągiem czteroosobowym. Uruchomienie nowej kolejki miało miejsce 26 kwietnia 2018 r.

5. Wjazd i zjazd koleją linową w lipcu i sierpniu, weekendy, święta i ferie zimowe kosztuje 70 zł w przypadku biletu normalnego i 50 zł w przypadku biletu ulgowego. W pozostałym czasie czynna jest od poniedziałku do piątku, a wjazd i zjazd kosztuje 60 zł za bilet normalny i 40 zł za bilet ulgowy.

6. Przy dolnej i górnej stacji kolejki linowej przebiega czarny szlak turystyczny. Wiedzie on przez schronisko Dom Śląski na Śnieżkę (1602 m n.p.m.). Na Kopę można wejść również żółtym szlakiem wychodzącym z Białego Jaru w Karpaczu.

7. W związku ze swoim położeniem Kopa stanowi doskonały punkt wypadowy na Śnieżkę. Po skorzystaniu z wjazdu koleją linową wejście na Śnieżkę zabiera ok. 1 godz. Na dojście na ten szczyt szlakiem z Karpacza należy przeznaczyć ok. 2,5 godz.

8. Na północnych stokach Kopy wytyczone są trasy narciarskie. Nadzór nad nimi sprawuje kompleks Karpacz Ski Arena. Narciarzom poza koleją linową Zbyszek służą również wyciągi i dwuosobowa kanapa „Liczykrupa”.

9. Na Kopie usytuowane jest oficjalne startowisko paralotni. Znajduje się na wysokości 1310 m n.p.m., na początku nartostrady, przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Paralotniarze muszą posiadać ważne uprawnienia, aktualne ubezpieczenie OC i pisemną zgodę wydaną przez Dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego.

10. Kopę charakteryzuje klimat wschodniokarkonoski. Wiąże się to z tym, że na wysokości 1000-1300 m n.p.m. ujemna temperatura panuje od 128 do 170 dni w roku. Średnia częstość opadów wynosi ok. 216 dni u podnóża wzniesienia i ok. 276 dni przy szczycie.

11. Nieco powyżej Kopy, na wysokości 1400 m n.p.m., usytuowane jest schronisko górskie Dom Śląski. Oferuje miejsca noclegowe oraz bar restauracyjny.

12. Wśród miejsc wartych zobaczenia w pobliżu Kopy wymienić można wodospad Łomniczki, położony na zachodnim brzegu Kotła Łomniczki oraz symboliczny Cmentarz Ofiar Gór, usytuowany w górnej części Kotła Łomniczki.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić