Chatka Górzystów 🗺️ 15 Ciekawostek

chatka górzystów
foto – Autorstwa Pnapora – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36085003

Chatka Górzystów to jedno z najsłynniejszych schronisk na terenie Gór Izerskich. Znajduje się na obszarze malowniczej Hali Izerskiej, położonej na wysokości 840m n.p.m. Dookoła rozciągają się piękne, łagodne zbocza niewielkich wzgórz, a przez samą hale przechodzi kilka szlaków turystycznych.

1. Przed laty na terenie Hali Izerskiej mieściło się niemieckie miasteczko, które zostało zniszczone po II wojnie światowej. Wybudowana w 1938 roku Chatka Górzystów jest jedyną pozostałością po niegdysiejszej osadzie.

2. Przyległa do Chatki stodoła była kiedyś fragmentem szkoły, do której uczęszczały zamieszkujące w niemieckim miasteczku dzieci.

3. Do Chatki Górzystów prowadzą trzy szlaki piesze: niebieski, łączący Szklarską Porębę ze Świaradowem-Zdrój, czerwony z Jakuszyc oraz żółty pomiędzy Przełęczą Łącznik i Rozdrożem Izerskim.

4. Na teren Hali Izerskiej dostać się można także rowerem. W pobliżu Chatki Górzystów prowadzą trzy ścieżki rowerowe – Trasa Interferii, Izerska Pętla oraz Trasa Towarzystwa Izerskiego. Ostatnia z nich wykorzystywana jest również do poruszania się konno.

5. Hala Izerska objęta jest ochroną rezerwatu przyrody. Na tutejszych łąkach rosną m.in. turzyce bagienne, kosodrzewiny oraz bażyna czarna. Spotkać można również jeden gatunek rosiczki czyli mięsożernej rośliny, która żywi się owadami.

6. Na Hali Izerskiej panuje specyficzny mikroklimat. Szczególnie zimą jest tu bardzo mroźno – to właśnie dlatego region ten nazywany jest “izerską Syberią”. Duże wahania temperatur występują również w letnich miesiącach, dlatego wybierając się na zwiedzanie Chatki Górzystów warto zaopatrzyć się w ciepłą odzież mimo dobrych warunków pogodowych.

7. Schronisko Chatka Górzystów zostało stworzone przez studentów Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Zielonej Górze, którzy byli tak bardzo oczarowani widokami Hali Izerskiej, że postanowili przystosować przedwojenny budynek do wypoczynku.

8. Specjałem kuchni w Chatce Górzystów są doskonałe naleśniki z jagodami. Podczas odpoczynku na Hali Izerskiej możemy również bezpłatnie skorzystać z tutejszej świetlicy z kominkiem.

9. Noclegi w Chatce są wyjątkowo tanie – miejsce noclegowe w kilkuosobowym pokoju kosztuje około 30-40zł. Niestety, miejsc jest niewiele, a warunki w schronisku nie należą do luksusowych.

10. Tuż przy Hali Izerskiej znajduje się Izerski Park Ciemnego Nieba. Jest to wyjątkowe miejsce, które słynie z doskonałej widoczności gwiazd. Jest to jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce, do którego nocą nie docierają światła większych miast i miejscowości. Dodatkowo region ten cechuje się czystym, przejrzystym powietrzem, dzięki czemu panują tu idealne miejsce do obserwowania nocnego nieba.

11. Podczas wizyty na Hali Izerskiej warto wybrać się na spacer po Torfowisku Doliny Izery, które objęte jest ochroną rezerwatu przyrody.

12. W pobliżu Gór Izerskich znajduje się wiele miejscowości turystycznych i wypoczynkowych. Do najpopularniejszych należą Szklarska Poręba, Jakusze i Świeradów-Zdrój.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić