30 Ciekawostek o Ukrainie

ukraina
foto – Pixabay

Ukraina to ogromne państwo leżące na terenie Europy Wschodniej. Zwiedzając Ukrainę na każdym kroku natknąć się można na wspaniałą przyrodę, zabytkowe, klimatyczne miasta i doskonałą kuchnię. To kraj wielu kultur, z dużymi, rosyjskimi naleciałościami, w którym na turystów czeka mnóstwo atrakcji. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Ukrainie!

1. Ukraina ma powierzchnię ponad 603 tysięcy kilometrów, co stawia ją na 45 miejscu na świecie. Państwo zamieszkuje przeszło 41 milionów osób.

2. Nazwa państwa początkowo oznaczała “u skraju”, co wiązało się z przynależnością części ziem do innych państw (w tym Polski). Pierwsze oficjalne wzmianki o nazwie własnej kraju pochodzą z XVI wieku.

3. Ukraina to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Górzyste i wyżynne tereny rozciągają się niemal przez cały kraj. Wśród polskich turystów dużą popularnością cieszą się ukraińskie Karpaty w zachodniej części państwa. Na południu Ukrainy rozciągają się również malownicze Góry Krymskie.

4. Jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejsc jest Lwów – duże miasto na Ukrainie, które pochwalić się może wspaniałą architekturą. We Lwowie odwiedzić można m.in. wspaniałe Stare Miasto z Rynkiem, liczne zabytkowe świątynie, królewskie arsenały i piękne pałace.

5. Wykopaliska archeologiczne na terenie Ukrainy potwierdziły, że ziemię te już 120 tysięcy lat temu zamieszkiwali Neandertalczycy.

6. Flaga Ukrainy składa się z dwóch poziomych pasów: niebieskiego i żółtego, co nawiązuje do złotych pól uprawnych i rozciągającego się nad nimi błękitnego nieba.

7. Prawie 77% mieszkańców Ukrainy wyznaje prawosławie. Katolicy stanowią około 5% ludności w kraju, zaś protestantyzm i islam wyznaje po 1,5% populacji. Ukraina ma stostunkowo duży odsetek osób, które nie utożsamiają się z żadną wyznawaną religią (prawie 15%).

8. Stolicą – i zarazem największym miastem w kraju – jest Kijów, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Podczas pobytu w Kijowie warto zwiedzić tutejszą Operę Narodową, prawosławny klasztor Ławra Paczerska, Pałac Kłowski i Złotą Bramę. W mieście znajduje się mnóstwo soborów i cerkwi, które zachwycają swoją malowniczą architekturą.

9. Podróżując po Ukrainie warto zwiedzić również Odessę – wspaniałe, historyczne miasto położone nad Morzem Czarnym. Poza licznymi zabytkami architektownicznymi, z pewnością należy zobaczyć również odeskie katakumby, tutejszą latarnię morską oraz Schody Potiomkiniowskie – jeden z symboli miasta.

10. Na południu Ukrainy rozciąga się wybrzeże Morza Czarnego, które słynie z rozrywkowych kurortów wypoczynkowych. Morze Czarne posiada doskonałe warunki do uprawiania różnych sportów wodnych, a upalne lata w tym regionie przyciągają turystów z całej Ukrainy.

11. Walutą obowiązującą na terenie Ukrainy jest hrywna, która ma wartość około 15 polskich groszy.

12. Ceny w dużych miastach ukraińskich są zbliżone do cen polskich. W miastach takich jak Odessa, Kijów czy Lwów – czyli miejscach o dużym natężeniu ruchu turystycznego – liczyć się należy z wysokimi kosztami zakwaterowania, komunikacji miejskiej czy jedzenia w restauracjach. W wielu regionach jest jednak znacznie taniej. Zwiedzając Ukrainę samochodem z pewnością możemy liczyć na niskie koszty podróżowania.

13. Tradycyjnym ubiorem Ukrainek i Ukraińców jest wyszywanka czyli koszula (zwykle biała) pokryta folkowym haftem.

14. Na Ukrainie znajduje się jeden z geograficznych środków Europy – w niewielkiej wsi Diłowie, która położona jest w pobliżu Rachowa. Z powodu przyjmowania różnych kryteriów w trakcie wyznaczania środkowych punktów kontynentu, istnieje kilka podobnych miejsc (w tym jeden w polskiej Suchowoli w pobliżu Białegostoku).

15. Przez tereny Ukrainy przepływa malownicza rzeka Dniepr. Znajduje się tu również miejscowość o tej samej nazwie (a oficjalnie Dniepropetrowsk). Zwiedzając miasto warto zobaczyć gmach tutejszego Uniwersytetu Narodowego, wspaniały Sobór Przemienienia Pańskiego oraz Rynek Główny (tzw. Ozerkę).

16. Wiele dań kuchni ukraińskiej cieszy się dużą popularnością także w Polsce. Z pewnością każdy z nas jadł kiedyś barszcz ukraiński czy pierogi (ukraińskie warenyky) serwowane z mięsnym lub owocowym farszem. Podczas podróży po Ukrainie warto spróbować oryginalnej soljanki czyli rybnej zupy z kwasem z ogórków kiszonych, doskonałych placków ziemniaczanych serwowanych ze śmietaną lub twarogiem oraz ukraisńkich słodyczy – czekolad, serników i słodkich bułeczek.

17. Podczas wizyty na Ukrainie warto również skosztować tutejszych win – tradycja produkcji napojów winnych na tych terenach sięga już starożytności!

18. Na Ukrainie obowiązuje jedno z najbardziej rygorystycznych praw pod względem trzeźwości kierowców. Obowiązuje tu bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu, a jego stężenie w wydychanym oddechu musi wynosić 0,0 promila. Ciekawostką jest jednak, że prawo ukraińskie dosyć liberalnie podchodzi do wielu innych wykroczeń.

19. Na Ukrainie znajduje się miasto Czarnobyl, w pobliżu którego doszło do ogromnej katastrofy jądrowej w kwietniu 1986 roku. Dziś na tereny w pobliżu Czarnobyla organizowane są ciekawe wycieczki objazdowe, jednak wiele terenów wciąż jest zamknięta dla zwiedzających cywilów.

20. W niektórych barach do piwa serwuje się suszone owoce morza. Zakupić je można również na lokalnych targach (szczególnie w okolicy wybrzeża Morza Czarnego) oraz w marketach.

21. Mieszkańcy Ukrainy słyną – podobnie jak Rosjanie i Polacy – ze swojej “mocnej głowy”. Spożywa się tu m.in. czysty spirytus, jednak najpopularniejszym trunkiem wysokoprocentowym jest wódka piercówka z dodatkiem papryki.

22. Z ukraińskim Lwowem było związanych wielu pisarzy i autorów znanych w Polsce i na całym świecie m.in. Adam Asnyk, Stanisław Baczyński, Zbigniew Herbert i Stanisław Lem. Do dziś w mieście można podziwiać wiele pamiątek po ich twórczości.

23. Według podań Kijów stanowi ważny ośrodek okultystyczny. Spotykają się tu czarownicy i magowie z całego świata podczas tajemniczych zlotów na 13 pagórkach, które – jeśli wierzyć legendom – mają mistyczną moc.

24. We wschodniej części Ukrainy znajduje się delta Dunaju. To wspaniały region, który nazywany jest “ukraińską Wenecją”. Nie bez powodu! Tutejsze wsie i miasteczka poprzecinane są malowniczymi kanałami, które można przemierzać łodziami.

25. Choć podróżując na Ukrainę nie wymaga się żadnych szczepień warto pamiętać, że zaplecze sanitarne w mieście jest znacznie gorsze niż w państwach Europy Zachodniej. Zaleca się szczepienia na żółtaczkę i odrę, a podczas podróży należy unikać spożywania wody z kranu. Warto mieć również własne leki z powodu utrudnionego dostępu do aptek w wielu miejscach.

26. Wizyta na Ukrainie nie powinna przekraczać 90 dni. Ostrzejsze obostrzenia obowiązują w przypadku podróży samochodem – maksymalnie do 60 dni.

27. Niewiele osób wie, że wielkanocne, kolorowe pisanki pochodzą właśnie z Ukrainy. Fantazyjne, często folkowe, wzory zdobią jaja już od starożytności.

28. Z podróży po Ukrainie warto przywieźć wspaniałe pamiątki. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsze rękodzieło – piękne koszule z haftem, obrusy, dywany i zastawa stołowa. Ukraina słynie również z pysznych czekolad i słodkości, a także z wybornych alkoholi.

29. Narodowym napojem Ukraińców nie jest jednak wysokoprocentowy napój a… kawa! W każdym dużym mieście znajdziemy mnóstwo wysokiej klasy kawiarni, a napój ten jest tak rozpowszechniony, że doskonałej jakości kawę kupimy także w barach szybkiej obsługi, na zewnętrznych stoiskach i w centrach handlowych.

30. Na Ukrainie znajdują się rozległe tereny pustynne zwane Piaskami Aleszkowskimi. Obecnie tereny te wykorzystywane są przez wojsko, zwiedzać można jednak dużą część tutejszego parku narodowego.

3.7/5 - (42 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić