Almeria Turystycznie – Atrakcje 2024

almeria
foto – Pixabay

Almeria to miasto znajdujące się w południowo-wschodniej Hiszpanii, a konkretnie w Andaluzji. Położone jest między Górami Betyckimi a Morzem Śródziemnym, a jego nazwa nawiązuje do języka arabskiego, w którym oznacza wieżę obserwacyjną. Jest to ważny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, a turyści, którzy przybywają tutaj na wakacje, z pewnością nie będą zawiedzeni szerokimi plażami nad błękitnym morzem, rozłożystymi palmami i całą infrastrukturą, która sprawia, że można tutaj przyjemnie spędzić urlop. Ale jest to też miasto, w którym nie brakuje wspaniałych zabytków, architektury, muzeów i galerii sztuki. Co warto robić podczas urlopu w Almerii i co warto zobaczyć? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.

1. Jedną z największych atrakcji Almerii jest Alcazaba, czyli twierdza, której budowę rozpoczęto już w X wieku. Inicjatorem jej powstania był emir Kordoby, Abd ar-Rahman III. Almeria była wówczas bardzo ważnym miastem portowym, które umożliwiało handel z Bliskim Wschodem i krajami afrykańskimi. Twierdzę wybudowano na wzgórzu, dlatego ci , którzy się w niej znajdowali, z łatwością widzieli zagrożenie od strony morza, a także byli w stanie uniknąć ataków z lądu. Alcazaba uległa poważnym zniszczeniom w XV wieku, kiedy doszło do silnego trzęsienia ziemi, dlatego w kolejnych latach nie tylko ją odbudowano, ale również rozbudowano, dodając kolejne elementy. W twierdzy znajdował się również meczet i łaźnie, a dziś jej majestat przypomina niesamowitą historię miasta.

2. Cerro San Cristobal to jeden z najważniejszych zabytków mauretańskich w całej Andaluzji. Jest to twierdza warowna wraz z oryginalnymi murami, która powstała w XI wieku. Tuż obok, na Wzgórzu Świętego Krzysztofa, znajduje się również kaplica wybudowana w czasach templariuszy. Mury miejskie, które można tutaj zobaczyć, otaczały w dawnych czasach cały muzułmański obszar Almerii. Kiedy chrześcijanie przejęli to miejsce, znajdowały się tutaj tylko trzy wieże pochodzenia muzułmańskiego. Dla ukazania przewagi wybudowano cztery wieże chrześcijan. Ruiny można dziś zwiedzać przez cały rok. Warto jednak przygotować się na męczącą wspinaczkę i przygotować więcej wody oraz dobre buty. Miejsce to z pewnością spodoba się wielbicielom historii i dawnej architektury.

3. Catedral de la Encarnación de Almeria to imponująca budowla w stylu gotyckim i renesansowym, która powstała w XVI wieku. Budowano ją nie tylko z myślą o przyszłej świątyni, ale również jako twierdzę chroniącą ludność przed najazdami piratów i rebeliantów. Jej początek sięga pierwszej połowy XVI wieku , kiedy potężne trzęsienie ziemi zdewastowało poprzednią świątynię. Jest to jedna z niewielu katedr, która została wyposażona w stanowiska strzelnicze i wieże, a z kolei jej płaski dach miał umożliwiać stabilne ustawianie armat. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć niesamowite rozwiązania architektoniczne, liczne łuki, ciekawe sklepienia i kolumny. Na ścianach znajdują się obrazy przedstawiające okres powstawania katedry i mnóstwo artefaktów o charakterze sakralnym.

4. W wolnej chwili warto wyruszyć na spacer po typowych dla Hiszpanii wąskich uliczkach, które przecinają się w niespodziewanych miejscach, wznoszą i opadają, a przede wszystkim zachwycają architekturą i pastelowymi fasadami. Warto zobaczyć piękny ratusz, który niedawno odrestaurowano. To beżowo-różowy budynek, który powstał w 1899 roku. Podczas niezobowiązującego spaceru można nie odkryć nie tylko mniejsze i większe perełki architektoniczne, ale również wiele klimatycznych kawiarenek, knajpek i restauracji.

5. A skoro mowa o jedzeniu, trzeba podkreślić, że wycieczka do Hiszpanii bez kosztowania przepysznych potraw typowych dla tego kraju, nie będzie pełna. W Almerii znajduje się sporo restauracji i knajpek na każdą kieszeń, w których warto skosztować tradycyjnych dań z tej części świata. Do największych hitów kuchni andaluzyjskiej należą gazpacho, czyli chłodnik pomidorowy z dodatkiem czosnku i przypraw, Jamón bellota – szynka z czarnych świń, które odżywiają się żołędziami, chanquetes – małe rybki smażone na głębokim tłuszczu w panierce, a przede wszystkim ryby i owoce morza. Warto skosztować smażonych kalmarów i ośmiornic, a także dań z mulami i krewetkami, które są tutaj wyborne. Mniejszy apetyt można zaspokoić w jednym z licznych tapas barów, będących świetną okazją do degustacji hiszpańskich przysmaków.

6. Park tematyczny Oasys Mini Hollywood to atrakcja znajdująca się na pustyni Tabernas. W dawnych czasach miejsce to stanowiło scenografię dla ponad dwustu produkcji filmowych. Dziś zachowały się miejsca nawiązujące do takich hitów kinowych, jak “Siedmiu wspaniałych” czy “Za kilka dolarów więcej”. Park szczególnie spodoba się fanom Dzikiego Zachodu, a na jego terenie znajdują się dyliżanse czy indiańskie wioski. Można się również załapać na pokazy taneczne, zobaczyć ciekawe eksponaty w muzeum kina albo zjeść obiad w tutejszej restauracji.

7. Miłośnicy historii XX wieku z pewnością będą zachwyceni mogąc spędzić trochę czasu w podziemnych schronach w Almerii. W latach 1936-1939 kraj ogarnęła wojna domowa między rządem Republiki Hiszpańskiej, wspieranym przez komunistów i ochotników z całego świata, a generałem Franca, który miał poparcie faszystów z Adolfem Hitlerem i Benito Mussolinim na czele. Dziś w Almerii można zwiedzać schrony, w których podczas alarmów mogło ukrywać się nawet do czterdziestu tysięcy osób.

8. Miasto z tak bogatą historią jest, oczywiście, wypełnione muzeami i galeriami, które zachwycą turystów interesujących się historią i kulturą andaluzyjską. Warto odwiedzić Muzeum w Almerii, które na całym świecie zasłynęło dzięki pokaźnej kolekcji eksponatów z epoki brązu. Znajdują się w nim przedmioty pamiętające okres paleolitu, a także współczesne artefakty, dzięki którym można w szerszym kontekście spojrzeć na niezwykle zagmatwaną historię tego regionu. Z kolei Centrum Sztuki Muzeum w Almerii zlokalizowane zostało w dwóch różnych budynkach. W pierwszym z nich znajdują się dzieła hiszpańskich artystów, które powstały na przestrzeni stu lat od 1870 do 1970 roku. W budynku drugim znajdują się dzieła awangardowe i wystawy fotograficzne.

9. Cable Inglés to popularny obiekt inżynieryjny znajdujący się w porcie w Almerii. Stanowił rampę przeładunkową, dzięki której możliwe było cumowanie dużych statków. Cała konstrukcja przyjęła formę żelaznego mola, inspirowanego projektami Gustava Eiffla. Jej początki sięgają 1900 roku, kiedy właściciel kopalni w Alquife poprosił o zgodę na zbudowanie obiektu. W 1998 roku została uznana za dobro kulturowe Andaluzji. W środku powstaje centrum ekspozycyjne, kompleks rozrywkowy, restauracja, a także taras widokowy z widokiem na imponującą panoramę.

10. Cabo de Gata-Níjar to park krajobrazowy w Almerii oferujący przepiękne i rozległe plaże w pięknych okolicznościach przyrody. Większość z nich znajduje się wewnątrz skalistych zatok, dlatego łatwo tutaj o prywatność, a ruch turystyczny nie jest wzmożony. Z kolei popularniejsze plaże w Almerii udostępniają turystom wszystko to, czego im trzeba, aby doskonale się bawić nad morzem. Znajdują się tutaj plażowe bary, restauracje, wypożyczalnie sprzetu do uprawiania sportów wodnych, parasole i leżaki.

5/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić