35 Ciekawostek o Surinamie

surinam
foto – Pixabay

Surinam to kraj położony w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Nie jest to zbyt dobrze znany kraj, jednak charakteryzuje się on przepięknymi widokami, które przyciągają wielu turystów, dlatego też warto odwiedzić go przynajmniej raz. Surinam ma niezwykle ciekawą historię, gdyż przez wiele lat był on kolonią i dopiero całkiem niedawno odzyskał niepodległość. W kraju tym mieszka niezwykle dużo różnych społeczności, a także używa się tam wielu języków, w związku z czym nie ma tam konkretnej kultury narodowej. Chcąc wybrać się do Surinamu, konieczne jest wyrobienie wizy. Co więcej, warto też zaszczepić się przeciwko panującym tam chorobom. Można byłoby się spodziewać, iż jedyną atrakcją Surinamu jest jego stolica. Otóż nie, kraj ten ma także wiele innych ciekawych atrakcji oraz faktów do zaoferowania.

1. Stolicą Surinamu jest Paramaribo, gdzie mieszka aż połowa ludności całego kraju.

2. W Surinamie językiem urzędowym jest język niderlandzki, jednakże mówi się tam w ponad dwudziestu językach.

3. Domena internetowa w Surinamie to .sr. Istnieje około 3 tys. stron internetowych z taką domeną.

4. Hymnem państwowym Surinamu jest God zij met ons Suriname.

5. Powierzchnia Surinamu wynosi około 164 kilometry kwadratowe.

6. Liczba ludności w Surinamie wynosi około 587 tys. osób.

7. Surinam był kolonią holenderską od 1667 roku, następnie w roku 1804 przeszedł w ręce brytyjskie, a później znów w holenderskie. Uzyskał niepodległość 25 listopada 1975 roku.

8. Główną religią w Surinamie jest hinduizm (około 27%), następnie protestantyzm, a trzecią w kolejności jest katolicyzm.

9. Ustrój polityczny panujący w Surinamie to republika.

10. Ponad 80% powierzchni kraju to lasy deszczowe.

11. Temperatura w Surinamie nie jest bardzo zmienna. Najwyższe temperatury panują zwykle we wrześniu (około 34 stopnie), natomiast najniższa temperatura to około 24 stopnie i może ona panować przez cały rok. Najwyższa temperatura została odnotowana w Zanderij – 38 stopni, a najniższa, odnotowana również w tym miejscu to 14 stopni.

12. W Surinamie początek edukacji następuje w wieku 6 lat, natomiast nauka obowiązkowa trwa tylko przez 6 lat.

13. Najbardziej deszczowymi miesiącami w roku są maj, czerwiec oraz lipiec.

14. W Surinamie ruch uliczny jest lewostronny.

15. Surinam był wcześniej nazywany Gujaną Holenderską.

16. Gospodarka w Surinamie opiera się głównie na wydobywaniu surowców mineralnych. Jest to głównie ropa, złoto i boksyt.

17. W 1863 roku w Surinamie zniesiono niewolnictwo.

18. Surinam został odkryty przez Hiszpanów, jednak wcześniej był zamieszkiwany przez plemiona Indian.

19. Surinam podzielony jest na 10 dystryktów, czyli tamtejszych jednostek administracyjnych. Dystrykty podzielone są na 62 mniejsze jednostki administracyjne, tak zwane pod-dystrykty.

20. Głównym surowcem eksportowym w Surinamie jest boksyt, czyli ruda aluminium, która jest eksportowana do kilku krajów i stanowi w sumie około 15% PKB kraju.

21. Surinam leży w strefie klimatu równikowego.

22. Mając mniej niż 30 lat i chcąc wziąć ślub w Surinamie, potrzebna jest do tego pisemna zgoda rodziców.

23. Najbardziej charakterystycznym dla Surinamu daniem jest tak zwany pom, czyli danie zawierające dużą ilość mięsa, zazwyczaj kurczaka. Jest to danie świąteczne.

24. W Surinamie znajdują się aż dwa obiekty dziedzictwa UNESCO, czyli historyczne wewnętrzne miasto Paramaribo oraz Centralny Rezerwat Przyrody Surinam.

25. Walutą wykorzystywaną w Surinamie jest dolar surinamski.

26. Średnia długość życia w Surinamie to około 69,7 lat, w tym 73,1 lat dla kobiet oraz 66,4 lat dla mężczyzn.

27. Najwyższy szczyt w Surinamie to Juliana Top o wysokości 1280 m.

28. Aż 16% powierzchni całego kraju stanowią parki narodowe oraz jeziora.

29. Surinam graniczy z takimi krajami jak: Brazylia (długość granicy to 593 km), Gujana Francuska (długość granicy to 510 km), Gujana (długość granicy to 600 km).

30. Surinam jest dwa razy mniejszy od Polski.

31. Flaga Surinamu ma cztery kolory: żółty, biały, zielony i czerwony. Zielony kolor to symbol urodzaju i nadziei, biały to sprawiedliwość i wolność, czerwony to miłość, pobudzająca naród do rozwoju i działania, natomiast kolor żółty wypełnia gwiazdę, znajdującą się w centrum flagi i ma on przypominać o konieczności zgody i jedności w kraju.

32. Najdłuższą rzeką w Surinamie jest Corantijn, czyli rzeka płynąca na granicy Gujany i Surinamu i stanowiąca jednocześnie ich granicę.

33. Surinam uważany jest za kraj karaibski, mimo że położony jest w Ameryce Południowej.

34. Kuchnia Surinamu uznawana jest za jedną z najbardziej pikantnych kuchni w regionie.

35. Do Surinamu z Polski nie ma bezpośrednich lotów. Najkrótsza droga samolotem zajęłaby średnio około 14 godzin. Poza samolotem można tam dotrzeć także statkiem przez Ocean Atlantycki.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić