Starorobociański Wierch – Informacje i Ciekawostki

Starorobociański Wierch
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11380180

Starorobociański Wierch, znany dawniej również jako Klin albo Wysoki Wierch, jest najwyższym szczytem polskiej części Tatr Zachodnich, a także jednym z najwyższych szczytów Tatr Zachodnich w ogóle.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Starorobociański Wierch wznosi się na wysokość 2176 metrów nad poziomem morza i znajduje się na grani głównej Tatr, przez którą biegnie granica polsko-słowacka.

2. Pierwsze wejście na szczyt odnotowano w 1813 roku, a wyczynu tego dokonał Goran Wahlenberg, szwedzki lekarz, botanik i geograf, który badał roślinność Skandynawii, Alp i Karpat.

3. Starorobociański Wierzch jest oddzielony od Kończystego Wierchu za pomocą Starorobociańskiej Przełęczy, która znajduje się na wysokości 1963 metrów nad poziomem morza.

4. W przypadku tego szczytu do najbardziej stromych należą północne stoki, gdzie Starorobociański Wierch wznosi się na 500 metrów nad kotłem lodowcowym. Trasy te są wyjątkowo trudne i przeznaczone dla doświadczonych taterników.

5. Znana w Polsce nazwa szczytu pochodzi od dawnej Hali Stara Robota, która znajdowała się w największym odgałęzieniu Doliny Chochołowskiej, a więc w Dolinie Starorobociańskiej. To właśnie tam juhasi przez całe lata wypasali owce.

6. Sama nazwa “stara robota” nawiązuje do nieczynnych już wyrobisk. Już od XVI wieku w dolinie tej wydobywano rudę żelaza, dlatego też ze szczytem Starorobociański Wierch wiążą się liczne legendy na temat skarbów.

7. Pierwsze wejście zimowe na szczyt Starorobociański Wierch odbyło się w 1910 roku. Na wierzchołek weszli wówczas narciarze ZON, a dokładnie Jerzy Cybulski, Henryk Bednarski, Gustaw Kaleński, Stefan Jaworski oraz Józef Lesiecki.

8. Na szczyt można się dostać na kilka sposobów. Najtrudniejszy, najdłuższy i najbardziej wyczerpujący szlak prowadzi przez Wołowiec i Jarząbczy Wierch. Z kolei najpopularniejszym szlakiem jest ten wiodący przez Trzydniowiański Wierch oraz Ornak.

9. Gaborowa Przełęcz znajduje się na wysokości 1938 metrów nad poziomem morza pomiędzy Siwym Zwornikiem a Starorobociańskim Wierchem. Jej nazwa pochodzi od Doliny Gaborowej, która znajduje się po słowackiej stronie.

10. Czerwony szlak turystyczny łączy w tej okolicy Starorobociański Wierch z Liliowym Karbem, na który można przejść w czasie nieprzekraczającym 30 minut.

11. W trasie na Starorobociański Wierch warto uwzględnić Liliowe Turnie, które znajdują się na wysokości 1965 metrów nad poziomem morza. Jest to odcinek głównej grani Tatr, gdzie występują bardzo rzadkie okazy roślin takie, jak turzyca tęga, która w Polsce występuje tylko na kilku stanowiskach w Tatrach i Sudetach.

12. Liliowe Turnie to również naturalny punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Starorobociański Wierch, Ornak, a także na Dolinę Kościeliską, a przede wszystkim na Dolinę Tomanową oraz Doliną Pyszniańską.

4/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić