15 Ciekawostek o Spodku w Katowicach 🗺️

spodek katowice
foto – Pixabay

Katowicki Spodek jest bez wątpienia jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w całej Polsce. Znajduje się w Katowicach – stolicy i największym mieście województwa śląskiego. Spodek wybudowano w latach 1964-1971 i do dziś stanowi on jedną z najważniejszych i największych hal widowiskowych w całym regionie. Oto zbiór 15 ciekawostek i praktycznych informacji o katowickim Spodku!

1. Choć budowę katowickiego Spodka ukończono w 1971 roku, przez dziesięciolecia wielokrotnie rozbudowywano i modernizowano obiekt. W ciągu ostatnich lat dodano m.in. profesjonalny system klimatyzacji pomieszczeń, loże VIP, system siedzeń, który można schować pod podłogą, a także nowoczesne oświetlenie, które umożliwia relacjonowanie wydarzeń w technologii HD.

2. Hala widowiskowa może pomieścić aż 11,5 tysiąca osób. Znajduje się tu 7776 miejsc stałych, 1560 miejsc wysuwanych, 1700 miejsc siedzących dostawnych, a także prawie 500 miejsc stojących.

3. Konstrukcja kopuły Spodka waży ponad 300 ton. W czasach jego powstawania był to jeden z niewielu tak nowoczesnych budynków, do którego stworzenia wykorzystano technologię tensegrity.

4. Na terenie Spodka regularnie otwierane jest ogromne lodowisko, które ma wymiary 30m x 60m. Dookoła tafli rozciągają się trybuny, które mogą pomieścić aż 1500 widzów.

5. W katowickim Spodku odbywa się wiele wydarzeń sportowych. Rozgrywane są tu m.in. mecze siatkówki, zawody gimnastyczne, mecze koszykówki i rozgrywki hokeja na lodzie. Wielokrotnie organizowano także rozgrywki sportowe o charakterze ogólnopolskim, europejskim, a nawet światowym.

6. W Spodku regularnie odbywają się koncerty, festiwale i wydarzenia muzyczne. Zgrały tu takie gwiazdy jak Pearl Jam, The Cure, Metallica, Green Day, Depeche Mode, Rammstein i Leonard Cohen. W hali organizowane są również cykliczne wydarzenia muzyczne m.in. Festiwal Odjazdy, Metalmania, Festiwal Mayday czy Festiwal Piosenki Szantowej “Tratwa”.

7. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla miłośników gier komputerowych jest rozgrywany w katowickim Spodku finał konkursu Intel Extreme Masters. Jest to międzynarodowy konkurs, który przyciąga do Polski graczy z całego świata. Ciekawostką jest, że podczas finałowych meczów Spodek odwiedza ponad 100 tysięcy osób!

8. Tuż przy Spodku znajduje się niewielki, przynależący do obiektu budynek, w którym znajduje się dobrze zagospodarowana infrastruktura sportowa. Mieści się tu niewielki basen, na którym odbywają się zajęcia aquafitnessu, a także lekcje pływania dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W budynku umiejscowiona została także dobrze wyposażona siłownia oraz sala fitness.

9. Ciekawą atrakcją turystyczną jest możliwość zwiedzenia katowickiego Spodka z przewodnikiem. Podczas wycieczki odwiedzić można niedostępne dla większości osób pomieszczenia techniczne, sale VIP, które podczas koncertu goszczą największe światowe gwiazdy muzyki i sportu, a także specjalne pokoje dla ochrony i służb mundurowych, które pilnują porządku podczas koncertów i wydarzeń sportowych.

10. Latem przy Spodku tworzona jest specjalna strefa Gastro Fajer, która przyciąga miłośników doskonałej kuchni. W letnie, ciepłe weekendy odbywają się tu występy znanych DJów, których muzyka towarzyszy w próbowaniu nowych smaków. W strefie znajdują się foodtrucki i stoiska, które serwują wyśmienite dania z różnych stron świata, piwa kraftowe oraz przekąski.

11. W lipcu i sierpniu tuż przy katowickim Spodku odbywają się pokazy Letniego Kina Antyradia. Filmy wyświetlane są pod gołym niebem, na specjalnie wykonanym ekranie. Można tu zobaczyć zarówno głośne, hollywoodzkie produkcje, jak i niszowe filmy polskie i zagraniczne. Na placu przy hali znajdują się leżaki, krzesła i koce, a dodatkowo w dni seansów czynna pozostaje zewnętrzna strefa gastronomiczna.

12. Podczas letnich niedzieli na zewnętrznych tarasach Spodka odbywają się rodzinne pikniki, które przyciągają mieszkańców Katowic i okolicznych miast. Odbywają się tu pokazy artystyczne, konkursy dla dzieci oraz różnego rodzaju zajęcia i warsztaty z profesjonalnymi animatorami. Rodzice mogą tu odpocząć z dziećmi aktywnie i twórczo spędzając niedzielne poranki i popołudnia.

13. Ciekawostką jest, że w 1972 roku w katowickim Spodku odbyło się przemówienie Fidela Castro – kubańskiego rewolucjonisty, który zapoczątkował ogromny przewrót kubański. Jego wystąpienia wówczas wysłuchało aż 10 tysięcy osób!

14. Bezpośrednio ze Spodkiem połączony jest ogromny gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego czyli największego obiektu tego typu w całej Polsce. W środku znajduje się ogromna Sala Wielofunkcyjna, która może pomieścić nawet 10 tysięcy osób – odbywają się tu przede wszystkim targi i wydarzenia handlowe. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym umiejscowionych zostało też 26 mniejszych sal konferencyjnych, Sala Balowa oraz rozległe Audytorium.

15. Podczas zwiedzania katowickiego Spodka warto odwiedzić znajdujące się w pobliżu Muzeum Śląskie w Katowicach. W jego wnętrzach zobaczyć można wspaniałą wystawę sztuki z obrazami Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Ignacego Witkiewicza, ekspozycje historyczne i etnograficzne dotyczące Górnego Śląska, a także niezwykle ciekawy dział archeologiczny, w którym umieszczono około 40 tysięcy eksponatów pochodzących z wykopalisk prowadzonych na terenie województwa śląskiego.

3/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić