Smreczyński Staw – Informacje i Ciekawostki

Smreczyński Staw
foto – Autorstwa Downar – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75877155

Smreczyński Staw to polodowcowe jezioro znajdujące się w polskiej części Tatr Zachodnich. W całych Tatrach znajduje się około dwustu jezior, z których najpopularniejsze jest Morskie Oko. Smreczyński Staw cieszy się jednak uznaniem turystów, dlatego warto poznać kilka ciekawostek na jego temat. Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Nazwa jeziora pochodzi od dawnej Hali Smreczyńskiej, która znajdowała się w Dolinie Tomanowej. Dziś dla turystów dostępna jest tylko dolna część tego obszaru, gdzie znajduje się jezioro.

2. Staw znajduje się dokładnie w górnej części Doliny Kościeliskiej tuż przy wylocie Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny. Znajduje się na wysokości 1226 metrów nad poziomem morza.

3. Smreczyński Staw powstał w zagłębieniu między morenami dwóch lodowców. Jego maksymalna głębokość to ponad pięć metrów, a przeźroczystość wody wynosi tutaj ponad dwa metry.

4. Staw jest otoczony lasem, z nad którego z pozycji brzegu widoczne są takie szczyty, jak Smreczyński Wierch, Błyszcz czy Kamienista. To malownicze położenie ma wielki wpływ na jego popularność.

5. W porównaniu do innych jezior tatrzańskich, Smreczyński Staw wyróżnia się tym, że żyją tutaj płazy takie, jak traszka górska czy żaba trawna. Wysoki rozwój życia organicznego to rzadkość w wysokich górach.

6. Smreczyński Staw jest jednym z nielicznych jezior znajdujących się w polskich Tatrach, które znajduje się w lesie na równinie. Większość pozostałych jezior w Tatrach otaczają strome ściany, które powstały w wyniku działań potężnych lodowców.

7. Staw znajduje się na obszarze ochrony ścisłej “Pyszna, Tomanowa, Pisana”, który został utworzony kilka lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Był to wówczas największy obszar ochrony w polskich Tatrach.

8. Na terenie “Pysznej, Tomanowej, Pisanej” znajduje się największy po polskiej stronie Tatr kompleks lasów świerkowych, który stał się domem dla wielu dzikich zwierząt. Żyją tutaj niedźwiedzie brunatne oraz jelenie.

9. Okolice jeziora są wyjątkowo zróżnicowane pod względem roślinności. Rosną tutaj nie tylko lasy, ale również dużo gatunków roślin wapieniolubnych.

10. W wodzie jeziora występuje niezwykle rzadki w całej Polsce rodzaj krasnorostu nazywany żabiroślą. W przeciwieństwie do wielu roślin z tej rodziny nie jest wykorzystywany kulinarnie, ale ma działanie przeciwzapalne. Jest wykorzystywany w medycynie w Himalajach, gdzie również występuje.

11. Ze Smreczyńskim Stawem łączy się znana od dawna legenda. Górale twierdzili, że jezioro to nie ma dna. Pewien gazda miał tutaj kopać rów odwadniający, kiedy głos z wody powiedział mu, że jeśli to zrobi, zatopi wszystkie miejscowości aż do Morza Bałtyckiego.

12. Smreczyński Staw był odwiedzany przez wielu znanych ludzi i stanowił inspirację dla różnych artystów. Odwiedzili go między innymi Stefan Żeromski, Leon Wyczółkowski czy Seweryn Goszczyński.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić