20 Ciekawostek o Słoniach

słonie
foto – Pixabay

Słonie to największe zwierzęta lądowe na Ziemi, a ich przodkowie żyli już kilkadziesiąt milionów lat temu. Mimo niezaprzeczalnej siły i wielkości, słonie kojarzone są raczej z sympatycznymi zwierzętami, których nie trzeba się bać. W historii bywało jednak różnie. Oto kilka ciekawostek na temat słoni.

1. W dzisiejszych czasach istnieją tylko trzy gatunki słoni: słoń afrykański sawannowy, słoń indyjski i słoń afrykański leśny. Waga słonia afrykańskiego może wynosić nawet ponad 6 ton, a dorosły osobnik zjada ponad 5o ton jedzenia rocznie.

2. Słonie żyją w grupach rodzinnych, na czele których stoi samica. Są bardzo mądre, empatyczne i cechują się doskonałą pamięcią. Chętnie również pomagają sobie nawzajem i na co dzień okazują sobie troskę.

3. W czasach starożytnych słonie były wykorzystywane jako zwierzęta bojowe, które skutecznie odstraszały przeciwnika. Chroniły również wojska przed atakami wroga.

4. Słonie są zwierzęta roślinożernymi, które przepadają za liśćmi, owocami, gałęziami i trawami. Codziennie piją około 200 litrów wody i wydalają blisko 100 kilogramów kału.

5. Trąba słonia to połączenie nosa i górnej wargi. Znajduje się w niej aż czterdzieści tysięcy mięśni, podczas gdy w ciele człowieka w sumie jest ich tylko 639. Dzięki tym mięśniom ruchy trąby mogą być bardzo precyzyjne. Służy ona do kąpieli, picia, jedzenia i wąchania.

6. Słonie mają bardzo dobry węch, dzięki któremu są w stanie zlokalizować nawet trzydzieści nieobecnych osobników stada.

7. Oddając kał, słonie mają możliwość, aby dziennie rozproszyć na podłożu ponad 2000 nasion różnych roślin. Ich system wydalania oraz dieta są więc znaczną pomocą dla przyrody.

8. Wielkość uszu słonia afrykańskiego to nawet 1,5 metra i służą mu one do termoregulacji. Uszy słonia azjatyckiego są znacznie mniejsze, dlatego szuka on schronienia w zacienionych lasach. Niektórzy twierdzą, że kształt uszu tego pierwszego przypomina kontury Afryki, podczas, gdy uszy słonia azjatyckiego wyglądają jak Indie.

9. Mózg słonia jest cztery razy większy od mózgu człowieka i posiada więcej neuronów. Do dziś nie udało się wyjaśnić, dlaczego zwierzęta te nie są inteligentniejsze od ludzi, ale z pewnością cechują się bardzo dużą inteligencją.

10. Słonie mogą przeżyć nawet siedemdziesiąt lat i najczęściej umierają na starość z głodu, ponieważ utrata wszystkich zębów pozbawia je możliwości jedzenia.

11. W ciągu niespełna stu lat słonie straciły ponad 90 procent swojego naturalnego terytorium. Obecnie żyje mniej niż pół miliona osobników na świecie, a kłusownicy nadal nielegalnie polują na te zwierzęta.

12. Największą wartością w przypadku upolowania słonia cieszy się kość słoniowa, która od wieków była wykorzystywana do produkcji pięknych ozdób, do inkrustacji oraz pokrywania zewnętrznej części klawiszy fortepianowych.

13. Słonie panicznie obawiają się pszczół afrykańskich, które nie są w stanie przebić ich grubej skóry na ciele, ale mogą dotkliwie pokąsać wrażliwą trąbę. Jeśli owady pojawią się w okolicy, dorosłe osobniki wysyłają sygnały ostrzegawcze, aby żaden słoń nie ucierpiał.

14. Mimo wielkich gabarytów słonie poruszają się niemal bezszelestnie. Mają taką możliwość, ponieważ ich stopy są miękkie.

15. Dwa ciosy słonia, czyli popularne kły, może ważyć nawet 200 kilogramów. Dlatego też kłusownicy co roku zabijają około 30 tysięcy słoni. Jeden słoń może dostarczyć im ogromną ilość pożądanej w branży jubilerskiej i nie tylko kości słoniowej.

16. Słonie kąpią się w błocie, aby ochronić skórę przed słońcem. Potrafią również doskonale zapamiętać drogę do miejsc, w których znajduje się pożywienie albo woda. Ich codzienne funkcjonowanie dowodzi, jak mądrymi i zaradnymi zwierzętami są.

17. Naukowcy zaobserwowali również, że słonie okazują sobie nawzajem sporo szacunku i kultury. Nie chodzi tylko o wzajemne ostrzeganie się przed niebezpieczeństwem, ale również o witanie się za pomocą trąb.

18. Słonie są bardzo dobre i pomocne nawet wobec innych gatunków. Udokumentowano wiele sytuacji, w których słoń, mimo niebezpieczeństwa, podjął się ratowania psów czy innych gatunków, które znalazły się w tarapatach.

19. Ciąża słonicy trwa 22 miesiące, a mały słonik przybiera na wadze nawet do półtora kilograma dziennie przez pierwszy rok życia. Słoniątka pokryte są również włoskami, które chronią je przed wysoką temperaturą. Z czasem włoski znikają.

20. Słonie należą do zwierząt pokojowo nastawionych do otoczenia. Choć ich kły wyglądają bardzo niebezpiecznie, zazwyczaj korzystają z nich, żeby kopać, zbierać jedzenia albo usuwać z drzew korę, żeby się nią pożywić.

4.3/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić