10 Skansenów w Polsce, które powinieneś odwiedzić 🗺️

fotografia – Fan page Górnoślaski Park Etnograficzny

Mianem skansenów określane są wszelkie muzea na świeżym powietrzu, które najczęściej obejmują różne zabytki architektoniczne. Pełnią one rolę parków etnograficznych, w których zobaczyć można dawne narzędzia i przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki użytkowej i oryginalne wyposażenie wnętrz. Skanseny znajdują się w niemal wszystkich częściach Polski – zwiedzać w nich można zabytkowe budynki wiejskie i mieszczańskie, wiekowe, drewniane kościoły oraz budowle, które niegdyś pełniły funkcje gospodarczą lub odgrywały dużą rolę w życiu wiejskich i małomiejskich społeczności. Przedstawiamy 10 wyjątkowych skansenów, które znajdują się na terenie Polski!

1. Górnośląski Park Etnograficzny (woj. śląskie)

Górnośląski Park Etnograficzny to duży skansen, w którym znajdują się dawne zabudowania pochodzące z czterech śląskich regionów: pszczyńsko-rybnickiego, podgórskiego, lublinieckiego i beskidzkiego. Zajmuje powierzchnię 22 hektarów, na których położonych są m.in. spichlerze, zabudowania dworskie i mieszczańskie, wiejskie chałupy i świątynie. W centralnej części parku znajduje się zabytkowy, osiemnastowieczny kościół z miejscowości Nieboczowy. Ciekawostką jest, że skansen położony jest na obszarze ogromnego Parku Śląskiego na pograniczu Chorzowa i Katowic, w którym nie brakuje innych atrakcji, takich jak rozległy Śląski Ogród Zoologiczny, najstarsze w kraju Planetarium oraz Śląskie Wesołe Miasteczko “Legendia”.

Bilety wstępu do Górnośląskiego Parku Etnograficznego kosztują 15zł (bilety normalne) i 10zł (bilety ulgowe).

2. Park Etnograficzny w Tokarni (woj. świętokrzyskie)

Park Etnograficzny w Tokarni stanowi jedną z najważniejszych części Muzeum Wsi Kieleckiej. Na ogromnym terenie podziwiać można m.in. dziewiętnastowieczne zabudowania małomiasteczkowe (w tym domy z Wąchocka, Siekierna i Skorzowa), zagrody i wiatraki z terenów Gór Świętokrzyskich, zabytkowe spichlerze dworskie oraz młyny i wiejskie chałupy, wśród których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Wiele obiektów cechuje się oryginalnym wyposażeniem, a także bogatym zdobnictwem ludowym. Park Etnograficzny w Tokarni jest organizatorem warsztatów dla dzieci i młodzieży, imprez plenerowych i wystaw czasowych.

Bilety wstępu do skansenu kosztują 18zł (bilety normalne) i 12zł (bilety ulgowe).

3. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (woj. podkarpackie)

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to najstarszy i największy skansen na terenie Polski – zajmuje obszar aż 38 hektarów, a na jego terenie znajduje się ponad 100 różnych obiektów, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku. Ciekawą częścią ekspozycji są budynki, które wzniesione zostały przez Łemków: cerkiew z Romki (1801r.), chałupa z Komańczy (1885r.), zagroda z Pielgrzymki (1870r) i chałupa z Dąbrówki (1681r.). Do najważniejszych zabytków należy również piękny, drewniany Kościół św. Mikołaja z Bączala Dolnego, który wybudowany został w 1667 roku i stanowi jeden z najcenniejszych przykładów wiekowej architektury podgórzańskiej.

Bilety wstępu do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku kosztują 25zł (bilety normalne) i 15zł (bilety ulgowe).

4. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich (woj. pomorskie)

Jedną z największych atrakcji Kaszub jest zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego, w którym zobaczyć można unikalne, regionalne budownictwo z tej części Polski. Skansen ma powierzchnię 22 hektarów, a na jego terenie znajduje się ponad 50 obiektów, które pochodzą z 6 części Kaszub. Na terenie parku zobaczyć można kilka pięknych, zabytkowych dworów z przełomu XVII i XVIII wieku, wspaniały, osiemnastowieczny Kościół ze Swornegaci oraz młyny w stylu holenderskim. Muzeum słynie z organizacji wielu wydarzeń o charakterze folklorystycznym, takich jak lipcowy Jarmark Wdzydzki, na którym zakupić można lokalne przysmaki i wyroby rękodzielnicze.

Bilety wstępu do Kaszubskiego Parku Etnograficznego kosztują 17zł (bilety normalne) i 12zł (bilety ulgowe).

5. Muzeum Wsi Lubelskiej (woj. lubelskie)

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie to skansen, w którym zaprezentowano zabytkowe budynki pochodzące z Roztocza, Wyżyny Lubelskiej, Podlasia, Nadbuża i Powiśla Lubelskiego. Na powierzchni około 27 hektarów znajdują się m.in. wiatraki, kaplice, kuźnie, chałupy, dworki, spichlerze i zagrody. Do najważniejszych zabytków, które znajdują się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, należą greckokatolicka cerkiew z Tarnoszyna, osiemnastowieczny dwór z Żyrzyna oraz podlaska remiza strażacka z Bedlna.

Bilety wstępu do skansenu w Lublinie kosztują 20zł (bilety normalne) i 10zł (bilety ulgowe).

6. Sądecki Park Etnograficzny (woj. małopolskie)

Sądecki Park Etnograficzny położony jest w Nowym Sączu i zajmuje obszar 20 hektarów, na których umiejscowiono 68 obiektów architektury drewnianej i murowanej z  całej Sądecczyzny. Podziwiać w nim można m.in. siedemnastowieczny dwór szlechecki, piękną, drewnianą cerkiew łemkowską, zagrody chłopskie i liczne obiekty gospodarcze i użytkowe (spichlerze, kuźnie, wiatraki, olejarnie). Dużą atrakcją tego miejsca jest “Miasteczko Galicyjskie” czyli zrekonstruowane miasto, które kiedyś położone było na obszarze Galicji. Znajdują się tu sklepy, obiekty gastronomiczne, miejsca noclegowe, a także atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Bilety wstępu do Sądeckiego Parku Etnograficznego kosztują 20zł (bilety normalne) i 13zł (bilety ulgowe).

7. Nadwiślański Park Etnograficzny (woj. małopolskie)

Nadwiślański Park Etnograficzny położony jest w niewielkiej, małopolskiej miejscowości Wygiełzów w okolicach Chrzanowa. Na terenie niewielkiego skansenu znajduje się 25 zabytkowych budynków. Do najważniejszych z nich należą: siedemnastowieczny kościół z Ryczowa, domy małomiasteczkowe z Alwernii i Chrzanowa oraz chałupa sołtysa z Przegini Duchownej, w której zachowało się siedemnastowieczne wyposażenie i umeblowanie. Ważnym budynkiem jest również dworek szlachecki z Drogini, który wzniesiony został w 1730 roku, a obecnie znajduje się w nim ekspozycja muzealna pt. “Mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej”.

Bilety wstępu do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego kosztują 15zł (bilety normalne) i 8zł (bilety ulgowe).

8. Muzeum Wsi Mazowieckiej (woj. mazowieckie)

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpniu to skansen o charakterze regionalnym, w którym znajdują się zabytkowe budynki z całego Mazowsza. Powierzchnia parku wynosi ponad 60 hektarów, na których ustawiono 80 różnych obiektów: dworki szlacheckie, zagrody chłopskie i wiatraki. W wielu wnętrzach znajduje się oryginalne wyposażenie i umeblowanie, a także kilka tematycznych wystaw i ekspozycji muzealnych, na których łącznie zgromadzono ponad 13 tysięcy różnych zabytkowych obiektów, przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki regionalnej.

Bilety wstępu do Muzeum Wsi Mazowieckiej kosztują 20zł (bilety normalne) i 16zł (bilety ulgowe).

9. Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski (woj. wielkopolskie)

Skansen w Wolsztynie to niewielkie muzeum na świeżym powietrzu, które zajmuje obszar około 3,5 hektara. Znajduje się na nim 13 zabytkowych budynków, w tym dziewiętnastowieczna stadnina konna z Szarek i duże gospodarstwo z Reklinka. Dużą atrakcją skansenu są odbywające się w nim zajęcia praktyczne i warsztaty z garncarstwa i wikliniarstwa, a także regularnie organizowane wystawy czasowe, jarmarki regionalne i spotkania o charakterze historycznym.

Bilety wstępu do Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski kosztują 5zł (bilety normalne) i 3zł (bilety ulgowe). Udział w warsztatach tematycznych jest dodatkowo płatny.

10. Skansen Wsi Pogórzańskiej (woj. małopolskie)

Skansen Wsi Pogórzańskiej położony jest w Szymbarku, w okolicach Gorlic. To najmniejszy z prezentowanych skansenów – zajmuje powierzchnię zaledwie 2 hektarów, a na jego terenie umiejscowiono 15 zabytkowych budynków, które są doskonałym przykładem architektury tzw. Obniżenia Gorlickiego. Budynki mają charakterystyczną białą (bieloną wapnem) barwę oraz odznaczające się dachy strzechowe w różnych kolorach. Niemal wszystkie wnętrza budynków są udostępnione dla zwiedzających, którzy mogą obejrzeć tu oryginalne wyposażenie z XIX i XX wieku.

Bilety wstępu do Skansenu Wsi Pogórzańskiej kosztują 8zł (bilety normalne) i 5zł (bilety normalne).

4.3/5 - (47 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić