13 Ciekawostek o Sikorkach

Sikorka / foto – Pixabay

1. Charakterystyczna, dwudźwiękowa pieśń samca jest jednym z najbardziej znanych dźwięków wiosny.

2. Istnieje jednak ogromna liczba wariantów tej pieśni, a typowy samiec sikory wielkiej będzie używał około 40 wariantów.

3. Sikory wielkiej może składać od 5 do 11 jaj, przy czym samica to zajmuje się wysiadywaniem.

4. Gotowość sikor do korzystania z budek lęgowych jest jednym z powodów, dla których są one tak popularnymi ptakami do badań.

5. Pisklęta opuszczają gniazdo zwykle około 20 dni po wykluciu.

6. Sikorka wielka, najbardziej rozpowszechniony ze wszystkich gatunków sikor, występuje w prawie całej Europie, na wschód do Japonii i na południe do Indonezji. Występuje również w Afryce Północnej.

7. Chociaż światowy zasięg sikory niebieskiej rozciąga się na Afrykę Północną i Turcję, uważa się ją za ptaka europejskiego, w przeciwieństwie do znacznie bardziej rozpowszechnionej sikory wielkiej.

8. Istnieje więcej niż 30 różnych ras sikor, z których wiele jest przeważnie szarych i czarnych i brakuje im jaskrawej żółci ptaków europejskich.

9. Ulubionym środowiskiem sikorki niebieskiej są lasy liściaste, ale jest ona na tyle zdolna do przystosowania się, że występuje licznie w różnych innych siedliskach, w tym w ogrodach.

10. Chociaż sikory żyjące w lasach dębowych rzadko mają drugi lęg, to w lasach sosnowych nie jest to rzadkością.

11. Większość osobników prowadzi osiadły tryb życia, rzadko oddalając się od miejsca lęgu, ale w latach, w których nie udaje się zebrać plonów buka, wykazują tendencję do częstszego przemieszczania się.

12. Ze względu na swój szeroki zasięg i fakt, że często żyje w bliskim sąsiedztwie człowieka, jest jednym z najintensywniej badanych ptaków.

13. Sikory wielkie niezmiennie gniazdują w dziuplach, ale w tym przypadku potrafią być niezwykle pomysłowe, często wykorzystując miejsca stworzone przez człowieka, takie jak skrzynki pocztowe.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić