Rydzyna turystycznie – Atrakcje i ciekawe miejsca 2024

fotografia by Janusz Stor / Wikipedia

Rydzyna otrzymała miano jednego z najbardziej atrakcyjnych i uroczych miasteczek w województwie wielkopolskim. Swój niepowtarzalny klimat, który często porównywany jest z Wersalem, zawdzięcza barokowemu przepychowi. Rynek z ratuszem, które mają status zabytków, reprezentacyjna aleja łączy z zamkiem, który również powstał zgodnie z wymaganiami jednej z najbardziej kontrowersyjnych epok.

Choć pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z początku XV wieku, minęło jeszcze sporo czasu zanim miasto uzyskało swój obecny kształt. Podczas wojny północnej Rydzyna była wielokrotnie plądrowana, niszczona i podpalana. Dopiero jego ostatni właściciel, a przy okazji hrabia polski miał ponownie zadbać o miasto.

Inicjatorem odbudowy tego miasta był Aleksander Józef Sułkowski, który opierał się na projektach architektonicznych Karola Martina Frantza. Prace trwały od 1738 do 1762 roku, a ich efektem było powstanie niezwykle klimatycznego i eleganckiego miasteczka. Karol Martin Frantz jest również odpowiedzialny za powstanie rydzyńskiego ratusza, który wyróżnia się na tle innych, ponieważ na jego wieży umieszczono hełm. To właśnie rynek z ratuszem stanowią dziś serce Rydzyna, od którego warto zacząć zwiedzanie miasta.

W 1761 roku na rynku tuż przed ratuszem ustawiono figurę Trójcy Świętej. Było to upamiętnienie ofiar dżumy z 1709 roku, kiedy zaraza zdziesiątkowała ludność. Mimo że rynek można opuścić wybierając jedną z wielu ulic, większość ludzi wybiera tę, która ma dla miasta największe znaczenie i najpiękniej się prezentuje. Aleja prowadząca na zamek stanowi najciekawszą ulicę w mieście, przy której znajdziemy barokowy kościół świętego Stanisława. Znajduje się w nim marmurowy nagrobek Jana z Czerniny, uznawanego za założyciela miasta. W dzisiejszych czasach jest to jeden z najstarszych nagrobków rycerskich w naszym kraju.

Najważniejszą budowlą w Rydzynie jest zamek zaprojektowany przez Józefa Szymona Belottiego. Była to barokowa rezydencja Leszczyńskich, którą wzniesiono pod koniec siedemnastego wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym przeistoczono go w szkołę gimnazjalną, a w roku 1945 został zniszczony. Dziś można podziwiać jego wspaniałą rekonstrukcję, która ukazuje przepych i trendy epoki baroku, a także majestat dawnych właścicieli majątku.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

3.6/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić