Atrakcje Rusinowo 2023 🗺️ Co można tutaj robić ?

rusinowo atrakcje - plaża
foto – Autorstwa Pabloazory – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114025388

Rusinowo – wieś w województwie zachodnio-pomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino, która położona jest w pobliżu Morzem Bałtyckim. Zamieszkuje ją ponad 200 osób.

Wieś została założona ok. 1300 r. przez niejakiego Rutza. Sprowadził on osadników z Dolnej Saksonii i Nadrenii. Osada powstała na ciągu wzgórz morenowych, a nowo przybyli musieli wpierw wykarczować porastające je lasy. Wybudowali oni również kościół, prawdopodobnie w II poł. XIV w., jednak pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi dopiero z 1493 r.

Co można robić będąc w Rusinowie?

1. Plaża

Znajduje się m. in. w Jarosławcu. Jest to największa sztuczna plaża w Europie, której powierzchnia wynosi 5 ha. Nazywana bywa przez to „polskim Dubajem”. Podstawowym celem jej powstania była ochrona najwyższego na Pomorzu Środkowym wybrzeża klifowego. Przy plaży znajduje się kąpielisko. Najbliżej Rusinowa usytuowane jest kąpielisko Jarosławiec Zachód „Plaża Rusinowo”. Skorzystać można również z kąpieliska w Wiciu.

2. Szlaki rowerowe

Przez gminę Postomino, na terenie której położone jest Rusinowo, przebiega kilka szlaków rowerowych. Wśród nich znajduje się szlak rowerowy R10, nazwany Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim, który stanowi część międzynarodowego okrężnego szlaku rowerowego sieci EuroVelo. Przebiega tędy również żółty szlak rowerowy „Równina Sławieńska”. Na terenie gminy Postomino jego długość wynosi 17,6 km. Szlak rowerowy niebieski, zwany „Szlakiem Eryka I”, przebiega przez tereny gmin Postomino i Darłowo, w tym również przez Rusinowo. Ostatnim szlakiem jest szlak rowerowy zielony, który w gminie Postomino obejmuje 12-kilometrowy odcinek. W okolicy znajduje się kilka wypożyczalni rowerów.

3. Latarnia morska w Jarosławcu

Latarnia morska w Jarosławcu została otwarta w 1838 r. Powstała z czerwonej, glazurowanej cegły. Zasięg jej światła wynosi 23 mile morskie, czyli 42 km. Latarnia wznosi się na wysokość 33,3 m, a na 33 m znajduje się taras widokowy, na który prowadzi ponad 120 schodów. Widok obejmuje Morze Bałtyckie oraz jeziora Wicko i Kopań. Latarnia znajduje się w centrum wsi. Możliwe jest jej zwiedzanie od maja do końca września. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł. Wewnątrz można zakupić pamiątki.

4. Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu – pierwsza ekspozycja została otwarta w 2014 r., z inicjatywy kolekcjonera bursztynu Maxa Kwiatkowskiego. W Bursztynowym Lesie można przenieść się do odległych czasów, kiedy tworzył się bursztyn. Wystawa Kopalnia Bursztynu prezentuje dawne i obecne sposoby wydobywania bursztynu. Można tu zobaczyć wydobytą spod ziemi bryłę bursztynu o wadze 3,2 km lub samemu spróbować znaleźć okazy podczas przesiewania przez sito. Na ekspozycji Inkluzje zobaczyć można zatopione w bursztynie owady i fragmenty roślin sprzed milionów lat. Galeria Projektantów natomiast prezentuje bursztynową biżuterię. Bilet normalny kosztuje 26 zł, a ulgowy 22 zł.

5. Aquapark Jarosławiec

Aquapark Jarosławiec – obejmuje całoroczne baseny wewnętrzne oraz basen zewnętrzny, dostępny w sezonie letnim. Do dyspozycji pozostaje 6 zjeżdżalni zewnętrznych i 4 zjeżdżalnie wewnętrzne oraz takie atrakcje jak gejzery powietrzne, wodny masaż ścienny, hydromasaż czy rwąca rzeka. Dla najmłodszych przygotowany został kryty basen o głębokości 25 cm. W kompleksie znajduje się również strefa wellness z jacuzzi i saunami oraz strefa SPA, a także hotel z restauracją.

6. Motylarnia i Papugarnia

Motylarnia i Papugarnia Jarosławcu – w motylarni można obserwować wylęgające się egzotyczne motyle, a także te fruwające na wolności. Przewodnik opowiada o ich rozwoju i zwyczajach. Przy odwiedzinach należy pamiętać, że wewnątrz panuje dość wysoka temperatura. Polecany jest ponadto kolorowy ubiór, który zwabi motyle. Pomiędzy motylarnią i papugarnią znajduje się labirynt luster. W papugarni można zobaczyc, a nawet pogłaskać papugi. Każda z atrakcji jest płatna osobno.

7. Kościół pw. Narodzenia NMP

Kościół pw. Narodzenia NMP  powstał w 1873 r. w miejscu wcześniejszej świątyni, z inicjatywy sołtysa Martina Schüttpelza. Został wybudowany w stylu neoromańskim z elementami neogotyckimi, z czerwonej cegły na granitowym ciosowym cokole. Posiada 42-metrową wieżę z dzwonem odlanym z brązu w 1874 r. w szczecińskiej pracowni C. Foß und Sohn. W ołtarzu głównym znajduje się obraz olejny „Opłakiwanie Chrystusa” z 1898 r., autorstwa prof. Antona Webera. Kościół znajduje się na niedużym wzniesieniu, przez co niegdyś żeglarze traktowali go jako punkt nawigacyjny. Przy świątyni powstała nieduża wieża widokowa.

8. Skansen w Starym Młynie

Skansen w Starym Młynie w Nacmierzu – znajduje się w niemal 100-letnim młynie, który jest kompletnie wyposażony w maszyny, których powstanie sięga nawet XIX w. Młyn działał do końca lat 90. XX w. Wśród eksponatów znajdują się przedmioty związane z młynarstwem, a także oryginalne przedmioty codziennego użytku, księgi, z których najstarsza to egzemplarz niemieckiej Biblii liczący ok. 300 lat, medale czy też przedmioty związane z historią Nacmierza. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy 14 zł.

9. Galeria Rybacka

Galeria Rybacka w Jezierzanach – powstała w 2014 r. W Izbie Rybaka zobaczyć można, jak dawniej mieszkali tutejsi osadnicy. Warsztat Szkutnika prezentuje m. in. drewnianą łódź o długości 6 m. Wśród eksponatów galerii znajdują się m. in. kompasy, busole, lampy okrętowe, koła ratunkowe, kapoki, radary, kotwice, wiatromierze, sekstansy, mapy i fragmenty statków wydobyte z morza. Podczas odwiedzin można się dowiedzieć, jaki rodzaj sieci należy wybrać przy połowie konkretnych gatunków ryb.

10. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – powstanie zamku datowane jest na II poł. XIV w. Został wybudowany w stylu gotyckim, na planie zbliżonym do kwadratu, z 23-metrową wieżą. W XV i XVI w. zamek był rozbudowywany i modernizowany. W dawnej sali rycerskiej mieści się ekspozycja pomorskiej sztuki sakralnej ziemi sławieńskiej. W sali na I piętrze łącznika znajdują się XVIII- i XIX-wieczne zabytki pomorskiej sztuki ludowej. W wieży zamkowej na I piętrze ekspozycja prezentuje medaliony władców polskich odlane z brązu. W pozostałych pomieszczeniach można zobaczyć m. in. sztukę Wschodu, mapę Pomorza opracowaną przez Eilharda Lubinusa na pocz. XVII w., meble barokowe i neobarokowe, meble biedermeierowskie, salonik bursztynowy czy dawną celę więzienną.

11. Rejsy wycieczkowe

Rejsy wycieczkowe po morzu z Darłowa – odbywają się statkami stylizowanymi na łodzie Wikingów i dawne galeony. Rejs rozpoczyna się we wschodniej części portu rybackiego. Standardowo trwa ok. 40 min., jednak w ofercie dostępne są również dalsze wycieczki, np. na duńską wyspę Bornholm. Skorzystać można z rejsów o zachodzie słońca lub za dodatkową opłatą wcielić się na chwilę w rolę sternika i poprowadzić statek.

12. Fort Marian

Fort Marian – znajduje się na wzgórzu za Malechowem, a swoją nazwę zawdzięcza właścicielowi Marianowi Laskowskiemu. Mieści się tutaj Muzeum Pojazdów Historycznych. Wśród eksponatów można zobaczyć m. in. amerykańską ciężarówkę REO, czołg T-55 Merida czy też kolekcję motocykli. Bilet kosztuje 20 zł. W ofercie znajduje się również strzelnica. Przy obiekcie działa warsztat zajmujący się renowacją pojazdów.

13. Muzeum Ziemi Usteckiej

Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce – powstało z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ustki. Mieści się w obiekcie będącym repliką XVIII-wiecznego budynku ryglowego. W ramach wystaw zobaczyć można kolej w miniaturze, miniaturowe modele okrętów i innych jednostek pływających, ekspozycję mody z czasów PRL i mody plażowej z przełomu XIX i XX w., ekspozycję węzłów marynarskich oraz eksponaty związane z historią Ustki. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł.

14. Latarnia Morska w Ustce

Latarnia Morska w Ustce – znajduje się u ujścia Słupi do morza, po wschodniej stronie falochronu. Powstała w 1892 r. Składa się z ośmiokątnej wieży i budynku latarników. Zasięg światła wynosi 18 ml morskich, czyli 33 km. Latarnia wznosi się na wysokość 19,5 m. Przez szyby galerii można zobaczyć układ soczewek. Z tarasu widokowego rozciąga się panorama miasta i okolicy, a także Morza Bałtyckiego.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić