12 Ciekawostek o Jeziorze Jamno

jamno
foto – Autorstwa Joymaster – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1120731

Jamno to jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim i jest odcięte od Morza Bałtyckiego mierzeją. Ze względu na atrakcyjne położenie co roku odwiedza je sporo turystów z całego kraju. Co warto wiedzieć o jeziorze i jego okolicach?

1. Powierzchnia jeziora wynosi ponad 2200 hektarów, co sprawia, że Jamno plasuje się na dziewiątym miejscu w skali całego kraju.

2. Jamno jest prawdziwym rajem dla miłośników wodnych sportów i od wielu lat słynie z wysokiej aktywności turystów w sezonie. W pobliżu znajdują się przystanie żeglarskie, a po jeziorze kursują statki turystyczne. Można tutaj również wypożyczyć rowery wodne i motorówki.

3. Jamno jest jeziorem polmiktycznym, co oznacza, że przez cały rok trwa tutaj miksja wód. Działanie silnego wiatru doprowadza tutaj do cyrkulacji wody w całym zbiorniku.

4. W typologii rybackiej Jamno zaliczane jest do jezior typu sandaczowego. Poza sandaczami występują tutaj również leszcz, węgorz europejski, karaś, okoń, troć wędrowna czy minóg rzeczny, który znajduje się pod ścisłą ochroną w Polsce.

5. Nad Jamnem znajduje się Przystań Jachtowa Klubu. Jej dwa pomosty wchodzą w jezioro, a w centralnej części znajduje się pomnik w postaci masztu stylizowanego na maszt żaglówki.

6. Miłośnicy wędkowania mogą wykupić specjalne pozwolenie w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie. Dzięki niemu możliwe jest wędkowanie na spining oraz na dwie wędki na obszarze całego jeziora Jamno.

7. Znajdujące się niedaleko jeziora Chłopy są najpewniej jedyną miejscowością w Polsce, gdzie do dzisiaj zachował się tradycyjny układ rybackiej osady z XIX wieku. W tak zwanej Skarbnicy Wioski Rybackiej można nie tylko poznać historię okolic, ale również zobaczyć sporo związanych z nimi eksponatów.

8. Jezioro spłyca się z roku na rok coraz bardziej. Jeszcze w 1915 roku jego średnia głębokość wynosiła 175 centymetrów, podczas gdy dzisiaj wynosi już tylko 140 centymetrów.

9. Trasa spacerowa nad jeziorem Jamno obfituje w liczne atrakcje naturalne i bogatą roślinność. Odcinek łączący centrum Mielna i Unieście pozwala na podziwianie Góry Chełmskiej w Koszalinie.

Zobacz więcej atrakcji w Koszalinie

10. W okolicy warto odwiedzić dawną bazę lotnictwa Kriegsmarine. Podczas drugiej wojny światowej okoliczne miejscowości były eksperymentalnym poligonem lotnictwa niemieckiego. Przypuszcza się, że to właśnie samoloty z tych baz bombardowały Hel i Gdynię podczas kampanii wrześniowej.

11. Historycy twierdzą, że dno jeziora Jamno może być usłane licznymi pamiątkami po militarnych eksperymentach nazistowskich Niemiec. Badania mogłyby sporo wyjawić na temat działającego tutaj poligonu.

12. W związku z tym, że jezioro Jamno zostało oznaczone trzeci klasą pod względem czystości, trwają rozmowy nad skutecznym przywróceniem równowagi ekologicznej w tym miejscu. Prace będą miały również wpływ na okoliczną infrastrukturę.

4.1/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić