19 pomysłów na Koszalin 🗺️ Koszalin Atrakcje 2024

koszalin atrakcje
foto – Autorstwa Marcin.pw – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52175783

Koszalin często bywa obierany za cel, gdy nad morzem pogoda staje się niesprzyjająca. Jednak to klimatyczne miasto z pewnością zasługuje na dłuższe odwiedziny nie tylko gdy pogoda uniemożliwia kąpiele słoneczne.

Koszalin położony jest malowniczo nad jeziorem Jamno i Lubiatowo, około 10 km od Morza Bałtyckiego. Okalające miasto mury obronne sąsiadują tu z rozległymi terenami parkowymi. Lasy i parki stanowią 40% powierzchni oddychającego zielenią Koszalina. Do niezwykłych architektonicznie obiektów należy tu budynek Poczty w neogotyckim stylu, a także Kościół Zamkowy. Koszalin to także Skansen Kultury Jamneńskiej, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, czy Góra Chełmska, z której wieży widokowej roztacza się niesamowity widok na miasto i okolice.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Koszalinie – gdzie warto zjeść będąc w Koszalinie ?


6. Papugarnia i Motylarnia Koszalin

papugarnia koszalin

Papugarnia  w Koszalinie to wyjątkowa atrakcja, którą będziecie bardzo długo wspominać. W specjalnie przygotowanym pawilonie swój dom ma blisko 70 papug z całego świata, m. in. kilka gatunków papug Kakadu, Konura Słoneczna, Lora Wielka czy dobrze Wam znana z filmu o przygodach piratów Ara Ararauna.

papugarnia koszalin

papugarnia koszalin

Największą atrakcją tego miejsca, poza oczywiście samymi kolorowymi papugami jest to, że możemy wejść do pomieszczenia gdzie te wszystkie zjawiskowe ptaki swobodnie latają! Gwarantuje Wam, że na pewno chociaż jedna usiądzie na Was a inne, jeżeli tylko będziecie mieli karmę, będą jadły Wam z ręki.

Położona w południowej części Koszalina papugarnia, to nie tylko miejsce gdzie macie okazje w bezpośredni sposób doświadczyć świata kolorowych papug ale również dowiedzieć się bardzo wiele ciekawego o tych kolorowych ptakach, które na co dzień mieszkają w odległej Afryce, Ameryce Południowej, Indiach czy Australii. Opiekunowie tego miejsca, pod opieką których wchodzi się do pomieszczenia z papugami bardzo chętnie opowiadają o swoich skrzydlatych podopiecznych, odpowiadają na pytania a nawet pomagają okiełznać papugi, kiedy zbytnio się im spodobaliście:) Motylarnia w Koszalinie jest miejscem niezwykłym, w którym można obserwować motyle, które latają swobodnie wśród odwiedzających.

motylarnia koszalin

Motylarnia jest miejscem czynnym tylko  w sezonie letnim. Motylarnia jest idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak dorosłych. Na miejscu można podziwiać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli, które zaskakują zarówno swoimi barwami jak i niespotykanym rozmiarem. Motylarnia to miejsce gdzie wielbiciele subtelnego piękna będą mogli podziwiać motyle z przeróżnych zakątków świata. Atrakcją jest również wylęgarnia, w której można zaobserwować etapy rozwoju motyla.

1. Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie

Wszyscy fajni wojskowych tematów, jak i również wielu aspektów z tym tematem związanych, bezapelacyjnie powinni wybrać się do tamtejszego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Miejsce to jest wręcz zachwycające. Na jego terenie można znaleźć setki ekspozycji związanej z tematyką wojenną, gdzie istnym hitem są przedmioty, które odnalezione zostały na terenie jednego z dawnych obozów jenieckich. Można tu także podziwiać sprzęt artyleryjski, rakietowy, jak i również radiolokacyjny.

2. Bałtycki Teatr Dramatyczny

Jako niewątpliwą ciekawostkę można w tym przypadku uznać fakt, iż jest to jedyny zawodowy teatr w całym mieście. Powstał on w latach 50- tych dwudziestego wieku i funkcjonuje aż do dnia dzisiejszego. Odbywają się tu liczne niesamowite spektakle, które przyciągają na widownie setki zaciekawionych nimi widzów. Będąc w Koszalinie, bezapelacyjnie warto się wybrać właśnie w to miejsce i obejrzeć jeden z nich, by jeszcze mocniej poczuć panujący tam klimat i w pełni zrozumieć przy tym, skąd wziął się fenomen tego miejsca i, że w żadnym stopniu nie jest to zdanie przesadzone.

3. Kościół ewangelicko-augsburski św. Gertrudy

Ten malutki kościół wybudowany został w 1383 roku. Niewątpliwą ciekawostką jest to, że od lat nazywany jest prawdziwą “Perłą Pomorza”. Zbudowany został z cegły i nakryty przy tym ośmioramiennym, gwiaździstym sklepieniem. Pod kątem wizualnym wygląda on wręcz magicznie. Swoje sakralne funkcje pełnił do 1945 roku, a od początku wieku dwudziestego był on własnością Parafii Staroluterańskiej. Po wielu latach od zakończenia drugiej wojny światowej został on podniesiony do rangi kościoła, a w czasie dzisiejszym pełni on funkcję świątyni Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Koszalinie. To kolejne z tych miejsc, których wręcz nie można przegapić, wybierając się na tereny Koszalina.

4. Dom kata

To gotycka kamienica, która powstała w piętnastym wieku, i jest to najstarsza tego typu budowla w mieście. Bardzo interesującą ciekawostką jest sam powód jej powstania. Stworzony został jako symbol niezależności mieszkańców wobec obecnych w tamtym czasie jurysdykcji. Z miejscem tym wiążą się jeszcze inne, niezwykle interesujące legendy, które bezsprzecznie warto poznać. Obecnie jest to siedziba Teatru Propozycji „Dialog”.

5. Park Książąt Pomorskich

Początki jego powstania sięgają aż siedemnastego wieku. W tym przypadku bezapelacyjnie największą ciekawostką jest obecny tu klon jawor, który uchodzi za najstarsze drzewo w całym Koszalinie. To idealne miejsce dla wszystkich osób, które chcą uciec od zgiełku miasta i spędzić czas sam na sam z otaczającą ich naturą. A nadaje się do tego celu wręcz idealnie, gdyż znajduje się tam wiele pięknie położonych ławeczek, na których można spocząć po wyczerpujących spacerach, jak i również kilka przepięknych fontann, na których patrzenie to dla każdego dosłownie czysta przyjemność.

6. Mielno

Kilkanaście kilometrów od Koszalina znajduje się Mielno. To miasto o niezwykle dużym potencjale turystycznym, który na szczęście jest w pełni wykorzystywany. Miasto znajduje się nad Morzem Bałtyckim oraz jeziorem Jamno. Z pewnością jest to jedna z najczęściej wybieranych destynacji przez młodych ludzi, którzy oczekują intensywnych przeżyć i nocnych zabaw w najlepszych nadmorskich klubach.

Będąc w Mielnie warto udać się na spacer po Promendzie Przyjaźni. To pewnego rodzaju granica pomiędzy centrum miasta i piaszczystą plażą. Zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści z różnych stron Polski uwielbiają to miejsce za witalność, wiecznie pozytywną energię i mnogość atrakcji. To właśnie tutaj odbywają się różnego rodzaju eventy, ale również tutaj warto wybrać się na pyszny obiad do jednych z okolicznych knajpek.

7. Skansen Kultury Jamneńskiej

Skansen Kultury Jamneńskiej to zdecydowanie atrakcja, do której warto się udać, zwłaszcza gdy jesteśmy nastawieni na zwiedzanie i poznawanie regionu. Muzeum powstało na początku lat osiemdziesiątych i nawiązuje do wsi Jamno. Można tutaj zapoznać się z eksponatami stanowiącymi zabytki tej dawnej kultury. Znajdziemy również eksponaty nawiązujące do kultury pomorskiej.

8. Teatr Muzyczny Adria

Teatr Muzyczny Adria to pierwszy Teatr Muzyczny w Koszalinie oraz województwie zachodniopomorskim. Swoją siedzibę ma przy ul. Grunwaldzkiej 8-10, w historycznym budynku z ogromną tradycją, który od 1913 r.  stanowił centrum kulturalne dla mieszkańców Koszalina. Z informacji pozyskanych z zasobów Archiwum Państwowego w Koszalinie , od 1913 r. do 1933 r. , w miejscu tym funkcjonowała słynna w całym mieście kawiarnia „Kammerlichtspile”, w której można było spędzić czas na koncertach muzycznych oraz  z muzyką taneczną. Następnie do 2007 r. funkcjonowało w tym miejscu znane wszystkim Koszalinianom Kino „Adria”, z którym mieszkańcy naszego miasta mają mnóstwo miłych wspomnień.

W roku 2020 budynek zyskał nowych właścicieli, którzy chcą przywrócić mu świetność i wprowadzić na rynek koszaliński nową energię i jakość w postaci spektakli muzycznych opartych na licencjach oraz autorskich projektów musicalowych. Z uwagi na sentyment mieszkańców Koszalina do nazwy „Adria”, nowi właściciele postanowili zachować nazwę, która tak dobrze kojarzy się Koszalinianom.

Sala widowiskowa została zaadoptowana na potrzeby Teatru Muzycznego – powstała okazała scena, z doskonałym świetleniem i nagłośnieniem – wszystko po to by prezentowane spektakle miały jak najlepszą jakość i zostawały w pamięci widzów na długi czas.

9. Góra Chełmska

To jedno z najciekawszych miejsc w całym Koszalinie. Wiąże się z nią bardzo interesująca ciekawostka historyczna, otóż między dwunastym a szesnastym wiekiem było to miejsce pielgrzymowania i chrześcijańskiego kultu. Fenomen pielgrzymowania w to miejsce trwa aż do dnia dzisiejszego, gdyż co roku miejsce to odwiedza około 140 tysięcy turystów, którzy korzystają z tych pięknych szlaków, modlą się tu, jak i również podziwiają przy tym niesamowitą panoramę Koszalina z widokowej wieży, która ma ponad 32 metry wysokości. To wszystko dobitnie pokazuje, że decyzja o odwiedzeniu tego miejsca, będzie decyzją znakomitą.

10. Park Wodny Koszalin

Park Wodny w Koszalinie jest kompleksem basenów wewnętrznych i zewnętrznych, ale nie tylko. W basenowej części rekreacyjnej odwiedzających może porwać do zabawy sztuczna rzeka, wodospady rurowe, czy zjeżdżalnie, a jacuzzi i ścienne masażery pomogą się zrelaksować. W Parku dostępne jest również saunarium, gdzie skorzystać można z łaźni parowej, kabiny infrared, sauny fińskiej lub ziołowej, groty lodowej i groty solnej. Dodatkową atrakcję stanowią przeprowadzane w przez saunamajstra rytuały saunowe. Polegają one na rozprowadzaniu po wnętrzu sauny ciepłego powietrza z wykorzystaniem zwilżonego ręcznika i aromatów. Taki rytuał skutecznie koi umysł i pobudza zmysły, gwarantując długotrwałe uczucie relaksu.

11. Ogrody Hortulus

Nieopodal Koszalina, w Dobrzycy leżącej w powiecie koszalińskim znajdują się Ogrody Hortulus. To niezwykłe miejsce powstało z miłości do roślin i natury. Funkcjonuje od ponad dwóch dekad i w tym czasie zyskało status miejsca, które trzeba odwiedzić. Kompleks pokazowych ogrodów robi ogromne wrażenie. W tym miejscu będziemy mogli nie tylko odpocząć w przepięknej scenerii, ale również sporo dowiedzieć się o znajdujących się tutaj okazach roślin. To również świetne źródło inspiracji dla osób, które interesują się ogrodnictwem. Na terenie obiektu znajduje się niespełna 20 tematycznych ogrodów w różnych stylach.

12. Pałac Ślubów

To niezwykle stary budynek, który wzniesiony został pod koniec szesnastego wieku. Ciekawostką jest fakt, że w 1718 roku w wielkim pożarze został on praktycznie całkowicie zniszczony. Przez te wszystkie lata był wielokrotnie przebudowywany, a obecnie od 1982 roku funkcjonuje jako Pałac Ślubów.

13. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Funkcjonująca od 1898 roku Koszalińska Kolej Wąskotorowa stanowi popularną atrakcję tego regionu. Dostępne są tu spalinowe lokomotywy, wagony osobowe, wagony towarowe oraz drezyny. Przejażdżka możliwa jest na dwóch trasach: Koszalin – Manowo (12 km) oraz Koszalin – Rosnowo (20 km). Ostatnia stacja dłuższej trasy, Rosnowo, oferuje dodatkowe atrakcje. Znajduje się tu kąpielisko z plażą, urządzane są ogniska oraz zajęcia edukacyjne połączone z zabawą. Dzieci mogą zapoznać się tu z tematyką transportu kolejowego, ale również ochrony przyrody, ekologii, czy energii odnawialnej. To na tej stacji możliwa jest niezwykle emocjonująca i wyjątkowa przejażdżka drezyną.

14. Skansen Zagroda Jameńska

Ze względu na położenie geograficzne, na terenie Jamna oraz Łabusza wytworzyła się niepowtarzalna kultura, której poświęcona została wystawa w Zagrodzie Jamno. Dwie wsie przez większość dni w roku oddzielone były od świata rozległymi bagnami. Tylko mroźne zimy lub suche i upalne lata umożliwiały przekroczenie bagien i kontakt z innymi miejscowościami. Dzięki zjawisku odizolowania powstało wiele wyjątkowych dzieł sztuki ludowej, które można teraz podziwiać na wystawie kultury jamneńskiej. W Zagrodzie, oprócz wystawy eksponatów, mają miejsce również różnego rodzaju warsztaty, spotkania, czy imprezy kulturalne.

15. Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

To niezwykle interesujące miejsce, jakie zdecydowanie warto odwiedzić. Niezwykłą ciekawostką jest fakt, że poświęcone zostało w 1991 roku przez samego papieża Jana Pawła II. Już samo to przyciąga w to miejsce tysiące ciekawych jego turystów. Ale samo sanktuarium jest również przepiękne wizualnie, gdyż patrząc na nie, zdecydowanie łatwo się w tym widoku zakochać.

16. Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP

To budowla dosyć niezwykła, gdyż za ciekawostkę w tym temacie można zdecydowanie uznać fakt, iż pochodzi ona aż z 1333 roku i jednocześnie jest najstarszym zabytkiem znajdującym się na terenie Koszalina. Odwiedzając to miejsce, zdecydowanie warto przyjrzeć się znajdującemu się w środku gotyckiemu krucyfiksowi, trzynastowiecznej chrzcielnicy, jak i również neogotyckim organom.

17. Tańczące fontanny

Na Rynku Staromiejskim w Koszalinie niemal codziennie w sezonie letnim odbywają się fantastyczne pokazy Tańczących Fontann. Koncerty na ogół rozpoczynają się koło godziny 19:00 i trwają do 21:00. To fantastyczny sposób na wypoczynek przy akompaniamencie szumu wody, nastrojowej muzyki i pięknego oświetlenia, które zmienia się wraz z każdym kolejnym dźwiękiem.

18. Spływy rzeką Parsętą

Dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, świetną propozycją mogą się okazać spływy kajakowe rzeką Parsętą. Kończą się one w Kołobrzegu, w kuźni przy ulicy Szpitalnej. Spływy Parsętą można zacząć w Ząbrowie (to najłatwiejszy i najkrótszy wariant), we Wrzosowie lub w Bardach. Doświadczeni kajakarze mogą postawić na trasę Karlino-Kołobrzeg, liczącą sobie aż 45 km długości.

19. Restauracje w Koszalinie

Zastanawiając się nad tym, gdzie udać się na wyjątkowy obiad, warto wziąć pod uwagę wyjątkową restaurację Projekt Kuchnia by Rafał Lorenc. Rafał Lorenc od lat jest szefem kuchni, choć rozgłos na skalę krajową przyniósł mu dopiero udział w popularnym programie kulinarnym. Pochodzi z Warszawy, ale to właśnie w Koszalinie stworzył miejsce, które zachwyca od pierwszego wejrzenia. Warto dodać, że choć miejsce jest stosunkowo nowe, to jednak już zdobyło zaszczytną pozycję w rankingu stu najlepszych restauracji w Polsce.

Restauracja oferuje mieszankę kuchni polskiej, w której nie brakuje akcentów zagranicznych. Największe wrażenie robi sposób podania potraw. Każde danie wygląda jak małe arcydzieło, w której liczy się nie tylko wygląd, ale również niepowtarzalny smak. To zdecydowanie miejsce, do którego warto się wybrać, jeżeli należymy do grona smakoszy i ludzi traktujących kuchnię jak sztukę.

3.3/5 - (60 votes)
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić