Rumunia to rozległe państwo znajdujące się w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Bułgarią, Węgrami, Mołdawią, Ukrainą i Serbią, a od wschodu otaczają ją ciepłe wody Morza Czarnego. Rumunia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród europejskich turystów, którzy doceniają ten kraj za wspaniałe widoki, przyjaznych, uśmiechniętych mieszkańców i unikalną kuchnię. Przedstawiamy 30 ciekawostek o Rumunii!
1. Stolicą, a zarazem największym miastem w Rumunii, jest Bukareszt. Położony jest on przy rzece Dambovita. Choć jest to stosunkowo nowe miasto, które prawa miejskie uzyskało dopiero w XIX wieku, jego historia sięga aż średniowiecza. Podczas pobytu w Bukareszcie warto zwrócić uwagę na pozostałości po średniowiecznych budowlach, m.in. ruiny Curtea Veche czyli dawnej siedziby książęcej. W Bukareszcie zwiedzić można także Muzeum Rumuńskiego Chłopa, Narodowe Muzeum Wojskowe oraz liczne kościoły chrześcijańskie, synagogi i cerkwie.
2. 70% kraju zajmują wyżyny i pasma górskie. Najwyższym szczytem w Rumunii jest Moldoveanu czyli masyw położony w Karpatach o wysokości 2544m n.p.m.
3. Kuchnia rumuńska jest wyjątkowo ciekawa i różnorodna, łączy w sobie wpływy arabskie (tureckie i osmańskie) z kuchnią włoską i francuską. Obfituje w doskonałe mięsa, intensywne przyprawy i wypieki pszenne. Do tradycyjnych dań kuchni rumuńskiej należą mititei (grillowane mięso), drobiowe lub jagnięce szaszłyki frigarui oraz sałatka z czarnej ikry. W Rumunii spożywa się również kwaśne zupy, gulasze, sznycle oraz słodkowodne i słonowodne ryby. Dużą popularnością cieszą się nadziewane warzywa, w szczególności pomidory, papryki i bakłażany.
4. Rumunia to również prawdziwy raj dla łasuchów. W tym kraju możemy spróbować tradycyjnej baklawy i tutejszego ciasta kozunak. Rumunii przygotowują doskonałe chałwy, ptasie mleczka, pączki (papanasi) i różnego rodzaju ciasta z dodatkiem miodu, orzechów i bakalii.
5. Największym wydarzeniem muzycznym w Rumunii jest Festival Callatis, który odbywa się w nadmorskiej miejscowości Mangalia. Na festiwalu odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne zarówno związane z rumuńską kulturą, jak i zapraszani są gwiazdy z całej Europy.
6. To właśnie z Rumunii pochodzi najpopularniejszy wampir świata czyli Drakula. Według powieści Brama Stokera Drakula był to rumuński arystokrata, a jego przydomek pochodzi od najsławniejszego rumuńskiego wojewody – Vlada “Palownika” Drakuli.
7. Rumunia słynie ze swoich wspaniałych, malowniczych zamków. Warto zobaczyć choćby pozostałości po czternastowiecznym zamku Bran i piękny, średniowieczny zamek Corvin w Hunedoarze.
8. Obowiązującą w Rumunii walutą jest lej rumuński, który jest wart około 94 polskich groszy. Ciekawostką jest, że w 1924 roku wyemitowano tu najmniejszy banknot świata, który miał wielkość około 3 x 4 cm.
9. Od 2007 roku Rumunia znajduje się na terenie Unii Europejskiej. Dla podróżnych oznacza to, że na teren tego państwa mogą wjechać posługując się polskim dowodem osobistym. Dodatkowo wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą korzystać z karty EKUZ, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowotnej na terenie Rumunii.
10. Flaga Rumunii przedstawia trzy pionowe pasy – niebieski, żółty i czerwony. Symbolizują one ziemie Wołoszczyzny (niebieski i żółty) i historycznej Mołdawii (żółty i czerwony) czyli tereny, na których dziś znajduje się niepodległa Rumunia.
11. Na terenie Rumunii znajduje się aż 13 parków narodowych, które zajmują łącznie 3,2 tysięcy kilometrów kwadratowych. Większość z nich ochrania tereny górzyste. Do najpiękniejszych należą Park Narodowy Retezat w Karpatach Południowych, Park Narodowy Przełomu Bicaz i Gór Hasmas w Karpatach Wschodnich i Park Narodowy Delta Dunaju przy ujściu rzeki do Morza Czarnego.
12. Choć rumuńskie kurorty nie są tak znane jak te, które leżą na terenie Bułgarii, wybrzeże tego państwa jest wyjątkowo piękne. Znajdują się tu płaskie, piaszczyste i rozległe plaże, które charakteryzują się łagodnym zejściem do wody. Wśród najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w tym państwie znajdują się Mamaia, Eforie Nord i trzy miejscowości nazwane od planet: Neptun, Venus i Saturn.
13. Rumunię zamieszkuje ponad 21 milionów osób, z czego zdecydowana większość to rodowici Rumuni (około 85%). Tereny państwa zamieszkuje również duża liczba Węgrów, Romów, Ukraińców i Niemców.
14. Język rumuński jest wyjątkowo ciekawym dialektem dla językoznawców. W piśmie i wymowie przypomina łacinę, jednak ma wiele naleciałości słowiańskich i bałkańskich. Językiem rumuńskim posługują się nie tylko mieszkańcy samej Rumunii, ale obowiązuje on również jako język urzędowy na terenie Mołdawii i Serbii.
15. Z Rumunii pochodzą dwie znane wokalistki związane z muzyką rozrywkową: Inna i Alexandra Stan.
16. W Rumunii znajduje się mnóstwo obiektów sakralnych, które warto odwiedzić. Na szczególną uwagę zasługuje piętnastowieczna Cerkiew w Curtea de Arges oraz średniowieczna Katedra św. Michała w Alba Iulia.
17. Rumunia znana jest z uprawy doskonałych winorośli, z których produkowane są wyśmienite wina. Rumunia jest 5 największym dostawcą win w Europie! Do najsławniejszych terenów, na których uprawia się winorośl, należą Transylwania, Moldova i Maramures. Wśród rumuńskich win warto skosztować także wytrawnych trunków z regionu Minis.
18. Pałac rumuńskiego parlamentu, który znajduje się w Bukareszcie, jest jednym z największych budynków na świecie. Neoklasycystyczny gmach ma powierzchnię aż 830 tysięcy metrów kwadratowych!
19. Rumuńska Droga Transfogaraska uchodzi za jedną z najpiękniejszych tras widokowych w Europie. Ma długość 151 kilometrów, a na całej trasie licznie występują mosty, wiadukty i tunele. Przejeżdżając przez Drogę Transfogaraską warto zatrzymać się przy zamku Poenari (niegdysiejszej siedziby Włada Palovnika), a także zobaczyć wspaniałe masywy Gór Fogaraskich.
20. W Rumunii znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w całej Europie. Sighisoara to niewielka miejscowość znajdująca się w środkowej części kraju. W XII wieku przybyli tu sascy osadnicy, a samo miasto szybko zyskało królewską renomę. Do dziś podziwiać tu można dobrze zachowane mury obronne, zabytkowe Stare Miasto oraz szesnastowieczną wieżę zegarową. W mieście corocznie odbywa się ogromny festiwal zamkowy, na którym organizowane są pokazy rycerskie, jarmarki i wydarzenia muzyczne.
21. W 2010 roku na terenie Rumunii odkryto najstarsze europejskie malowidła naścienne. Jaskiniowe malunki przedstawiają zwierzęta (m.in. bizona i nosorożca) i liczą około 35 tysięcy lat. Znajdują się one w jaskini Coliboaia w górach Bihor.
22. W czasie II wojny światowej Rumunia należała do tzw. Państw Osi, które swoimi działaniami wspierały wojska III Rzeszy. Z Niemcami współpracował ówczesny dyktator Ion Antonescu, a w wyniku jego działalności politycznej mogło zginąć nawet 380 tysięcy Żydów.
23. To, co może zadziwić turystów odwiedzających Rumunię, to liczba bezpańskich zwierząt, które błąkają się po ulicach małych wsi, miasteczek i dużych miast.
24. Rumuński lodowiec Scarisoara jest jednym z największych podziemnych lodowców w Europie. Znajduje się tu ogromna jaskinia lodowca, której wejście udostępnione jest dla turystów. W środku podziwiać można wspaniałe formacje naciekowe oraz głębokie komory jaskiniowe sięgające ponad 100 metrów głębokości.
25. Jednym z najsłynniejszych miejsc w Rumunii jest niewielka miejscowość Sapante, która znajduje się w pobliżu miasta Baia Mare w północnej części kraju. Słynie ona z kolorowego cmentarza – nagrobki zdobione są malunkami i rzeźbami, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z życia pochowanych tu osób.
26. Rumunię zamieszkuje około 2,5 tysiąca Polaków. Głównie są to potomkowie rodzin górniczych, które wyemigrowały na tereny Rumunii pod koniec XVIII wieku. Dziś rumuńska Polonia zamieszkuje przede wszystkim okolice miasta Suczawa. W okręgu są nawet zlokalizowane trzy “polskie” miejscowości – Plesza, Soloniec i Pojana Mikuli.
27. Choć Rumunia słynie ze swoich doskonałych win, spożywa się tu również inne alkohole. Szczególną popularnością cieszy się śliwkowa wódka tuica o zawartości alkoholu od 35% do 45%. Warto spróbować również palinki czyli narodowej wódki o złotym zabarwieniu, która produkowana jest z różnych owoców – moreli, gruszek, śliwek lub jabłek.
28. Najsławniejszą rumuńską marką jest Dacia czyli duży producent samochodów. Ciekawostką jest, że nazwa marki pochodzi od Dacji czyli niegdysiejszej nazwy terenów, na których znajduje się obecne państwo.
29. W Rumunii znajduje się unikalny zespół błotnych wulkanów. Na największym polu wulkanicznym w Europie podziwiać można zarówno rozległe, błotne jeziora, jak i różne formy, które przybierają zastygające masy, wydobywające się spod powierzchni ziemi.
30. Choć Rumunia staje się coraz bardziej atrakcyjnym podróżniczo krajem, wiele osób na terenie państwa żyje w bardzo ubogich warunkach. Szacuje się, że na granicy ubóstwa może egzystować nawet kilka procent ludności. Dodatkowo w kraju występuje stosunkowo wysoki – jak na Europę – wskaźnik analfabetyzmu.