Rudnik nad Sanem to niewielkie miasto znajdujące się w województwie podkarpackim. Usytuowane jest tuż u ujścia rzeki Rudna do Sanu. Liczba ludności to raptem 6600 osób.
Rudnik otrzymał prawa miejskie już w 1552 roku. Aż do wojen w drugiej połowie XVII wieku miasto bardzo dobrze się rozwijało. Powstawały karczmy, spichlerze i młyny. W XIX wieku pojawiła się gorzelnia oraz garbarnia, ale dopiero linia kolejowa wpłynęła na znaczący rozwój miasta. Pierwsza Wojna Światowa spowodowała, że zniszczeniom uległa znaczna część zabudowy miasta.
Największą sławę przyniosło miastu wikliniarstwo. To niewielkie miasto jest stolicą tego rzemiosła.
Co warto wiedzieć o Rudniku nad Sanem i jakie miejsca warto zobaczyć? Oto kilka przydatnych informacji.
1. Największą atrakcją miasta jest bez wątpienia Centrum Wiklianiarstwa. Ta wyjątkowa placówka edukacyjno-wystawiennicza znajduje się przy ulicy Adama Mickiewicza i stanowi wizytówkę miasta. Jest doskonałym świadectwem tego, że mieszkańcy dbają o wizerunek rzemiosła, które wyrosło na ich ziemiach. Na miejscu znajduje się wystawa stała oraz ekspozycje zmienne związane z wikliną użytkową i artystyczną. Można załapać się również na pokazy wyplatania oraz warsztaty wikliniarstwa. Cena normalnego biletu to raptem 6 PLN.
2. Rudnik nad Sanem znajduje się na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. To dobra wiadomość dla miłośników wycieczek rowerowych, którzy nie wyobrażają sobie zwiedzania w inny sposób. W centrum miasta znajdziemy specjalną wiatę ze stołami i miejscami na grilla specjalnie dla rowerzystwów.
3. Warto wybrać się do Kościoła Trójcy Przenajświętszej, który znajduje się przy ulicy Adama Mickiewicza. Kościół pochodzi z początków XX wieku i został zaprojektowany przez lwowskiego architekta Jana Baigeńskiego.
4. Przy ulicy Sandomierskiej znajduje się restauracja “Pod lipą”. To lokal, do którego warto się wybrać po intensywnym dniu zwiedzania. Gospodarze serwują fantastyczne dania kuchni polskiej.
5. Osoby pragnące zafundować sobie ekscytujące zwiedzanie drogą wodną powinny zainteresować się spływami kajakowymi po Sanie. To niepowtarzalna okazja do tego, by podziwiać przepiękne okolice z nieco innej perspektywy.
6. Niespełna sześć kilometrów od Rudnika nad Sanem znajduje się miejscowość Ulanów. Mieści się tutaj fantastyczny Dom Wczasowy Pod Wąsatym Sumem. Miejsce jest usytuowane w widłach dwóch rzek i otoczone pięknymi zielonymi terenami. Można zatrzymać się w pokoju lub skusić się na pole namiotowe, gdzie zapłacimy jedynie 20 PLN za dobę. To również miejsce ukochane w szczególności przez miłośników wędkarstwa.
7. W Bielinach mieszczących się raptem cztery kilometry od Rudnika nad Sanem znajduje się przepiękny kościół św. Wojciecha. Ta barokowa budowla pochodzi z XVII wieku i zachwyca pięknymi zdobieniami.
8. Będąc w tym regionie Polski w sezonie zimowym warto pomyśleć o wycieczce do pobliskiego Krzeszowa. Mieści się tutaj wyciąg Złoty Stok. Długość trasy wynosi 500 metrów. To idealne miejsce dla osób mogących pochwalić się pewnego rodzaju doświadczeniem oraz dla osób początkujących, które w tej materii stawiają dopiero swoje pierwsze kroki.
9. Zalew w Jarocinie koło Niska znajduje się raptem 16 kilometrów dalej. To miejsce świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, które poszukują zarówno miejsca na solidny wypoczynek w przepięknej scenerii, ale również atrakcji dla najmłodszych. Do dyspozycji jest piękna piaszczysta plażę, miejsca na grilla, molo, specjalne altanki, boisko i plac zabaw. Mieści się tutaj również scena, na której zwłaszcza w okresie letnim często odbywają się muzyczne imprezy.
10. Ciekawą atrakcją Rudnika nad Sanem jest Szlak Wiklinowych Rzeźb. Na terenie miasta znajduje się ich około dwudziestu. Szlak rozpoczyna się na rudnickim rynku. Warto wybrać się na taki spacer z dwóch względów. Przede wszystkim szlak prowadzi przez urokliwe zakamarki miasta, a po drugie – rzeźby zostały zaprojektowane przez wybitnych twórców wikliniarstwa i wykonane przez miejscowych artystów.
11. Warto odwiedzić również zespół pałacowo-parkowy Tarnowskich. Na terenie obiektu znajduje się piękny dwór drewniano-murowany, który pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Jest tutaj również budynek stajni, powozowni oraz zabudowania folwarczne, które pochodzą z końca XIX wieku.