Co robić w Jaśle ? 14 pomysłów na Jasło

jasło
foto – Autorstwa Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78427094

Jasło to malownicze miasto znajdujące się w województwie podkarpackim, a dokładnie w miejscu, w którym spotykają się trzy rzeki, czyli Ropa, Jasiołka i Wisłoka. Już w XVII wieku w tych okolicach znajdowały się grody wiślańskie, ale pierwsze wzmianki o samym Jaśle pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. W średniowieczu znajdowało się tutaj ważne targowisko małopolskie, a jak wiadomo handel w wielkim stopniu przyczyniał się wówczas do rozwoju miast. Na przestrzeni kolejnych stuleci miasto obrosło historią epokowych mód i trendów architektonicznych. Dziś jest nie tylko bogate w zabytki, ale również w nowoczesne atrakcje przyciągające turystów w różnym wieku.

Co warto odwiedzić w Jaśle i jego okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne w Jaśle to miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta, ponieważ znajdują się tutaj wystawy ściśle związane z jego bogatą historią. Na terenie obiektu znajdują się wystawy archeologiczne, zbiory sztuki ludowej z Regionu Jesielskiego, a także kolekcja obrazów różnych malarzy. Zwiedzając go można poznać i zrozumieć kulturę tego miasta i jego okolic. Miejsce to przypadnie do gustu nie tylko fanom historii i etnografii, ale również tym turystom, którzy lubią gruntownie przygotować się przed wycieczką.

2. Karpacka Troja

“Karpacka Troja” to skansen archeologiczny znajdujący się w miejscowości Trzcinica kilka kilometrów od Jasła. Powstał on na terenie jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całej Polsce, w którym dokonano odkryć o wielkim znaczeniu dla poznania historii tej części Europy. Znajduje się tutaj zabytkowe grodzisko i nowoczesny pawilon wystawowy, a także wioska słowiańska z IX wieku. Na terenie skansenu regularnie odbywają się różnorodne warsztaty i zajęcia edukacyjne. Całości dopełniają pracownicy skansenu, którzy są ubrani w tradycyjne stroje sprzed kilkuset lat.

3. Muzeum Lizaka

Muzeum Lizaka w Jaśle to nietuzinkowe muzeum, którego celem jest zaprezentowanie turystom bogatej tradycji jasielskiej produkcji słodyczy. Nowoczesna i interaktywna placówka pozwala zwiedzającym smakować surowców i gotowych wyrobów, poznać zapach niektórych produktów, zobaczyć specjalne maszyny używane do produkcji i liczne prezentacje multimedialne, które uzupełniają wiedzę. Pod koniec wycieczki każdy zwiedzający ma szansę wziąć udział w warsztatach, których owocem będzie własnoręcznie zrobiony lizak. Choć pamiątka z pewnością nie przetrwa zbyt długo, wspomnienie świetnej zabawy może to zrekompensować.

4. Pałac Sroczyńskich

Pałac Sroczyńskich został wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku, jednak na przestrzeni lat zmieniali się nie tylko jego właściciele, ale również styl architektoniczny. Liczne modyfikacje zaowocowały unikatowym wyglądem, w którym dominują gotyk angielski i neogotyk. Większość pomieszczeń zachowała oryginalną sztukaterię i liczne zdobienia, można tu również zobaczyć część zabytkowego wyposażenia. Ciekawostką jest fakt, że podczas drugiej wojny światowej swoją siedzibę mieli tutaj Niemcy. Dziś piękny pałac otacza park w stylu angielskim, a całość stanowi idealne miejsce na interesujący spacer.

5. Rezerwat przyrody “Golesz”

Rezerwat przyrody “Golesz” znajduje się w powiecie jasielskim i stanowi odskocznię dla tych, którzy chcą w pięknych okolicznościach odpocząć od zgiełku miasta. Jest to rezerwat geologiczny i glebowy, na terenie którego występują rzadkie gatunki roślin. Na wyróżnienie zasługują buławnik mieczolistny, pokrzyk wilcza jagoda, kopytnik pospolity, konwalia majowa czy kruszyna pospolita. Rezerwat świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku rodzinnych wypraw, jak i randek czy wycieczek w gronie przyjaciół.

6. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle jest najstarszym zabytkowym kościołem w mieście. Szacuje się, że został wybudowany w pierwszej połowie XV wieku. W tamtych czasach cechował się elementami obronnymi, ale na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i dziś nie ma już po nich śladu. W parafii znajdują się cztery dzwony, a wśród nich Urban, który został stworzony w XVII wieku. Surowe wnętrza kościoła przywodzą na myśl czasy, w których został on zbudowany, i zdecydowanie powinny tam zajrzeć osoby zainteresowane średniowieczną architekturą.

7. Liwocz

Liwocz to najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, mające wysokość przekraczającą nieco 560 metrów nad poziomem morza. Miejsce to szczególnie przypadnie do gustu fanom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i pieszych wędrówek, podczas których można podziwiać przyrodę i imponujące widoki. Na trasie często można spotkać ludzi uprawiających jogging albo spacerujących większymi grupami.

8. Wioska indiańska “Hokka Hey”

Wioska indiańska “Hokka Hey” to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę, zwłaszcza jeśli wśród maluchów znajdują się miłośnicy bajek czy powieści o Indianach. Na terenie wioski regularnie odbywają się zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Do ich dyspozycji oddano tradycyjne namioty indiańskie, a na terenie obiektu znajduje się również mini zoo. Na jego obszarze można zaprzyjaźnić się z takimi zwierzętami, jak kucyki, jelenie, kangury czy też kozy. Na najmłodszych turystów czeka tutaj dużo wrażeń. Twórcy indiańskiej wioski zadbali o to, aby doskonała zabawa łączyła się tutaj z nauką.

9. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza znajduje się w niedalekiej Bóbrce na terenie dawnej kopalni. Założone między innymi przez Ignacego Łukasiewicza przedsiębiorstwo naftowe było pierwszym przedsiębiorstwem tego rodzaju na całym świecie. Dziś można tutaj zobaczyć działające szyby naftowe, a także wystawę pięknych lamp naftowych, drewnianą kuźnię czy wystawę geologiczną. Miejsce kojarzone z wynalazcą lampy naftowej cieszy się sporą popularnością wśród turystów.

10. Muzeum Marii Konopnickiej

Muzeum Marii Konopnickiej znajdujące się w pobliskim Żarnowcu to dworek, w którym pod koniec swojego życia mieszkała znana pisarka. Obecnie na jego terenie znajdują się liczne obiekty związane z polską literaturą, historią, etnografią oraz oryginalne wyposażenie pomieszczeń dworku. Niewątpliwie największym skarbem muzeum są rękopisy Marii Konopnickiej. Miejsce to warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się polską historią i literaturą. Duże wrażenie robi również sama budowla przypominająca krajobrazy z sielskich pejzaży.

11. Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych znajdujących się na terenie Polski. Został utworzony w 1995 roku i stanowi pomost pomiędzy chronionymi obszarami polskiej części Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich. Tereny te zachwycają bogactwem fauny i flory, dlatego przyciągają miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach. Przez park przebiegają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, a także ścieżki dydaktyczne, historyczne i przyrodnicze.

12. Winnica Jana

Winnica Jana znajduje się w miejscowości Zarzecze kilka kilometrów od Jasła i jest miejscem, które koniecznie powinny odwiedzić osoby, które nie tylko lubią wino, ale też są nim zainteresowane. Na gości czeka tutaj właściciel imponującej winnicy, który bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat winogron, edukuje w zakresie produkcji znakomitych win i oferuje degustację. Widoki w tym miejscy przypominają raczej Toskanię albo winnice francuskie, a na miejscu można również kupić wysokiej jakości trunek. Jest to jedno z tych magicznych miejsc, w których czas zdaje się płynąć znacznie wolniej niż dookoła.

13. Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec to ruiny budowli wybudowanej w XIV wieku, który pod koniec XIV wieku odwiedził sam Władysław Jagiełło. Na przestrzeni dekad wielokrotnie go modyfikowano, a zamek często zmieniał właścicieli. Budowla została wzniesiona na skale o wysokości ponad 400 metrów nad poziomem morza, a jego nieregularny kształt wynikał z ukształtowania terenu. Z zamkiem wiążą się liczne legendy, które są dodatkowym walorem dla zwiedzających malownicze ruiny.

14. Restauracje w Jaśle

Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Jaśle jest Trattoria Romeo&Julia. To romantyczne i niezwykle klimatyczne miejsce, które przyciąga gości ceniących atrakcyjny wystrój. W karcie dań na gości czekają potrawy reprezentujące kuchnię europejską, a przede wszystkim kuchnię włoską. Można tutaj zjeść znakomite pasty, ale również risotto, polędwicę wołową, dania rybne, sałatki i owoce morza. Kucharze dbają o to, aby wszelkie produkty zawsze były świeże i cechowały się najwyższą jakością. Dodatkowym walorem restauracji jest fakt, że w karcie znajdują się również opcje dla wegetarian.

3.7/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić