Iwonicz-Zdrój to miasto w województwie podkarpackim i jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Miejscowość położona jest w Beskidzie Niskim, a okala je bukowo-jodłowy las. Jego nazwa nawiązuje do średniowiecznego kultu związanego ze świętą Iwoną, a już w XVI wieku nadworny lekarz Stefana Batorego wspominał o zdrowotnych źródłach kąpielowych w tych stronach. Dziś jednak w Iwoniczu-Zdroju i okolicznych miejscowościach znajduje się dużo więcej atrakcji turystycznych.
Co warto zrobić w tym regionie? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Pijalnie wód
Iwonicz-Zdrój, jako ośrodek leczniczy, może poszczycić się sanatoriami, uzdrowiskami i pijalniami zdrowych wód. Warto odwiedzić pijalnie wód, takie jak „Iwonicz 11”, gdzie pija się wodę dobrą na nadciśnienie oraz liczne dolegliwości żołądkowe, a także „Iza 19”, w której woda łagodzi objawy związane z chorobami wątroby oraz niewydolności krążeniowo-nerkowej.
2. Szlaki turystyczne
Przez miasto przebiegają liczne szlaki turystyczne, które pozwalają na zwiedzanie okolicznych atrakcji, a także podziwianie malowniczych widoków. Należą do nich na przykład Główny Szlak Beskidzki, wiodący z Iwonicza-Zdroju do Rymanowa-Zdroju czy szlak zielony prowadzący z Rymanowa-Zdroju na Górę Przymiarki. Są to tereny, które wprost zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
3. Pałac Załuskich
Iwonicz to urokliwa wieś położona w gminie Iwonicz-Zdrój. Warto odwiedzić tutaj pałac Załuskich z końca XIX wieku, w pobliżu których znajdują się również pozostałości fortyfikacji bastionowych z XVII wieku. Największą atrakcją sakralną wsi jest kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, który został wybudowany w późnym średniowieczu.
4. Bełkotka
Bełkotka to najpopularniejsze i jednocześnie najstarsze źródło w Iwoniczu-Zdroju, znajdujące się na stokach góry Przedziwnej. Jego nazwa nawiązuje do bulgotania, które wywołuje znajdujący się przy dnie gaz ziemny. W dawnych czasach stężenie gazu było tak duże, że można było go podpalić, a kuracjusze podziwiali spektakl, w którym można było odnieść wrażenie, że woda płonie.
5. Góra Przedziwna
Góra Przedziwna, zwana również Łysówką oraz Krzemionkami, to góra w Beskidzie Niskim wznosząca się na 551 metrów nad poziomem morza. Jest niemal w całości porośnięta lasem, a na jej zboczu urządzono trasę downhillową, gdzie urządzane są zawody. Znajdują się tutaj również skocznie narciarskie, a górę przecinają szlaki turystyczne.
6. Plac Dietla
Centralnym miejscem i jedną z większych atrakcji Iwonicza-Zdroju jest Plac Dietla, gdzie znajduje się Park Zdrojowy i piękna zabudowa. Znajduje się tutaj również sporo restauracji, w których można skosztować regionalnej kuchni. To właśnie w tym miejscu najchętniej spotykają się mieszkańcy miasta, a w sezonie roi się tutaj od turystów i kuracjuszy.
7. Kalwaria Rymanowska
W pobliżu miejscowości warto odwiedzić Kalwarię Rymanowską znajdującą się na wzgórzu o nazwie Kalwaria wznoszącym się na ponad czterysta metrów nad poziomem morza. Znajdująca się tutaj Kaplica Grobu Pańskiego została wybudowana w pierwszej połowie XVIII wieku.
8. Synagoga i cmentarz żydowski
W Rymanowie warto również odwiedzić znajdujące się na głównym szlaku synagogę oraz stary cmentarz żydowski, które są pamiątką po żyjącej tutaj do drugiej wojny światowej społeczności żydowskiej. Jest to pomysł na ciekawą lekcję historii w terenie, tym bardziej że na trasie znajdują się również dom doktora Ignacego Bieleckiego oraz dwór Potockich.
9. Kino Wczasowicz
Kino Wczasowicz w Iwoniczu-Zdroju to nie tylko zwykłe kino, gdzie wyświetlane są aktualne hity filmowe, ale również miejsce, w którym odbywają się lokalne wydarzenia kulturalne. Przed wycieczką w te strony warto sprawdzić, czy przypadkiem nie odbywają się tutaj ciekawe koncerty, festiwale czy konkursy.
10. Amfiteatr
Amfiteatr w Iwoniczu-Zdroju powstał w 2011 roku w wyniku wygrania konkursu „Poprawa infrastruktury turystycznej i kulturalnej Uzdrowiska Iwonicz-Zdrój”. W lecie i wiosną regularnie odbywają się tutaj liczne koncerty i imprezy kulturalne, zaś poza sezonem jest to popularne miejsce spotkań.
11. Śliwkowa Kraina
Śliwkowa Kraina to miejsce stworzone w Rymanowie-Zdroju z myślą o dzieciach. Jest to pokaźny plac zabaw, na którym znajdują się miedzy innymi dmuchany basen z kolorowymi kulkami, dmuchany cyrk oraz zjeżdżalnia Duży Clown, która ze względu na swoje gabaryty pozwala również na zabawę dorosłym.
12. Jezioro Sieniawskie
Jezioro Sieniawskie to idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają nad wodą odpoczywać od zgiełku i hałasu. Jest to zalew utworzony na rzece Wisłok, ale też główny zbiornik retencyjny dla Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju. Zalew okalają drzewa i rzadkie rośliny wodne, a brzeg został przystosowany do tego, aby latem w pełni korzystać z kąpieli i uprawiać sporty wodne.
13. Dom doktora Ignacego Bieleckiego
Dom doktora Ignacego Bieleckiego został zbudowany pod koniec XIX wieku, a inspiracją projektanta były w tym wypadku wille szwajcarskie. Ignacy Bielecki żył na przełomie XIX i XX wieku. Był znanym społecznikiem oraz lekarzem, którego praca została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami.
14. Dwór Potockich
Dwór Potockich został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Od 1873 roku należał do państwa Potockich, którzy byli założycielami Rymanowa-Zdroju. Obecnie znajduje się w nim siedziba nadleśnictwa, a tuż obok dworu znajduje się malowniczy park krajobrazowy.
15. Wieża widokowa na Cergowej
Wieża widokowa na Cergowej to jedna z największych atrakcji Beskidu Niskiego. Konstrukcja ma dwadzieścia metrów wysokości i aż pięć pięter. Warto na nią wejść, aby podziwiać piękny widok na okoliczne tereny. Znajduje się na trasie aż trzech szlaków, z których najpopularniejszy jest żółty szlak z miejscowości Dukla.
16. Złota Studzienka św. Jana z Dukli
Złota Studzienka św. Jana z Dukli to źródełko przy kaplicy poświęconej tej postaci. W tym miejscu miał on w samotności spędzać dnie i noce na modlitwie, umartwiając się i prowadząc ascetyczny tryb życia. Od wielu lat miejsce to przyciąga pielgrzymów.
17. Muzeum Historyczne Pałac w Dukli
Muzeum Historyczne Pałac w Dukli znajduje się około ośmiu kilometrów od Iwonicza-Zdroju. Znajduje się ono w zabytkowym pałacu z XVIII wieku, a liczne ekspozycje dają szansę na zobaczenie wielu przedmiotów związanych z historią Polski oraz tego regionu. Na drugim piętrze usytuowano wystawę poświęconą broni militarnej z czasów pierwszej wojny światowej, a przed muzeum znajduje się skansen z bronią ciężką.
18. Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza znajduje się na terenie dawnej kopalni ropy naftowej. Ciekawostką jest fakt, że była to pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Obecnie znajduje się na liście pomników historii i , a na miejscu można poznać jej losy i dowiedzieć się, jak wyglądała praca w tym miejscu.
19. Klimkówka
Klimkówka to wieś w gminie Rymanów, gdzie można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu dekady temu. Zabudowa wiejska odnosi się tutaj do minionych wieków, a na miejscu można również odwiedzić dwa kościoły z drugiej połowy XIX wieku oraz park dworski i zabytkowy cmentarz.