20 Ciekawostek o Puszczyku

puszczyk
foto – Pixabay

Puszczyk to gatunek ptaka o średniej wielkości. Należy on do rodziny puszczykowatych. Ta sowa jest najbardziej znaną sową w Europie. Ma majestatyczny wygląd i różne ciekawe zachowania.

1. Podgatunki

Można wyróżnić aż 11 podgatunków tego ptaka. Najpopularniejszy wśród nich jest puszczyk zwyczajny oraz puszczyk leśny, chociaż niektórzy twierdzą, że puszczyk leśny jest podgatunkiem puszczyka zwyczajnego.

2. Rozmiar i masa ciała

Puszczyk to średniej wielkości ptak, który osiąga maksymalne wymiary długości ciała w przypadku samców około 43 cm a samice są nieco większe bo mają około 46 cm. Ich rozpiętość skrzydeł to samce około 95 cm a samice około 100cm. Samce mogą ważyć 450 gram zaś samice o wiele więcej bo 550 gram.

3. Upierzenie

Ptaki te mają krępą budowę ciała. Ich upierzenie jest dosyć zmienne, w zależności od podgatunku. Zwykle waha się ono pomiędzy kolorem szarym a brązowym. Grzbiet tych ptaków jest cętkowany i prążkowany, co wygląd dosyć efektownie. Na barkówkach posiada biały pas, ma także jasne brwi i wewnętrzne kąciki oczu. Spód ciała ma jaśniejszy odcień.

4. Głos

Ptaki wydają te charakterystyczne dla tego gatunku pohukiwania. Inne pohukiwania wydają gdy zwabiają samicę do godów, a inne gdy szukają pożywienia lub widzą drapieżnika. Samce pohukują a samice kjuwikują.

5. Tryb życia

Sowy prowadzą samotniczy tryb życia, nie łączą się w pary poza okresem godów. Za dnia śpią zaś w nocy żerują i prowadzą aktywność.

6. Bezszelestny lot

Puszczyk tak jak każda sowa lata zupełnie bezszelestnie, w ogóle jej nie słychać gdy nadlatuje. Jest to możliwe dzięki specjalnej strukturze lotek umieszczonych w skrzydłach.

7. Zamieszkiwanie

Sowy te zamieszkują lasy liściaste i lasy mieszane w środkowej Europie. Można je spotkać także w ogrodach, parkach a nawet na cmentarzach, gdzie jest dużo starych drzew.

8. Żywienie

Ptaki te żywią się różnymi małymi gryzoniami, na przykład myszami, ryjówkami, nornicami, kretami, szczurami, chomikami lub wiewiórkami. Mogą też polować na małe króliki, a nawet żywić się dżdżownicami, owadami w tym chrząszczami. Co ciekawe sowy żywią się też innymi ptakami, zwłaszcza tymi małymi, takimi jak sójki i gołębie.

9. Gody

Ptaki te już późną jesienią zaczynają walki o terytorium. Pilnie strzegą swojej upolowanej dziupli i chętnie przed nią wysiadują. Gody zaczynają się w styczniu, wtedy to samce przynoszą samicom pożywienie i wykonują przed nimi swoje tańce na gałęzi z donośnym pohukiwaniem. Samica również wykonuje różne ruchy zachęcające samca.

10. Gniazda

Puszczyk gnieździ się w dziuplach, które są niczym wyściełane. Najbardziej lubią dziuple drzewa bukowego. Wysokość dziupli powinna się znajdować na poziomie 10 metrów. Czasami ptaki te robią gniazda we wnękach budynków i na poddaszach. Chętnie też korzystają z koszy lęgowych wieszanych przez człowieka w mieście.

11. Jaja

Każda samica wysiaduje po około 2- 6 jaj jednorazowo. Jaja są składane wczesną wiosną. Samica wysiaduje je przez około 30 dni. W tym czasie rzadko opuszcza gniazdo.

12. Młode pisklaki

Młode pisklaki są karmione przez ojca, karmi on także samicę w tym czasie. Początkowo pisklęta mają na ciele biały puch, z czasem on zanika i tworzy się spójne upierzenie. Młody, który wypadnie z gniazda, jest w stanie sam się wyspinać po gałęziach za pomocą pazurów.

13. Występowanie

Puszczyki występują na terenie całej Europy, Jedynie w kilku miejscach ptaki te nie zostały zaobserwowane, są to między innymi Irlandia, Islandia, w północnej Szkocji i Skandynawii. Co ciekawe można ją też spotkać w Chinach i w Azji.

14. Najpospolitsza z sów

Puszczyk zwyczajny jest uznawany za najpospolitszą polską sowę. Najczęściej spotyka się ją w Karpatach i na Mazurach.

15. Wypluwki

Wypluwki to niestrawione resztki pokarmu, głównie gryzoni. Mają one czarny kolor i są dosyć okazałe. Ptaki te wypluwają je raz lub częściej w ciągu dnia.

16. Ochrona

Puszczyk zwyczajny został uznany za ptaka z gatunków najmniejszej troski, oznacza to, że ptak ten nie jest pod ochroną i nie grozi mu wyginięcie.

17. Symbol mądrości

Sowa od wieków była uznawana za symbol wiedzy i mądrości, chociaż w dawnych czasach była uznawana za symbol śmierci.

18. Ptak, który nie boi się człowieka

Sowy w odróżnieniu od innych ptaków nie boją się człowieka. Tolerują jego obecność, o ile ten nie narusza ich prywatności w dziupli.

19. Puszczyk uralski

Ciekawostką jest to, że puszczyk zwyczajny występuje w dwóch innych gatunkach. Jednym z nich jest puszczyk uralski, który zamieszkuje wschodnią część Polski.

20. Puszczyk mszarny

Puszczyk ten jest znany dzięki produkcji filmowej Harry Potter.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić