Pustynia Namib – znajduje się w południowo-zachodniej Afryce na wybrzeżu Atlantyku. Jest najstarszą pustynią w Afryce, jak również na świecie. Liczy ok. 80 mln lat.
1. Nazwa Namib w języku nama, używanym przez Hotentotów, oznacza ‘olbrzymi’. W innym z używanych lokalnie języków oznacza ‘miejsce, w którym nic nie ma’.
2. Pustynia rozciąga się od Angoli, przez całe wybrzeże Namibii, aż do Republiki Południowej Afryki. Ma długość ok. 1300 km i szerokość wahającą się od 50 do 160 km. Obejmuje powierzchnię ok. 130 tys. km2.
3. Północną część pustyni tworzą kamienisto-żwirowe wyżyny. Część południowa jest w głównej mierze piaszczysta. Powstają tu wydmy, które osiągają średnio 100-200 m wysokości. W centralnej części występują wydmy gwiaździste, tworzące nieregularne kształty. Osiągają ok. 350 m wysokości i stanowią najwyższe wydmy świata.
4. Kolor piasku zależny jest d pory dnia i odległości od oceanu. Rano i wieczorem przybiera barwę ciemnopomarańczową, a w środku dnia ma bledszy odcień. W pobliżu oceanu piasek jest bardziej żółty, a w głębi lądu czerwony.
5. W ciągu dnia temperatura piasku może osiągać nawet 80 st. C. Amplitudy dzienne i sezonowe przy wybrzeżu są niewielkie, natomiast w głębi lądu cechują się bardzo dużą rozpiętością.
6. Suma średnich opadów rocznych nie przekracza 14 mm. Opady pojawiają się najczęściej w postaci trwających kilka dni gwałtownych burz. Powoduje to napełnianie na krótki czas koryt rzek, które przecinają w wielu miejscach pustynię.
7. Charakterystycznym zjawiskiem na pustyni Namib jest powstawanie morza mgieł w wyniku zderzenia ciepłych i zimnych mas powietrza. Mgły sięgają 50-80 km w głąb lądu. Wilgoć z nich pochodząca wykorzystywana jest przez rośliny i zwierzęta.
8. Na pustyni Namib odkryto jak dotąd występowanie ok. 120 gatunków roślin, z czego około połowa to endemity, obejmujące w dużej mierze trawy. Wyróżnić można drzewo kołczanowe, które swoją nazwę zawdzięcza Buszmenom. Wykonują bowiem z jego gałęzi kołczany. Na pustyni występują ponadto różne gatunki porostów.
9. Wśród osobliwości znajduje się endemiczny gatunek welwiczja przedziwna. Część nadziemna dorasta do 50 cm wysokości i ok. 100 cm średnicy, natomiast podziemna dochodzi nawet do 30 m głębokości. Roślina wykształca tylko 2 liście, które pozostają przez całe jej życie. Dorastają do 6-10 m długości. Z czasem pękają na podłużne pasy.
10. Wśród fauny wyróżnić można przede wszystkim oryksa, należącego do podrodziny antylop. Jest on symbolem Namibii. Doskonale przystosował się do środowiska poprzez umiejętność ochładzania i podgrzewania krwi oraz wyrównywania temperatury ciała z temperaturą otoczenia.
11. Zwierzęta, jakie pojawiają się na pustyni, to m. in. zebry górskie, nosorożce, pająki, w tym tzw. Biała Dama, jaszczurki, skorpiony, złotokrety. kameleony, antylopy, szakale, chrząszcze.
12. Przez pustynię przepływa okresowa rzeka Kuiseb. W styczniu 2005 r. po raz pierwszy od wielu lat rzeka wpłynęła do oceanu.
13. Obszar pustyni chroniony jest przede wszystkim przez park narodowy Namib-Naukluft. Powstał w 1979 r. i zajmuje powierzchnię niemal 50 tys. km 2, co czyni go jednym z największych chronionych obszarów na świecie.
14. Od 2013 r. pustynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana została jako Namib Morze Piasku.