30 Ciekawostek o Madagaskarze

madagaskar
foto – Pixabay

Geograficznie rzecz ujmując, Madagaskar jest wyspą, natomiast politycznie to państwo wyspiarskie o tej samej nazwie. Kula ziemska podzielona jest geograficznie na półkule, kontynenty i oceany. To najbardziej ogólny podział uwzględniający jedynie położenie głównych lądów i otaczających je oceanów. Każda z części tak podzielonego świata dzieli się już bardziej szczegółowo. Idąc tym tropem, Madagaskar jest wyspą położoną w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Afryki. Wyspę oblewają wody Oceanu Indyjskiego.

1. Jest wiele hipotez mówiących o tym, w jaki sposób powstała wyspa Madagaskar. Bliskie położenie kontynentu afrykańskiego wskazywałoby na oderwanie się tego kawałka od zwartego kontynentu afrykańskiego. Inne źródła podają, że Madagaskar był w odległych czasach częścią subkontynentu azjatyckiego i na skutek ruchów ziemskich oderwał się od tej części stałego lądu.

2. Wyspa Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata, zarazem będąc największą wyspą Afryki. Wyspa ma 587 040 kilometrów kwadratowych powierzchni i zamieszkuje ją prawie 26 milionów osób.

3. Ze względu na znajdujące się na wyspie wygasłe wulkany, można przyjąć, ze jest to wyspa wulkaniczna. Najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Maromokotro mający wysokość 2876 metrów nad poziomem morza. Natomiast najwyższym wulkanem jest Ankaizina Field mający 2878 metrów wysokości.

4. Najprawdopodobniej już w IV wieku do brzegów wyspy docierali Arabowie. Około X wieku wyspę odwiedzali też Chińczycy. Pierwsi Europejczycy stanęli na wyspie w roku 1500.

5. Madagaskar po raz pierwszy na mapach pojawił się w roku 1519 i uwzględniony został w opracowaniach Dioga Ribeiry. Pełniejszego opisu wyspy dokonał Etienne de Flacourt. Był on przedstawicielem Kompanii Wschodnioindyjskiej, a jego opracowanie ujrzało światło dzienne w roku 1658.

6. Bardzo ciekawym faktem związanym z Madagaskarem i Polską było to, że pierwszym kolonizatorem wyspy był polski szlachcic Maurycy Beniowski. On to dowodził wyprawami w głąb wyspy w latach 1770-1780. Jego zbrojnym akcjom towarzyszył francuski badacz Nicolas Mayeure, opisując środkową i północną część wyspy.

7. Maurycy Beniowski był polsko-węgierskim szlachcicem. Uczestniczył w konfederacji barskiej, za co został zesłany na Syberię, z której uciekł, wracając do Europy. Zatrzymał się na dłużej we Francji. Rząd francuski zlecił mu, zajęcie się Madagaskarem co z ochotą uczynił. Dokonał podboju wyspy i przez tubylców został okrzyknięty królem Madagaskaru. W ten sposób można by uznać, że Madagaskar był pierwszą i jedyną polską kolonią zamorską. Jest to dość pokrętne stwierdzenie, gdyż jedynie jako z pochodzenia Polak, ale na zlecenie i za fundusze francuskie dokonał kolonizacji wyspy.

8. Pretensje i roszczenia do Madagaskaru rościła sobie również Wielka Brytania, uznając jednak w roku 1896 aneksję wyspy przez Francję.

9. W roku 1960 Francja oddała suwerenność Madagaskarowi. Niestety na wyspie nie było zgodności co do sprawowania rządów i doprowadziło to do kilku przewrotów politycznych. Niestabilność polityczna sprawiła, że Madagaskar, już jako suwerenne państwo zaczął popadać w chaos i kryzys gospodarczy.

10. Madagaskar jest typowo rolniczym państwem, w którym 75% ludności czynnej zawodowo związane jest z rolnictwem.

11. Madagaskar jest łakomym kąskiem na politycznej i gospodarczej mapie świata. Występują tam cenne surowce mineralne takie jak: rudy chromu, berylu, grafitu, miki, niklu i złota oraz różne kamienie szlachetne.

12. Najbardziej znaną uprawą na Madagaskarze jest wanilia, której to produkcja jest największa na świecie. Ponad 80% światowej produkcji wanilii pochodzi z Madagaskaru.

13. Oprócz wanilii na wyspie uprawia się także bawełnę, rafię, agawę sizalską, ryż, maniok, bataty. Z owoców uprawia się cytrusy, liczi, mango, papaję, awokado, melony.

14. Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa z przekraczającą 1,2 miliona liczbą mieszkańców. Stolica jest największym miastem i zarazem największym ośrodkiem gospodarczym kraju.

15. Madagaskar jest przykładem typowego kraju Afrykańskiego z dwiema porami roku. Lato trwa od listopada do kwietnia, zima od maja do października.

16. Madagaskar bywa także nazywany „Wielką Czerwoną Wyspą”. Nazwa ta wzięła się stąd, że na wyspie występuje czerwona gleba ferralitowa charakterystyczna dla ziem gorącego klimatu.

17. Na wyspie żyje około 40 gatunków lemurów, co stanowi 75% ze wszystkich występujących na świecie.

18. Jeszcze w XVII wieku można było spotkać na wyspie ptaki olbrzymy, których jaja miały około 8 litrów pojemności. Jaja te wciąż można znaleźć na wyspie.

19. Na wyspie ponad 50% to chrześcijanie, istnieje tu jednak kult niewidzialnych ludzi. Tubylcy budują im domy, żeby mogli mieszkać blisko nich. Ci niewidzialni ludzie nazywani są kalanuri.

20. Mieszkańców wyspy nazywa się Malagaszami.

21. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z tradycją, podczas powitania należy podać jedną dłoń, natomiast drugą jakby przykryć tą powitalną w nadgarstku.

22. Zwierzęcym symbolem wyspy jest lemur.

23. Oglądając bajkę „Madagaskar”, mylnie można przyjąć, że na wyspie są zwierzęta takie jak lwy, żyrafy, hipopotamy, zebry i pingwiny. Zwierzęta te są jedynie bohaterami tego filmu i nie ma ich wśród zwierząt żyjących na wyspie.

24. Na wyspie są 104 lotniska, ale jedynie 27 ma betonowe pasy startowe.

25. Na wyspie działają tylko dwie linie kolejowe, z czego jedna z nich jest typowo turystyczna.

26. Od stałego afrykańskiego lądu wyspę oddziela szeroki na około 400 kilometrów Kanał Mozambicki.

27. Oficjalnym językiem na Madagaskarze jest francuski oraz miejscowy malgaski.

28. Wokół wyspy znajduje się kilka mniejszych wysepek, o które Madagaskar toczy spór z Francją.

29. Madagaskar dysponuje skromnymi siłami wojskowymi liczącymi zaledwie 13,5 żołnierzy i kilkoma czołgami, samolotami.

30. Madagaskar jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej.

4.6/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić