Piękne widoki to atrakcja, która może oczarować każdego. Zachwycają szczyty, z których można podziwiać górskie pejzaże, kuszą wieżowce, z których można spoglądać z lotu ptaka na wielkie miasta. Jakie punkty widokowe w Polsce zasługują na szczególną uwagę? Oto kilka miejsc, które każdy miłośnik pięknych panoram powinien odwiedzić.
1. Pałac Kultury i Nauki
Kto chce spojrzeć z góry na Warszawę, ten powinien odwiedzić Pałac Kultury i Nauki. Socrealistyczna budowla z lat 50. XX wieku przyciąga nie tylko historią, ale i tarasem widokowym na 30. piętrze. Wystarczy 20 sekund jazdy windą, i już można podziwiać nowoczesną zabudowę skupioną w rejonie Dworca Centralnego, zabytki Starego Miasta oraz charakterystyczną sylwetkę Stadionu Narodowego.
2. Olivia Sky
Piękne widoki na Zatokę Gdańską oraz Gdańsk, nowoczesna przestrzeń i dobre warunki do zorganizowania konferencji na wysokim poziomie – oto czynniki, dzięki którym Olivia Star (najwyższy budynek w Gdańsku) jest jednym z najpopularniejszych biurowców na terenie Trójmiasta. Każdy miłośnik pięknych panoram może odwiedzić 32 piętro i spojrzeć na okolicę z wysokości 130 metrów.
3. Sky Tower
Sky Tower to nowoczesny budynek, który od 2012 roku góruje nad Wrocławiem. Widoczny już z daleka, osiąga wysokość 212 metrów. Na 49 piętrze budowli znajduje się taras widokowy, z którego można spojrzeć z góry na Stare Miasto, nowsze dzielnice Wrocławia oraz na Sudety. Przy dobrej widoczności można stąd podziwiać Karkonosze i ich najwyższy szczyt – Śnieżkę. W dostaniu się na wysokość ponad 200 metrów nad ziemię pomaga turystom winda, a wjazdy na taras odbywają się co 30 minut.
4. Cafe 22 Szczecin
Cafe 22 to połączenie kawiarni z punktem widokowym, z którego roztacza się wspaniały widok na Szczecin. Można tu odpocząć przy cieście, lodach lub aromatycznej kawie, a jednocześnie cieszyć się pięknymi widokami. Lokal ten mieści się na 22 piętrze biurowca Pazim – jednego z najwyższych (128 m) i najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Od 1992 roku gmach ten zajmuje ważne miejsce w panoramie miasta, a kawiarnia połączona z punktem widokowym stała się jedną z popularniejszych atrakcji.
5. Kopiec Krakusa
Krakowskie kopce to cenne zabytki oraz punkty widokowe, z których roztaczają się niezapomniane widoki na Gród Kraka. Jednym z najciekawszych jest Kopiec Krakusa, znajdujący się na terenie dzielnicy Podgórze. Dla miłośników tradycji jest to miejsce związane z obchodami Rękawki – słowiańskiego obrzędu nawiązującego do wiosennego święta zmarłych. Dla turystów to świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać Błonia, Park Jordana, a przy dobrej widoczności – Beskidy i Tatry.
6. Sokolica
Sokolica (747 m n.p.m.) jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Pieninach. Bliskość Trzech Koron oraz piękne widoki na przełomowy odcinek Dunajca to główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Jak dostać się na ten szczyt? Można tu przywędrować ze Szczawnicy (niebieskim szlakiem), można też rozpocząć wędrówkę w Krościenku (szlaki zielony i niebieski). Wizytę na Sokolicy warto połączyć z wędrówką Sokolą Percią, która biegnie skalistym grzbietem Pieninek, łącząc Sokolicę z Czerteżem i Białymi Skałami.
7. Skywalk Świeradów Zdrój
Jedną z najnowszych atrakcji w Górach Izerskich jest Skywalk – wieża widokowa i ścieżka w chmurach, która znajduje się w Świeradowie-Zdroju, na zboczach Świeradowca. Wieża ta ma aż 62 metry wysokości, a prowadząca do niej ścieżka ma prawie kilometr. Oprócz pięknych widoków na Sudety czekają tu na gości liczne atrakcje, w tym pajęcza sieć, zjeżdżalnia oraz szklany pomost, który czeka na miłośników mocnych wrażeń na samym szczycie.
8. Wieża na Cergowej
Cergowa (716 m n.p.m.) w Beskidzie Niskim to jedna z ważniejszych atrakcji w rejonie Dukli. Od 2018 roku na tym szczycie stoi wieża widokowa o wysokości 21 m. Kto na nią wejdzie, ten zobaczy piękną panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego, a przy odrobinie szczęścia również Bieszczady, Pogórze Karpackie oraz Tatry. Jak się tu dostać? Najlepiej z Ciułówki (przysiółek miejscowości Cergowa). Stąd w 1,5 godziny można dotrzeć na szczyt góry – wystarczy trzymać się ścieżki oznaczonej żółtym szlakiem.
9. Wieża Widokowa Krynica-Zdrój
Krynica-Zdrój może się pochwalić licznymi atrakcjami. Jedną z tych najnowszych jest wieża widokowa, połączona ze ścieżką w koronach drzew. Wieża znajduje się w dzielnicy Słotwniny, w pobliżu dużego kompleksu narciarskiego. Sama wieża ma prawie 50 m wysokości, natomiast prowadząca do niej ścieżka to ponad kilometrowa trasa spacerowa i 15 przystanków edukacyjnych. A kto szuka mocniejszych wrażeń, ten może opuścić wieżę zjeżdżalnią o długości 60 m (to najdłuższa atrakcja tego typu w Polsce).
10. Góra Ślęża
Ślęża, często nazywana „Śląskim Olimpem”, to góra pełna tajemnic. Kultowe posągi, tajemnicze kręgi – oto atrakcje, które cieszą się wielkim powodzeniem. Warto pamiętać, że na Ślężę warto wejść również ze względu na piękne widoki. Można je podziwiać z ustawionej na szczycie wieży, liczącej sobie 12 m wysokości. Co z niej widać? Panoramę Wrocławia oraz pobliskie Góry Sowie i Karkonosze. Przy dobrej widoczności można też dostrzec Masyw Śnieżnika oraz Góry Opawskie.
12. Giewont
Wycieczka na Giewont (1895 m n.p.m.) jest jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań dla wielu osób spędzających wczasy w Tatrach. Szczyt ten przyciąga charakterystyczną sylwetką i pięknymi widokami, które można podziwiać już po 3-4 godzinach wędrówki. Co widać z Giewontu? Przede wszystkim Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką, Rysy i Krywań. Można stąd również podziwiać tatrzańskie doliny, m.in. Dolinę Bystrej i Dolinę Suchej Wody.
12. Platforma widokowa Ślimak
Ślimak jest popularną platformą widokową oraz jedną z ważniejszych atrakcji w rejonie Nowego Sącza. Kto chce spojrzeć na Beskid Sądecki z wyjątkowej perspektywy, ten powinien skierować się w stronę Woli Kroguleckiej. Ponieważ przy tarasie widokowym znajduje się parking, nikt nie będzie miał problemów z dotarciem do tego miejsca. A co widać ze Ślimaka? Przede wszystkim pasmo Radziejowej, Beskid Wyspowy oraz dolinę Popradu, w której na turystów czeka wiele atrakcji.
13. Kurza Góra na Mazurach
Kto chce spojrzeć z góry na Mazury, ten powinien odwiedzić wieżę widokową na Kurzej Górze w Kurzętniku. Ma ona 35 metrów wysokości, a kto chce się na nią dostać, ten musi pokonać drewnianą ścieżkę o długości 2 km. Co widać z wieży? Przede wszystkim zakola Drwęcy oraz Pojezierze Brodnickie. Sama Kurza Góra znana jest jako największy ośrodek narciarski w północnej części kraju, zatem turyści o każdej porze roku mogą tu spędzić czas w ciekawy i pożyteczny sposób.
14. Barania Góra
Barania Góra (1220 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim jest znana ze źródeł Wisły, rezerwatu przyrody i pięknych panoram, które można podziwiać ze stojącej na szczycie wieży widokowej. Została ona oddana do użytku w latach 90. XX wieku jako pierwszy obiekt tego typu w Beskidzie Śląskim.
Do wieży widokowej na szczycie Baraniej Góry prowadzi kilka szlaków. Do najchętniej wybieranych zaliczają się: szlak niebieski prowadzący Doliną Białej Wisełki i szlak czerwony, biegnący z przełęczy Kubalonka przez Stecówkę i polanę Przysłop pod Baranią Górą. Można też postawić na dłuższą wędrówkę z Węgierskiej Góry, z której na Baranią Górę prowadzi szlak czerwony.
15. Litwinka w Czarnej Górze
Litwinka (902 m n.p.m.) jest punktem bardzo chętnie odwiedzanym i przez miłośników sportów zimowych, i przez amatorów pięknych widoków. Bliskość Białki Tatrzańskiej i Zakopanego, piękne widoki na Tatry i brak problemów z dotarciem na szczyt – oto czynniki, które skutecznie zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.
Na Litwinkę można wjechać samochodem od strony Czarnej Góry, można też postawić na spacer zielonym szlakiem turystycznym, który prowadzi na szczyt z Czarnej Góry oraz z Trybsza. Na miejscu na turystów czeka wiata turystyczna, metalowy krzyż i widoki, które na długo zapiszą się w pamięci każdego turysty.