Pszczoły należą do tej grupy owadów, które są szczególnie znane na całym świecie. Warto dlatego zapoznać się z licznymi ciekawostkami, by jeszcze bliżej je poznać i zrozumieć, skąd bierze się tak wielkie uwielbienie wspomnianymi osobnikami.
1. Pszczoły mają to do siebie, że na świecie istnieje ich ponad 20 000 gatunków. Ciekawy jest fakt, że duża część z nich nie została jeszcze opisana, co sprawia, że ta liczba może być jeszcze większa.
2. Niesamowita ciekawostka dotyczy lotu takiej pszczoły. Otóż podczas swojego lotu wykonuje ona od 350 do nawet 435 ruchów na sekundę, a w ciągu minuty wychodzi około 11 400 razy.
3. Niezwykły jest również fakt, że pszczoły porozumiewają się ze sobą za pomocą tańców i wydawanych dźwięków.
4. Biorąc pod uwagę zasięg lotu takiej pszczoły, to taki przeciętny zasięg wynosi około trzech kilometrów, a biorąc pod uwagę kwestie maksymalnego zasięgu, to wynosi on w granicach dziesięciu kilometrów, a w niektórych przypadkach nawet więcej.
5. Co ciekawe, przeciętna prędkość pszczoły wynosi jedynie około dwudziestu czterech kilometrów na godzinę, co jest wynikiem dosyć słabym.
6. Kolejna z ciekawostek dotyczy królowej pszczół. Otóż taka królowa potrafi żyć nawet do pięciu lat, a co niezwykłe dziennie potrafi składać nawet trzy tysiące jaj.
7. Pszczoła robotnica ma to do siebie, że w ciągu całego swojego życia może wyprodukować miód w ilości 1/12 łyżeczki do herbaty.
8. Niesamowity jest także fakt, że aby wyprodukować 0,3 kilograma miodu, to przedtem pszczoły muszą przelecieć prawie 90 tysięcy kilometrów i usiąść przy tym na około 2 milionach kwiatów.
9. Bardzo interesująca ciekawostka dotyczy rozpoznawania kolorów u takich pszczół. Otóż czerwony jest kolorem, którego pszczoły nie rozpoznają całkowicie.
10. Biorąc pod uwagę te najmniejsze żyjące pszczoły, to liderem w tej kwestii są pszczoły karłowate. Mają one jedynie około 0,2 mm.
11. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę kwestię tych największych pszczelich przedstawicieli, to w tej kwestii liderem są Megachile Pluto. Posiadają one nawet do 40 mm.
12. Fenomenem jest zdecydowanie fakt, że pszczoły w kwestii wytwarzania miodu robią to tak samo, bez jakichkolwiek zmian już od 150 milionów lat, co wydaje się wręcz niebotyczne.
13. Ciekawie wygląda również kwestia takiego jednego kursu pszczoły po nektar. Otóż podczas jednego owego kursu taka pszczoła odwiedza od 50 do 100 kwiatów.
14. Pszczoły mają swój duży udział także w leśnictwie. Dzięki swojej pracy zwiększają ilość zdrowych i płodnych nasion, które potrzebne są zarówno do odnawiania lasu, jak i również służą jako pożywienie dla ptactwa.
15. Swoją rolę spełniają również w kwestii zwiększania urodzaju leśnych owoców, takich jak na przykład borówki, maliny, jeżyny, poziomki, czy też czarne jagody.
16. W obecnych czasach, gdy technika rozwija się coraz bardziej, takie pszczoły w atmosferze są tym najczulszym wskaźnikiem stopnia naturalnego środowiska. Podobną rolę posiadają raki w wodzie.
17. Kolejna ciekawostka dotyczy roju. Biorąc pod uwagę rój silny, to w jego skład wchodzi około 3 kilogramy pszczół. Mając na uwadze rój średni, jest to około 2 kilogramów, zaś w kwestii tego słabego, to jest to około 1 kilograma takich pszczół.
18. Tak zwana rodzina pszczela to rodzina, w której skład wchodzi ⅔ pszczół ulowych, czyli tak zwanych młodych, jak i również ⅓ pszczół lotnych.
19. Pszczoła lotna charakteryzuje się tym, że wylatuje od 7 do 15 razy dziennie, żaś przerwa między takimi lotami wynosi około pięciu minut.
20. Biorąc pod uwagę czas trwania takiego lotu pszczoły lotnej, to wynosi on od 25 do 45 minut,
21. Mając na uwadze wagę poszczególnych pszczół, to królowa matka od 0,17 do 0,2 g, pszczoła około 0,1 g, zaś truteń około 0,24 g
22. W kwestii tańca pszczelego można wyróżnić dwa rodzaje. Pierwszy z nich dotyczy pożytku, który znajduje się w odległości do 100 m, zaś drugi dotyczy pożytku powyżej tej odległości.
23. Pszczoła znana jest również z tego, że posiada tak zwany zegar czasowy. To właśnie on mówi jej, o jakiej porze dnia dana roślina zaczyna proces tak zwanego miodowania.
24. Pszczoła robotnica, która waży około 0,1 g, wracając z ładunkiem nektaru, jest w tamtym momencie cięższa o połowę, zaś z pyłkiem o ⅓ więcej.
25. Pszczoły posiadają również tak zwany kompas wewnętrzny. Służy on im do pokazywania, jak daleko w danym czasie zawędrowało słońce.
26. By wyprodukować 1 kg miodu, taka pszczoła musi zebrać około 3 gram nektaru i biorąc pod uwagę średnią długość lotu 800 m, to musi przy tym pokonać trasę około 40 000 kilometrów, czyli jedno okrążenie kuli ziemskiej.
27. Interesujący jest fakt, że ciężar pszczoły, która nie jest wypełniona miodem, wynosi około 0,1 g, co mówi jednocześnie, że na 1 kg przypada 10 000 pszczół
28. Bardzo ciekawy jest także fakt dotyczący zbieraczek nektaru. Otóż muszą one wykonać około 20 000 lotów, by zebrać 1 litr tego słodkiego surowca, z którego następnie powstaje około 150 g dojrzałego miodu.
29. Biorąc pod uwagę taniec takiej pszczoły, to jest on zależny przede wszystkim od tego, jaki jest kąt padania światła słonecznego.
30. Pszczoły miodne mają to do siebie, że żyją w rojach. Jeden taki rój zamieszkuje około dwudziestu tysięcy pszczół, chociaż zdarzało się, że taka liczba sięgała nawet 100 tysięcy.
31. Pszczoła to również jedyny owad, którego żywność wytwarzaną dla siebie jada człowiek.
32. Pszczoły robotnice znane są również z tego, że żyją one od czterech do maksymalnie dwudziestu czterech tygodni.
33. Tak zwane trutnie zaś, mają to do siebie, że okres ich życia jest o wiele krótszy, gdyż żyją one jedynie od czterech do pięciu tygodni.
34. W kwestii dojrzałości płciowej to matka osiąga ją 6 dni od wygryzienia, zaś truteń 14 dni od owego wygryzienia.
35. Osobniki pszczół lotnych podczas danego lotu zużywają około 2 mg cukru/ 1 km.
36. Bardzo ciekawy jest fakt, że około ⅓ spożywanej przez człowieka żywności, jest wynikiem zapylania przez pszczoły miodne.
37. Bardzo często pszczelarze używają dymu, by uspokoić pszczoły, gdy na przykład zbierają miód, lub przenoszą ule.
38. Jad pszczół posiada w sobie toksynę, która może zapobiegać HIV.
39. Pszczoły miodne po narodzinach nie mają pojęcia, jak produkować miód. Uczą je tego w ulu starsze pszczoły.
40. Ciekawy jest także fakt, że pszczoły miodowe w ogóle nie śpią. Spędzają czas, będąc nieruchomo, by zaoszczędzić energię na następny dzień.