12 rzeczy o Przylądku Dobrej Nadziei 🇿🇦 które cię zaskoczą

przyladek nowej nadziei
foto – Pixabay

Przylądek Dobrej Nadziei – skalisty cypel położony w Republice Południowej Afryki. Stanowi zakończenie Półwyspu Przylądkowego.

1. W latach 1938-1998 na tym terenie istniał rezerwat Przylądka Dobrej Nadziei. Wszedł on następnie w skład nowo utworzonego Parku Narodowego Półwyspu Przylądkowego (obecnie Park Narodowy Góry Stołowej). Park stanowi część składową zespołu Cape Floral, który w 2004 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2. Na teren przylądka prowadzi brama wjazdowa. Przy niej pobiera się opłaty za wstęp. Bilet normalny kosztuje 340 randów (ok. 90 zł), a ulgowy, dla dzieci od 2 do 11 lat, 170 randów (ok. 45 zł).

3. Ok. 1 km od bramy zlokalizowany jest parking i punkt widokowy Smitswinkel, z tablicą informującą, iż w tym miejscu znajduje się południowo-zachodni punkt Afryki.

4. W odległości ok. 70 km od Przylądka Dobrej Nadziei znajduje się Kapsztad, legislacyjna stolica Republiki Południowej Afryki i jedno z najludniejszych jej miast.

5. Przylądek Dobrej Nadziei często jest mylony ze znajdującym się w odległości ok. 2 km przylądkiem Cape Point. Przy tym drugim znajdują się dwie latarnie morskie.

6. Można się nierzadko spotkać z opinią, że Przylądek Dobrej Nadziei jest najdalej wysuniętym na południe punktem Afryki. W rzeczywistości jest nim oddalony o ok. 160 km Przylądek Igielny.

7. Przylądek Dobrej Nadziei słynie ze zmiennych, trudnych dla żeglarzy warunków atmosferycznych. W związku z tym dochodziło tu do licznych zatonięć statków. Według szacunków wzdłuż linii brzegowej może znajdować się nawet 300 wraków.

8. W rejonie Przylądka Dobrej Nadziei występuje ok. 250 gatunków ptaków, w tym strusie, a także zebry przylądkowe, elandy, sasebi przylądkowe czy pawiany. Spotkać można tu również pingwiny przylądkowe.

9. Wśród flory można wyróżnić ok. 1100 gatunków roślin, z których wiele jest endemitami. Głównym typem roślinności jest fynbos , formacja roślinna będąca odpowiednikiem śródziemnomorskiej makii. Składa się przede wszystkim z rześci, srebrników, wrzośców i pelargonii.

10. Pierwszym europejskim kapitanem, który zobaczył przylądek, był portugalski żeglarz i odkrywca Bartolomeu Dias. Miało to miejsce w 1488 r. Pierwotną nazwą, którą nadał ponoć sam Dias, był Przylądek Burz (Cabo Tormentoso). Następnie została zmieniona na obecną nazwę. Według różnych źródeł wymyślił ją Dias bądź została zmieniona na polecenie króla Portugalii Jana II.

11. Z Przylądkiem Dobrej Nadziei związana jest legenda o statku-widmie zwanym Latającym Holendrem. Podczas podróży z Amsterdamu na Jawę, w rejonie przylądka miał go spotkać straszliwy sztorm. Kapitan Van der Decken miał zacząć bluźnić przeciw Bogu, a po ukazaniu się niebiańskiej postaci, wypalić do niej z pistoletu. Za ten czyn cała załoga została ukarana wieczną tułaczką po morzach, a wszystkim, których spotkają, mają przynosić nieszczęście.

12. W portugalskim eposie narodowym „Luzjady” autorstwa Luísa de Camõesa jednym z bohaterów jest Adamastor, uosobienie sił natury. Sprawuje władzę nad Oceanem Indyjskim. W utworze objawia się Vasco da Gamie w postaci chmury burzowej, broniącej dostępu do Przylądka Dobrej Nadziei.

4/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić