Przemkowski Park Krajobrazowy – Informacje i Ciekawostki

Przemkowski Park Krajobrazowy
foto – Autorstwa MOs810 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78877132

Przemkowski Park Krajobrazowy

Przemkowski Park Narodowy znajduje się niedaleko Bolesławca i Polkowic i leży w rejonie powiatów o tej samej nazwie. Park Przemkowski wchodzi w obszar aż czterech mezoregionów: Wysoczyzny Lubińskiej, Równicy Legnickiej, Równicy Szprotawskiej oraz Borów Dolnośląskich. Park ten jest miejscem które warto odwiedzić o każdej porze roku, zawsze można tu spotkać interesujące obiekty przyrodnicze i zachwycić się ciszą i spokojem leśnego obszaru.

Niezwykła przyroda Przemkowskiego Parku Krajobrazowego

W skład Parku Przemkowskiego wchodzą cztery rezerwaty przyrody: Buczyna Piotrowicka, Łęgi Źródliskowe, Stawy Przemkowskie a także Torfowisko Borówki. Rezerwat Buczyna Piotrowska jest rezerwatem leśnym, tak jak i Łęgi Źródliskowe, z kolei Torfowisko jak sama nazwa wskazuje jest terenem torfowym. Jeśli zaś chodzi o Stawy Przemkowskie to jest to teren faunistyczny oraz wodny. W tym rezerwacie występuje około 30 stawów.

Na terenie Parku Krajobrazowego znajdują się dwa pomniki przyrody. Pierwszy z nich to Dąb Wernyhora. Dąb ten ma 340 lat według danych historycznych i rośnie on w miejscowości Wierzbowa. Drugim cennym obiektem przyrodniczym jest Dąb Chrobry. Ten z kolei ma 70 lat, niestety jest w dużo gorszym stanie niż jego poprzednik, mimo że jest tyle lat młodszy. Dąb ten kilka razy był podpalany, mimo tego nadal wypuszcza niewielką ilość liści a przyrodnicy robią wszystko by go uratować.

Zwierzęta w Parku Przemkowskim

W Przemkowskim Parku Krajobrazowym można spotkać wiele interesujących zwierząt i ptactwa. Wśród nich na pewno na wyróżnienie zasługuje: czapla biała i czapla siwa, łabędź krzykliwy, cyranka, bielik, bąk, podróżniczka, podgorzałka, krakwa, perkoz rdzawoszyji, wąsatka itp. Zwierzęta te bardzo często można spotkać na spacerze po Parku, niektóre z nich są wpisane do Polskiej czerwonej księgi.

Pustynia w sercu Parku

Niezwykłą atrakcją tego miejsca jest Pustynia Kozłowska. Kiedyś na terenie tej Pustyni znajdował się poligon wojskowy. Dlatego też na terenie tym nie rośnie zbyt wiele roślin, bo zostały one wcześniej wypalone pożarami spowodowanymi wybuchami rakiet w trakcie ćwiczeń. Teren pustyni jest duży, przestronny i dosyć suchy. Jedyne rośliny jakie tu rosną i które są charakterystyczne dla tego miejsca to wrzosy. Poza nimi można tu też spotkać mchy i porosty. Pustynia ta znajduje się około 2 km na wschód od wsi Kozłów a także około 17 km na południowy wschód od Szprotawy. Początkowo teren ten był ogromny, miał około 160 ha, obecnie teren jest już mocno okrojony drzewami typu sosny czy brzozy, które coraz głębiej porastają ten obszar. Obecnie teren ten zajmuje niewiele ponad 20 ha.

Bunkry w Wilkocinie

Kolejną atrakcją turystyczną tego miejsca są Bunkry Wilkocińskie. Z pewnością każdy miłośnik historii zainteresuje się tym wyjątkowym miejscem w Przemkowskim Parku Narodowym. Bunkry te to ruiny poradzieckich instalacji wojskowych, które pozostały tutaj jeszcze po czasach wojennych. Bunkry są udostępnione dla zwiedzających, mimo tego że 30 lat temu teren ten był ściśle strzeżony przez wartowników i płot kolczasty. Zwiedzanie najlepiej jednak jest zrealizować wiosenną i letnią porą, gdyż zimową porą tereny te zamieszkują nietoperze, których można się wystraszyć. Według danych historycznych w bunkrach tych znajdowała się stacja nadawczo – poznawcza wojsk radzieckich. To właśnie tutaj spotykał się Sztab Północnej Grupy Wojsk i Naczelnego Dowództwa Zachodniego Teatru Działań Strategicznych.

3.8/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić