30 Fascynujących Ciekawostek o Portoryko 🗺️

Portoryko
foto – Pixabay

Portoryko to karaibskie państwo wyspiarskie, które znajduje się pod częściową jurysdykcją Stanów Zjednoczonych. Słynie ona z pięknych, wyjątkowo malowniczych plaż, lazurowej i krystalicznie czystej wody oraz wielu tropikalnych atrakcji. Swoim pięknem urzeka miłośników obcowania z przyrodą i przyciąga podróżników z całego świata. Na Portoryko nie brakuje również atrakcji dla rodzin z dziećmi, amatorów sportów wodnych i fanów podziwiania morskiej fauny. Oto 30 ciekawostek o Portoryko – prawdziwej perle Karaibów!

1. Wyspa Portoryko została odkryta w 1493 roku podczas wyprawy Krzysztofa Kolumba – najwybitniejszego podróżnika i odkrywcy wszechczasów. Badania archeologiczne dowodzą jednak, że tereny wyspy nawet 1500 lat wcześniej były zamieszkiwane przez rdzenną ludność amerykańską.

2. Poza główną wyspą, w skład obszaru Portoryka wchodzą nieliczne wysepki wulkanicznego pochodzenia. Do największych z nich nalezą: Culebra, Mona i Vieques.

3. Cały obszar wyspy jest górzysty, a najważniejszym pasmem górskim przecinającym Portoryko jest Kordyliera Środkowa. Najwyższym szczytem zaś jest Cerro de Punta – masyw górski, którego szczyt znajduje się na wysokości 1338m n.p.m.

4. Na terenie Portoryko panuje bardzo wilgotny i gorący klimat podzwrotnikowy. Zimą temperatury wynoszą około 24 stopni, zaś latem osiągają wartość nawet 29 stopni Celsjusza. Na obszarze wyspy występują dwie pory roku: wilgotna i sucha.

5. W języku hiszpańskim nazwa państwa (Puerto Rico) oznacza dosłownie „bogaty port”.

6. Niegdyś Portoryko było wyspą, którą niemal w całości porastały gęste lasy tropikalne. Obecnie około 20% terenu kraju jest pokryta lasami – głównie lasami tropikalnymi, lasami palmowymi i namorzynowymi.

7. Na południowym wybrzeżu Portoryko znajdują się rafy koralowe, które są prawdziwą gratką dla miłośników nurkowania. Dużą atrakcją tej części wyspy są również morskie wyprawy, podczas których obserwować można delfiny i wieloryby zamieszkujące ciepłe wody przybrzeżne.

8. Portoryko przez około 200 lat było miejscem zamieszkania setek niewolników pochodzenia afrykańskiego. Niewolnicy zajmowali się tu przede wszystkim pracą na plantacjach trzciny cukrowej, tytoniu i kakaowca.

9. Portoryko oficjalnie nie stanowi samodzielnego państwa, a znajduje się pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie jednak do niektórych terenów zamorskich USA, w Portoryko tylko częściowo obowiązuje prawo amerykańskie. Ciekawostką jest, że każdy mieszkaniec Portoryko uznawany jest za obywatela Stanów Zjednoczonych i może osiedlać się na terenie tego państwa.

10. W ciągu ostatnich lat społeczeństwo Portoryko coraz bardziej skłania się ku przekształceniu terytorium wyspy w kolejny (51) stan USA. Trzykrotnie podczas referendów niepodległościowych ponad 50% głosujących wyrażała wolę inkorporacji Portoryko do obszaru Stanów Zjednoczonych.

11. Na terenie Portoryko wydobywa się m.in. nikiel i platynę.

12. Ludność zamieszkująca obszar Portoryko to przede wszystkim chrześcijanie (w tym katolicy, którzy stanowią około 68% całej ludności wyspy). Duża część społeczeństwa to również wyznawcy protestantyzmu, Świadkowie Jehowy oraz mormoni.

13. Rdzenni mieszkańcy Portoryko nazywani są „Boricua”. Są to przede wszystkim Latynosi (około 99% mieszkańców Portoryko uznawana jest za Latynosów), potomkowie Hiszpanów, Włochów i mieszkańców Afryki.

14. Stolicą Portoryko jest San Juan – dawne miasto kolonialne, które powstało jeszcze w XVI wieku. San Juan to największy gospodarczy i edukacyjny ośrodek całego kraju. Znajduje się w nim także wiele zabytków i atrakcji dla całej rodziny. Podczas pobytu w San Juan warto odwiedzić przede wszystkim monumentalny, szesnastowieczny fort Castillo del Morro, który położony jest bezpośrednio na wybrzeżu oraz Stare Miasto, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

15. W Portoryko odbywa się jeden z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej – Casals Festival. Wydarzenie upamiętnia hiszpańskiego artystę Pablo Casalsa, który zmarł w San Juan w roku 1973.

16. Casals Festival to nie jedyne portorykańskie wydarzenie, które przyciąga miłośników muzyki i turystów z całego świata. Odbywa się tu m.in. ogromna uliczna parada Fiestas de la Calle San Sebastian oraz festiwal kultury karaibskiej LeLoLai.

17. Klasycznym tańcem Portorykańczyków jest taniec bomba, który zobaczyć można podczas jednego z licznych festiwali ulicznych. Skoczny taniec powstał w czasach kolonialnych, kiedy to był odskocznią od ciężkiego życia codziennego mieszkańców Portoryka.

18. Jedną z najciekawszych tradycji Portoryko jest zakładanie maski Vejigante. Postacie ubrane w kolorowe maski spotkać można na portorykańskich ulicach w okresie karnawału.

19. Języki obowiązujące w Portoryko to język hiszpański i język angielski. Mimo bliskich stosunków Portoryko ze Stanami Zjednoczonymi, wiele informacji (choćby drogowych) umieszczana jest jedynie w języku hiszpańskim.

20. W Portoryko znajduje się plaża (La Parguera), przy której zaobserwować można zjawisko bioluminescencji czyli świecącego planktonu, który zaczyna emitować światło pod wpływem ruchu fal.

21. Portorykański Park Narodowy El Yungue jest jednym z ostatnich miejsc na całych Karaibach, gdzie rosną gęste lasy tropikalne.

22. Oficjalną walutą Portoryko jest dolar amerykański.

23. Portoryko jest krajem stosunkowo biednym. Szacuje się, że nawet 40% mieszkańców Portoryko żyje na granicy ubóstwa.

24. W Portoryko znajduje się jeden z największych kompleksów jaskiniowych świata. Na terenie Parku Rzeki Camuy umiejscowionych jest ponad 200 różnych jaskiń. Największa z nich – monumentalna Jaskinia Klary – udostępniona jest dla zwiedzających.

25. W Portoryko znajduje się obserwatorium Arecibo, które do niedawna – do roku 2016 – poszczycić się mogło posiadaniem największego na świecie teleskopu.

26. Kuchnia portorykańska jest niezwykle urozmaicona, pełna wpływów amerykańskich, hiszpańskich i arabskich. Narodowym przysmakiem jest nieco lepki ryż, z którym podaje się duszone i pieczone mięsa oraz warzywa. Portorykańczycy chętnie spożywają ryby i owoce morza, w które zasobne są przybrzeżne wody. Dużym przysmakiem są „pastele” czyli pierożki ze słodkawego ciasta, które wypełnione jest mięsno-warzywnym farszem.

27. Narodowym napojem Portorykańczyków jest Pina Colada czyli koktajl, który przygotowywany jest z lokalnego rumu, soku z ananasa oraz mleczka kokosowego.

28. Badania z 2005 roku uznały Portorykańczyków za najszczęśliwszy naród na świecie. Na podium wówczas znaleźli się również Duńczycy i Meksykanie.

29. Na teren Portoryko dostać się można z wielu lotnisk z terenów Stanów Zjednoczonych. Większość samolotów ląduje w San Juan, gdzie znajduje się największe międzynarodowe lotnisko na całej wyspie. Po terenie Portoryko podróżować można komunikacją miejską lub wynajętym samochodem.

30. Państwo to ma duży problem z przestępczością zorganizowaną i cywilną. Mimo, że kurorty i duże miasta turystyczne uznawane są za stosunkowo bezpieczne dla podróżujących, zwiedzanie zakamarków Portoryko powinno odbywać się w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników lokalnych.

BONUS

Moje marzenie – Polecieć do Portoryko i na miejscu słuchać tej piosenki 😉

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić