9 Ciekawostek o mieście Honolulu

Honolulu / foto – Pixabay

1. Honolulu jest stolicą i największym miastem amerykańskiego stanu Hawaje.

2. Według stanu na styczeń 2021 roku, populacja Honolulu wynosi około 345 000 osób. Jest to 55. najbardziej zaludnione miasto w Stanach Zjednoczonych.

3. Język hawajski zawiera tylko 12 liter, pięć samogłosek i siedem spółgłosek. Przed podróżą do Honolulu lub jakiejkolwiek części Hawajów, jest kilka słów, które warto znać. Na początek, “Aloha” (cześć lub do widzenia) i “Mahalo” (dziękuję).

*aczkolwiek i tak wszyscy mówią po angielsku.

4. Najbliższym miejscem na kontynencie Stanów Zjednoczonych do Honolulu jest latarnia morska Point Arena w Kalifornii, w odległości 3 787 km.

5. Miasto zajmuje łączną powierzchnię 177 kilometrów kwadratowych. Czyli coś jak Bydgoszcz.7.

7. Dowody na pierwsze zasiedlenie Honolulu przez pierwotnych polinezyjskich migrantów na archipelagu pochodzą z ustnych opowieści i artefaktów. Wskazują one, że w miejscu, gdzie obecnie stoi Honolulu, w XI wieku istniała osada.

8. W 1794 roku kapitan William Brown z Wielkiej Brytanii był pierwszym obcokrajowcem, który wpłynął do dzisiejszego portu Honolulu. Po nim przypłynęło więcej zagranicznych statków, dzięki czemu port Honolulu stał się centralnym punktem dla statków handlowych podróżujących między Ameryką Północną a Azją.

 

4.1/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić