20 Ciekawostek o Koniach Arabskich

koń arabski
foto – Pixabay

Koń czystej krwi arabskiej to jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych, uważana za kwintesencję piękna konia. Są bardzo wytrzymałe, inteligentne, życzliwe, wrażliwe i przywiązane do człowieka. Potocznie zwane “araby” to niezwykłe konie, które kryją wiele tajemnic. W końcu to najstarsza rasa hodowanych obecnie koni na świecie.

1. Konie arabskie uznawane są za wzór piękna, przez swoją harmonijną budowę. Mają niewielką głowę z dużymi oczami, mocno zaznaczonymi chrapami i zaokrąglonym podbródkiem. Małe, wąskie uszy są lekko zwrócone ku sobie. Wyróżnia je także piękna, długa szyja, jak u łabędzia.
Jeśli chodzi o charakterystyczną budowę to musimy jeszcze wspomnieć o budowie żeber i kręgów lędźwiowych. Konie arabskie mają bowiem 17 par żeber i 5 kręgów lędźwiowych, podczas gdy inne konie mają 18 par żeber i 6 kręgów lędźwiowych.

2. Po świecie krąży wiele legend opisujących powstanie konia arabskiego. Jedna z nich opowiada o Mahomedzie, który poddał swoje konie próbie. Nie poił ich cały dzień, a kiedy wieczorem otworzył im drzwi do wodopoju jednocześnie przywołał je, dając sygnał do bitwy. Przybyło do niego 5 klaczy, które zrezygnowały z wody i zostało przy nim. Klacze miały kolejno imiona Saklavi, Kuhailan, O’Bajan, Hadban i Hamdani. Stały się pramatkami pięciu linii koni arabskich.

3. Pierwotnie gorącokrwiste konie arabskie żyły na Bliskim Wschodzie. pustynne i ubogie w roślinność tereny rozwinęły u tych zwierząt niezwykłą wytrzymałość i wytrwałość. Warunki miały także wpływ na ich rozmiary – araby nie są końmi dużymi. W kłębie osiągają maksymalnie 160 centymetrów wzrostu. Mają również krótką sierść w trzech umaszczeniach – gniadej, siwej i kasztanowej.

4. Konie arabskie są długowieczne, gdyż mogą żyć ponad 30 lat. Przy czym dojrzałość płciową osiągają około 3,5 roku, a procesy rozwoju fizycznego kończą się w wieku 5 lat.
Araby są długowieczne. Mogą żyć ponad 30 lat. Ponadto charakteryzują się dużą płodnością.
Młode konie osiągają dojrzałość płciową ok. 3,5. roku życia, a w wieku 5 lat kończy się proces ich wzrostu i rozwoju.

5. Araby są wytrzymałe, ale to nie oznacza, że nie chorują. Przyczynami chorób u koni arabskich jest :
– nieprawidłowa dieta, która nie jest dopasowana do trybu życia konia i jego wieku,
– zbyt mało ruchu,
– stres wywołany częstym przemieszczaniem się i opuszczaniem swojego stada na dłużej – na przykład w związku z pokazami i zawodami,
– bakterie i pasożyty.

6. Konie arabskie mogą się częściej płoszyć i być bardzo niespokojne. Jest to wynik ich temperamentu i wrażliwości na bodźce świata zewnętrznego. Podczas pracy z tymi końmi trzeba zwrócić na to uwagę oraz z dużym wyczuciem komunikować się z koniem.

7. Pierwsze wzmianki o hodowli koni arabskich na terenie polski sięgają XVI wieku. Obecnie dumą Polski pod kątem hodowli koni tej rasy jest stajnia w Janowie Podlaskim. Na stadninę składa się kilkaset koni czystej krwi arabskiej, z czego rekordową cenę uzyskała Pepita. Zapłacono za nią 1 milion 400 tysięcy euro.

8. Do miłośników koni arabskich należał Napoleon Bonaparte. Przykładowo pod Waterloo zjawił się na grzbiecie swojego konia czystej krwi arabskiej.

9. Rasa koni arabskich mimo wytrzymałości nie jest najbardziej utytułowaną rasą koni.

10. Konie arabskie są z roku na rok coraz bardziej popularniejsze. Często wykorzystuje się je do ulepszania innych ras lub też hoduje się je w celach pokazowych.

11. Do końca nie wiadomo skąd wzięły się konie arabskie. Wiadomo, że około 2500 lat temu zostały udomowione pierwsze takie konie na Półwyspie Arabskim. Według jednej z wielu legend zostały stworzone z piasku pustynnego przez samego Allaha.

12. Trzy najbardziej znane typy koni arabskich to :
– Kuhailan – najsilniejszy typ, kiedyś używany jako koń bojowy lub użytkowy; zwykle jest gniady, ma mocną szyję, stosunkowo dużą głowę jak na araba, dodatkowo bez wklęsłego profilu,
– Saklavi, czyli konie o szczupłej, lekkie budowie z charakterystyczną wklęsłością na głowie i dużych nozdrzach; najczęściej mają siwą maść; dawniej koń głównie pokazowy i dla dam; drobniejszy od kuhailana jest obecnie najczęstszym modelem do zdjęć koni arabskich,
– Munighi to koń o charakterystycznej skośnej łopatce, długich kończynach, dłuższej i węższej głowie o prostym profilu; zwykle ma kasztanowatą maść; ceniony za dużą szybkość na krótkich dystansach najbardziej spośród innych koni arabskich – inne typy są bardziej cenione za wytrzymałość.

13. Najpopularniejszą dyscypliną dla koni arabskich są rajdy długodystansowe. Podczas takich rajdów występują same konie arabskie, gdyż inne rasy nie radzą sobie z takimi warunkami i wymaganiami.

14. Charakterystyczną cechą konia arabskiego jest jego ogon wysoko noszony w ruchu. Koń często zarzuca go nawet na grzbiet. Jego to cecha wrodzona koni arabskich, którą pokazują już najmłodsze źrebięta.

15. Konie arabskie są hodowane na terenie od Afryki Północnej, przez Półwysep Arabski, Iran i w Europie. Czołowymi hodowcami koni arabskich są Polacy, Francuzi, Niemcy i Anglicy. Coraz popularniejsze stają się również hodowle koni arabskich w USA.

16. W Polsce głównymi stadninami koni arabskich są trzy stadniny państwowe. Są to Stadnina Koni Janów Podlaski, Stadnina Koni Michałów oraz Stado Ogierów Białka. Dużo utytułowanych koni pojawia się również u hodowców prywatnych na terenie polski.

17. Araby były używane jako koń bojowy, a nawet roboczy.

18. Hodowla koni czystej krwi arabskiej w Polsce po 1918 roku przeżywała kryzys w związku ze zniszczeniem stadnin kresowych.

19. Na stałe konie krwi arabskiej powróciły do Polskie w 1946 roku. Od 1960 wznowiona została sprzedaż koni za granicę.

20. Chody koni arabskich są bardzo lekkie. Galop jest szybki i wytrzymały, kłus szlachetny i niezwykle dynamiczny.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić