20 Największych Miast Świata 🗺️

tokio panorama
Widok na Tokio / foto – Pixabay

1. Tokio – Japonia (37,4 mln mieszkańców)

tokio - największe miasto świata
foto – pixabay.com

Największą metropolią na świecie jest Tokio – stolica Japonii, którą zamieszkuje ponad 37
milionów osób. To także jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata, które rocznie
odwiedzają miliony turystów z różnych krańców kuli ziemskiej.

Tokio jest miastem bardzo kolorowym, różnorodnym i nowoczesnym. Szklane drapacze chmur kontrastują tu z zabytkową, orientalną zabudową. Do największych atrakcji miasta należą tokijskie świątynie (m.in. Meiji Shrine i Senso-ji), piękny Pałac Cesarski wraz z otaczającymi go ogrodami oraz muzeum studia animacji Ghibli (jednego z najważniejszych światowych producentów animacji komputerowych). Warto odwiedzić także dwie kontrastujące ze sobą dzielnice: zabytkową część starego miasta Asakusa, słynącą z orientalnego, tradycyjnego zabudowania japońskiego, a także Harajuku – część dzielnicy Shibuya, którą upodobali sobie artyści i młodzież, często przechadzająca się po tutejszych uliczkach w fantazyjnych strojach i przebraniach.

Jednym z najważniejszych punktów rozrywkowych miasta należy Tokio Disneyland – najstarszy obiekt sygnowany marką Disney, który otwarty został poza granicami Stanów Zjednoczonych.

2. Delhi – Indie (28,5 mln mieszkańców)

delki - największe miasta świata
foto – pixabay.com

Drugą największą metropolią świata jest stolica Indii – New Delhi (zwana również jako „Delhi” w rozumieniu całego obszaru metropolitalnego). Miasto położone jest w północnej części kraju, a w przeciwieństwie do całego regionu jest wyjątkowo rozwinięte technologicznie. Charakterystycznym widokiem na ulicach New Delhi są zatłoczone skwery, duże blokowiska i nowoczesne wieżowce.

Do najważniejszych zabytków w mieście zaliczyć można Bramę Indii (monumentalny pomnik w kształcie łuku triumfalnego, który poświęcony został pamięci żołnierzom poległym w II wojnie światowej), Czerwony Fort (starożytny kompleks obronny), trzynastowieczny Kubt Minar z wieżą sięgającą 73 metrów wysokości i przepiękny gmach Grobowca Humajuma.

3. Szanghaj – Chiny (25,6 mln mieszkańców)

największe miasta świata - szanghaj

Szanghaj to wielkie, nowoczesne miasto, położone nad rzeką Jangcy we wschodniej części Chin. Znajduje się tu m.in. największy na świecie port morski, jedna z najważniejszych światowych giełd i ogromna dzielnica Pudong, która słynie z największego zagęszczenia wieżowców na całej kuli ziemskiej. To zresztą w Szanghaju położony jest drugi najwyższy na świecie budynek: Shanghai Tower o wysokości 632 metrów.

Jednak w tej chińskiej metropolii znaleźć można ślady ponad tysiącletniej historii i bogatej kultury okolicznych mieszkańców. Popularnym widokiem jest tu specyficzne budownictwo zwane shikumen (łączone domy z dziedzińcami, które były budowane na masową skalę w XIX wieku). W wielu miejscach zobaczyć można tradycyjne świątynie chińskie m.in. Świątynię Nefrytowego Buddy, Świątynię Longhua i Świątynię Jing’an. W mieście nie brakuje również miejsc o charakterze rozrywkowym i kultowym, a do najpopularniejszych należą: szanghajski Disneyland, Muzeum Nauki i Technologii, Akwarium Oceaniczne, Muzeum Narodowe oraz artystyczna, klimatyczna dzielnica Tianzifang.

4. Sao Paulo – Brazylia (21,6 mln mieszkańców)

największe miasta świata - sao paulo
foto – pixabay.com

Największym miastem w Ameryce Południowej jest brazylijskie Sao Paulo – metropolia położona w południowo-wschodniej części kraju. Założone zostało w połowie XVI wieku i szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym, które niechlubnie zasłynęło z handlu niewolnikami. Symbolem miasta jest piłka nożna – w Sao Paulo znajdują się siedziby siedmiu ważnych klubów piłkarskich.
Choć większość miasta pokryta jest nowoczesnym zabudowaniem, w niektórych miejscach dostrzec można pokolonialne zabytki. Należy do nich z pewnością gmach muzeum sztuki
Pinacoteca de Sao Paulo, zjawiskowa, neogotycka katedra oraz budynek Teatru Narodowego.

Podczas zwieszania miasta warto wybrać się na ulicę Beco do Batman, która gęsto pokryta
jest naściennymi rysunkami typu graffiti.

5. Miasto Meksyk w państwie Meksyk 🙂 (21,5 mln mieszkańców)

meksyk - największe miasta świata
foto – pixabay.com

Kolejnym ogromnym miastem jest Mexico City w Meksyku – największe miasto tego kraju, będące równocześnie jego stolicą. Cały obszar metropolii zamieszkuje ponad 21 milionów ludzi, z których aż połowa żyje na terenie ścisłego, unitarnego miasta. Mexico City posiada bardzo bogatą historię. W miejscu dzisiejszego miasta już w XIV wieku zostało założone miasteczko Azteków, które szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków azteckiej kultury. Do dziś odwiedzić można stanowisko archeologiczne Teotihuacan, które położone jest w pobliżu meksykańskiej stolicy.

Jedną z najważniejszych atrakcji Mexico City jest Narodowe Muzeum Antropologiczne. W placówce znajdują się 23 sale tematyczne, które prezentują wyjątkowe zbiory eksponatów pochodzących z wykopalisk archeologicznych. W tym miejscu poznać można nie tylko bogatą kulturę Azteków, ale również Majów i Tolteków.

6. Kair – Egipt (20 mln mieszkańców)

największe miasta świata - kair
foto – pixabay.com

Kair to nie tylko największe miasto Afryki, ale również największy na świecie ośrodek muzułmanów. Nazywane jest „miastem tysiąca minaretów” – do najsłynniejszych świątyni islamskich zaliczyć można słynną Cytadelę Kairską, Meczet Al-Azhar i Meczet Sułtana Hassana.Ciekawostką jest, że pierwsza „stolica” starożytnego Egiptu znajdowała się w okolicach dzisiejszego Memfis (już około 4,5 tysiąca lat temu), zaś sam Kair, znany jako rzymski fort „Babilon”, powstał dopiero około 150 roku n.e. Obecnie miasto jest najważniejszym egipskim ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym, handlowym i kulturowym, co roku Kair odwiedzają także miliony turystów. Za najważniejszą atrakcję turystyczną uchodzą położone w pobliżu miasta piramidy w Gizie, czyli prawdopodobnie najbardziej znany na świecie zespół starożytnych grobowców.

7. Mumbaj – Indie (19,9 mln mieszkańców)

największe miasta świata - mumbaj
foto – pixabay.com

Mumbaj (do 1995 znany jako Bombaj) to indyjskie miasto, jedno z największych na świecie i najważniejszych w całym kraju. Znajduje się w południowej części państwa i umiejscowione jest na wyspie Salsette na Morzu Arabskim.

Miasto uznawane jest za najważniejszy ośrodek finansowy w Indiach – znajdują się tu giełdy i siedziby finansowych korporacji z całego świata, a bombajska ulica Dalal często nazywana jest „indyjskim Wall Street”.

Wyjątkową atrakcją Bombaju są uliczne targi, które znaleźć można w wielu stołecznych dzielnicach. Handlarze wystawiają na nich swoje towary: aromatyczne przyprawy, lokalne mięsa, ryby i owoce morza, świeże warzywa i owoce, a także wyroby rękodzielnicze, dewocjonalia, pamiątki, odzież i obuwie. Podczas zwiedzania Bombaju warto zwrócić uwagę na liczne zabytkowe budynki, w tym neogotycki, dziewiętnastowieczny dworzec kolejowy, łuk triumfalny Brama Indii oraz gmachy teatrów i kin – to właśnie Bombaj uznawany jest za indyjską stolicę kinematografii. Na terenie stołecznej wyspy znajduje się również duży obszar parku narodowego, a w niewielkiej odległości od Bombaju położona jest wyspa Elefanda, która słynie z malowniczych, wykutych w skałach grobowców, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

8. Pekin – Chiny (19,6 mln mieszkańców)

największe miasta świata - pekin
foto – pixabay.com

Pekin to stolica Chin, a także drugie największe miasto tego kraju. Na wzmiankę zasługuje bardzo bogata historia regionu – szacuje się, że pierwsi przedstawiciele gatunku Homo erectus żyli w okolicach dzisiejszego Pekinu już pół miliona lat temu! Samo miasto założone zostało około 1000 lat p.n.e. jako stolica wczesnochińskiego państwa Yan, a dziś stanowi jeden z najważniejszych światowych ośrodków gospodarczych.

Pekin jest miastem, w którym tradycje mieszają się z nowoczesnością. Na jego terenie znajdują się zarówno szklane, monumentalne wieżowce, będące siedzibami najważniejszych instytucji finansowych i największych korporacji świata, jak i wiekowe, wspaniałe zabytki, które świadczą o kulturowym i historycznym dziedzictwie miasta. Najstarszą budowlą w Pekinie jest Świątynia Tanzhe, która wybudowana została na przełomie III i IV wieku n.e. Za jedną z największych atrakcji turystycznych Pekinu uchodzi jednak Zakazane Miasto, czyli zespół dawnych pałaców cesarskich, który znajduje się w samym sercu wielkiej metropolii.

9. Dhaka – Bangladesz (19,5 mln mieszkańców)

największe miasta świata - dhaka
foto – pixabay.com

Dhaka to stolica azjatyckiego państwa Bangladeszu, którą zamieszkuje około 19,5 milionów osób. W tym wyjątkowo ciekawym, różnorodnym mieście zobaczyć można wpływy wielu kultur, w tym pozostałości po Imperium Mongolskim i czasach kolonialnych, kiedy to cały region pozostawał pod panowaniem Wielkiej Brytanii.

Najważniejszym zabytkiem stolicy Bangladeszu jest świątynia Dhakeśwari – hinduistyczny kompleks sakralny, który powstał w XI wieku. To równocześnie jeden z najstarszych zabytków w całym Bangladeszu, który przetrwał do dzisiaj. Do największych zabytków Dhaki zaliczyć można również monumentalne mauzoleum Lalbagh oraz przepiękny pałac Ahsan Mazil, w którym mieści się ekspozycja muzealna o charakterze historycznym.

10. Osaka – Japonia (19,2 mln mieszkańców)

największe miasta świata - osaka
foto – pixabay.com

Dziesiątą największą metropolią świata jest kolejne wielkie miasto Japonii – Osaka. Miejscowość położona jest na wyspie Honsiu, obecnie stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturowych i gospodarczych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Osaka prężnie rozwijała się już od czasów starożytnych: ze względu na doskonałe umiejscowienie przy brzegach Morza Wewnętrznego, stanowiła świetny port, w którym kwitł handel towarami chińskimi i koreańskimi.

Niegdysiejsza stolica Japonii ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji turystycznych. Znajduje się tu jedno z największych oceanariów na świecie, a samo miasto jest kolebką słynnego, japońskiego teatru kabuki. W mieście znajdują się również liczne zabytki architektoniczne (w tym wspaniały Zamek Osaka oraz buddyjska świątynia Shitennoji, której historia sięga końca VI wieku) oraz wiele miejsc o charakterze rozrywkowym (dzielnica Dotonbori, park rozrywki Universal Studios Japan i targ z ulicznym jedzeniem Kuromon Ichiba).

11. Nowy Jork – Stany Zjednoczone (18,8 mln mieszkańców)

największe miasta świata - nowy jork
foto – pixabay.com

Amerykański Nowy Jork to bez wątpienia jedno z najważniejszych, największych i najpopularniejszych pod względem turystycznym miast na całym świecie. Zamieszkuje je około 18 milionów osób, a za sprawą ogromnej liczby imigrantów z całego świata, jest to jedno z najbardziej różnorodnych kulturowo, etnicznie i językowo miejsc na świecie. Szacuje się, że mieszkańcy Nowego Jorku na co dzień posługują się aż 800 różnymi językami! Nowy Jork położony jest we wschodniej części Stanów Zjednoczonych u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

Nowy Jork to także jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w całych Stanach Zjednoczonych. Każdego roku metropolię odwiedza 60 milionów osób, których przyciąga rozrywkowa sława tego miejsca. W Nowym Jorku znajdziemy ogromne muzea z największymi i najbardziej wartościowymi kolekcjami świata (np. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Amerykańskie Muzeum Historii), tętniące życiem nocnym dzielnice, monumentalne wieżowce i słynną Statuę Wolności.

12. Karaczi – Pakistan (15,4 mln mieszkańców)

największe miasta świata - karaczi
foto – pixabay.com

Karaczi, choć obecnie nie jest stolicą Pakistanu (stolica przeniesiona została do Islamabadu w 1960 roku), stanowi największe miasto tego państwa. Cały obszar metropolitalny zamieszkuje ponad 15 milionów osób.

Karaczi położone jest nad brzegami Morza Arabskiego w południowej części Pakistanu. Jest miastem stosunkowo młodym – powstało w XVIII wieku za sprawą kupców z Indii, a następnie przeszło w ręce kolonistów brytyjskich.

Karaczi jest miastem dobrze prosperującym gospodarczo, choć niezbyt chętnie odwiedzanym przez europejskich turystów. Wynika to przede wszystkim z napiętej sytuacji kulturowej: miasto zamieszkują muzułmanie i hindusi, przez co stosunkowo często wybuchają tu różne zamieszki.

13. Buenos Aires – Argentyna (14,9 mln mieszkańców)

największe miasta świata - buenos aires
foto – pixabay.com

Buenos Aires to stolica Argentyny, a równocześnie jedno z największych miast w całej Ameryce Południowej. Obszar metropolitalny zamieszkuje ponad 14 milionów osób, a dużą ciekawostką może być fakt, że w Buenos Aires żyje jedna z największych mniejszości polskich na świecie. Mimo to, jest to miasto dosyć mocno jednorodne: większość mieszkańców to obywatele Argentyny, chrześcijanie (głównie katolicy), posługujący się językiem hiszpańskim.

W Buenos Aires zobaczyć można wiele obiektów architektonicznych, które stanowią pozostałość po czasach kolonializmu. Znajdują się tu m.in. gmach pałacu prezydenckiego Casa Rosada, zabytkowy cmentarz Cementerio de la Recoleta, Państwowe Muzeum Sztuk Pięknych i słynny Teatr Colon.

14. Chongqing – Chiny (14,8 mln mieszkańców)

Chongqing - największe miasta świata
foto – pixabay.com

Chongqing to jedno z największych chińskich miast, które położone jest w środkowej części kraju. Choć unitarną część miejscowości zamieszkuje „zaledwie” 6 milionów osób, na całym obszarze metropolii żyje niemal 15 milionów ludzi. Szacuje się, że pierwszy ośrodek handlowy postał na terenie dzisiejszego Chinqging już w III wieku p.n.e., szybko stając się stolicą wczesnochińskiego królestwa Ba.

Nowoczesna, szybko rozwijająca się metropolia uznawana jest za jeden z najważniejszych punktów chińskiego przemysłu. Nie bez powodu miasto nazywane jest „chińskim piecem” –cechuje się ono bardzo upalnym, wilgotnym klimatem, a latem temperatury osiągają nawet 35 stopni Celsjusza.

Niedaleko Chinqging umiejscowiona jest unikalna w skali światowej atrakcja: Tama Trzech Przełomów na rzece Jangcy, która jest największą instalacją wodną na całej kuli ziemskiej. Zapora wodna ma wysokość 181 metrów i stanowi największą elektrownię wodną świata.

15. Stambuł – Turcja (14,7 mln mieszkańców)

stambuł - największe miasta świata
foto – pixabay.com

Turecki Stambuł stanowi największe miasto w Europie. Zamieszkiwane jest przez 14,7 milionów osób, stanowi również jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miast na
całym świecie: rocznie odwiedza go nawet 12 milionów turystów.

Stambuł może pochwalić się wyjątkowo bogatą historią. W VII wieku p.n.e. miasto znane było jako Bizancjum, a w późniejszym czasie jako Konstantynopol. Do dziś w mieście można podziwiać wiele zabytków historycznych, takich jak monumentalny kościół Hagia Sofia z VI wieku oraz wiele pięknych, zabytkowych meczetów (w tym Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana i Meczet Dolmabahce).

Stambuł to także miejsce, w którym umiejscowionych zostało wiele placówek muzealnych. Znajdują się tu m.in. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, Muzeum Mozaiki oraz – co może być dużym zaskoczeniem dla przyjezdnych – Muzeum Adama Mickiewicza.

16. Kalkuta – Indie (14,6 mln mieszkańców)

największe miasta świata - kalkuta
foto – pixabay.com

Indyjska Kalkuta położona jest na obszarze delty Gangesu i stanowi jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie: całą aglomerację zamieszkuje blisko 15 milionów osób. Historia miasta sięga końca XVII wieku, kiedy to do tej części świata dotarli brytyjscy kolonizatorzy, który założyli w dzisiejszej Kalkucie swoistą „stolicę” kolonizowanego obszaru Indii.

Prawdopodobnie najbardziej znaną postacią związaną z tym indyjskim miastem jest Matka Teresa z Kalkuty, albańska zakonnica, która wyróżniona została Pokojową Nagrodą Nobla. Była ona założycielką Misjonarek Miłości – zgromadzenia, którego głównym celem była pomoc najbardziej potrzebującym. Matka Teresa prowadziła działalność humanitarną, nadzorowała i zakładała hospicja, jadłodajnie, szkoły i schroniska dla ubogich, a jej zgromadzenie działało w 132 krajach na całym świecie.

17. Manila – Filipiny (13,4 mln mieszkańców)

największe miasta świata - manila
foto – pixabay.com

Stolica Filipin Manila to ogromne miasto położone na wyspie Louzon, którego obszar (wraz z terenami przyległymi) zamieszkuje łącznie około 24 miliony osób. Jest to również najbardziej zagęszczone ludnościowo miasto na świecie – szacuje się, że na powierzchni 1 kilometra kwadratowego mieszka przeciętnie ponad 46 tysięcy osób!

Manila to nowoczesne, wielokulturowe miasto, stanowiące ważny ośrodek gospodarczy i naukowy na obszarze Filipin. Do najważniejszych i najstarszych zabytków miasta zaliczyć można Fort Santiago, Bazylikę Metropolitalną oraz kościół Binondo.

Nie sposób nie wspomnieć także o wyjątkowej kuchni filipińskiej, która jest swoistą wizytówką Manili. Spróbować tu można doskonałych potraw na bazie mięs (m.in. na drobiu), rybach i owocach morza. Popularnym przysmakiem są świeże, soczyste owoce, które serwowane są w formie deserów, koktajli, sałatek i lodów. Podczas zwiedzania stolicy warto stołować się w dobrych restauracjach oraz spróbować ulicznego jedzenia w popularnych, turystycznych dzielnicach.

18. Lagos – Nigeria (15,3 mln mieszkańców)

największe miasta świata - lagos
foto – pixabay.com

Lagos to jedno z największych miast w całej Afryce, a także największe i najludniejsze miasto Nigerii. Swój rozwój miejscowość zawdzięcza doskonałemu umiejscowieniu – znajduje się w środkowej części kontynentu, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, dzięki czemu metropolia mogła szybko rozwijać się gospodarczo.

Ciekawostką jest, że Lagos to także jeden z najważniejszych ośrodków rozrywkowych tej części Afryki. W dzielnicy Yaba umiejscowione są ekskluzywne restauracje, kameralne winiarnie i eleganckie kafejki, w których przesiadują artyści i młodzi Nigeryjczycy. Dużą atrakcją tego miejsca jest ogromny targ Tejuosho, który słynie z wielu stoisk z lokalnym, pysznym jedzeniem.

19. Rio de Janeiro – Brazylia (13,2 mln mieszkańców)

największe miasta świata - rido de janeiro
foto – pixabay.comv

Na liście największych miast świata znajdują się aż dwie ogromne metropolie brazylijskie. Rio de Janeiro to stolica kraju, a także drugie największe miasto Brazylii (po Sao Paulo), które zamieszkuje łącznie około 13 milionów osób. Położone jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego w południowo-wschodniej części Brazylii.

Rio de Janeiro chętnie odwiedzane jest przez turystów. W mieście znajdują się dwie piękne, popularne plaże – Copacabana i Ipanema – uznawane za jedne z najwspanialszych plaż na całym świecie. Do atrakcji brazylijskiej stolicy zaliczyć można Pomnik Chrystusa Zbawiciela, wzgórze Głowa Cukru, Muzeum Nauki oraz Park Narodowy Tijuca, który rozciąga się tuż przy granicach miasta. W Rio de Janeiro odbywa się także słynny karnawał, którego ważną częścią są rywalizacje szkół samby na Sambodronie.

20. Tiencin – Chiny (13,2 mln mieszkańców)

Zestawienie największych miast świata zamyka kolejna ogromna, chińska metropolia – Tiencin. Miasto położone jest u wybrzeży Morza Żółtego i stanowi jeden z najważniejszych portów w kraju. Tiencin objęte jest tzw. specjalną strefą ekonomiczną, co przyciąga inwestorów, producentów i ogromne firmy z branży technologicznych (m.in. Motorola i Samsung).

Większość atrakcji miasta umiejscowiona jest w pobliżu tzw. Pięciu Wielkich Alei – obszaru o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym. Łącznie znajduje się tu ponad 2 tysiące ważnych obiektów, w tym kościoły, kamienice, pałace i świątynie. Obszar Pięciu Wielkich Alei jest wyjątkowo zróżnicowany i nietypowy dla architektury innych miast chińskich. Zobaczyć tu można budynki w różnych stylach (klasycystycznym, romańskim, gotyckim czy renesansowym), które nawiązują do architektury europejskiej (francuskiej, brytyjskiej, niemieckiej, a nawet włoskiej i hiszpańskiej).

4.1/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić