Polesie – 15 Ciekawostek o tej niesamowitej krainie

polesie
foto – Pixabay

Polesie to rozległa kraina geograficzno-historyczna, która znajduje się na terenie Polski, Białorusi i Ukrainy. Jest to ogromna, zielona równina, która rozciąga się między dorzeczami dwóch rzek: Prypecia i Bugu. Charakterystyczną cechą krajobrazu Polesia są stawy, torfowiska i bagna, dorzecza rzek i zielone lasy, w których rosną olsy, brzozy i wierzby lapońskie. Ten region chętnie odwiedzany jest przez turystów, którzy potrafią docenić bliskość przyrody i wspaniałą, dziewiczą naturę.

1. Stolicą Polesia jest Brześć – duże miasto, które położone jest na granicy Polski i Białorusi. Brześć jest piękną, zabytkową miejscowością, której historia sięga już czasów średniowiecznych. Obecnie miasto stanowi dużą atrakcję turystyczną, w której znajdują się m.in. piękne budynki świątyń, kościołów i prawosławnych cerkwi, a także liczne muzea, takie jak Muzeum Archeologiczne “Berestje”, Muzeum Odzyskanych Dzieł Sztuki i Muzeum Obrony Twierdzy Brzeskiej.

2. Tereny Polesia są wilgotne, a miejscami nawet podmokłe i bagienne. Jest to zasługą występujących tu licznych podziemnych źródeł i zbiorników wodnych. Przez cały region przepływa wiele rzek, a na terenie Polesia położonych jest także wiele jezior, stawów i bagien. Znajduje się tu wiele zbiorników wodnych, które stanowią ciekawą atrakcję turystyczną dla mieszkańców i turystów. Do najpopularniejszych i najlepiej zagospodarowanych należą Jezioro Piaseczno, Jezioro Łukcze i Jezioro Wytyckie.

3. Na obszarze polskiej części Polesia znajduje się tzw. Krowie Bagno czyli największy teren bagienny w całym regionie. Jest to także siedlisko i miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków i uchodzi za ostoję ptactwa sieci Natura 2000.

4. Jedną z najważniejszych turystycznych miejscowości w regionie jest Biała Podlaska. W mieście warto zobaczyć piękny, siedemnastowieczny Pałac Radziwiłłów, malownicze, eklektyczne kamienice oraz dwa barokowe kościoły katolickie. W Białej Podlaskiej znajduje się również Muzeum Południowego Podlasia z ciekawą ekspozycją historyczną i etnograficzną.

5. Część Polesia zajmuje Poleski Park Narodowy – ochronny obszar, który utworzony został w 1990 roku. Poleski Park Narodowy zajmuje powierzchnię niemal 10 tysięcy hektarów, na których żyją m.in. liczne gatunki płazów (głównie żab i ropuch), żółwie błotne, zaskrońce, żmije zygzakowate i ponad 200 gatunków ptaków. Tereny parku zamieszkiwane są także przez nornice, jeże, kuny, wydry, bobry, jelenie i sarny.

6. Podczas pobytu na Polesiu warto odwiedzić Włodawę czyli uzdrowiskową miejscowość, która słynie z wydobywanych w niej wód mineralnych.

7. Polesie to region bardzo zróżnicowany etnicznie. Cały obszar Polesia przez wieki zamieszkiwali Polacy, Białorusini, Ukraincy, Żydzi, a nawet Niemcy i Litwini. Dużą część społeczeństwa stanowili chrześcijanie i wyznawcy prawosławia, jednak Polesie od dziesięcioleci zamieszkuje także liczna grupa muzułmanów.

8. Różnorodność etniczna Polesia ma ogromny wpływ na tutejszą kuchnię. Tradycyjne dania poleskie są bardzo smaczne, aromatyczne i sycące, łączą w sobie wiele smaków i oddziaływań kulturowych. Do lokalnych potraw należą pierogi poleskie (z farszem z sera białego, ziemniaków i boczku), pieczone gęsi i kaczki oraz kluski ziemniaczane z dodatkiem sera i cebuli (tzw. bomby różanieckie).

9. Wspaniałe krajobrazy Polesia od wieków inspirowały artystów. Wzmianki o Polesiu w swoich dziełach zawarli m.in. Eliza Orzeszkowa, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Rodziewiczówna i Wincenty Pol. Regionem tym inspirowali się również wybitni malarze, tacy jak Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat i rosyjski, wybitny malarz Iwan Szyszkin.

10. Jedną z największych atrakcji ukraińskiej części Polesia jest Kompleks Historyczno-Kulturalny w Zamku Radomyśl. Najcienniejszym zbiorem placówki jest Muzeum Ukraińskich Ikon Domowych, które tworzone były w obrębie całego Polesia. Dookoła kompleksu rozciąga się piękny park krajobrazowy, który ozdobiony jest rzeźbami przedstawiającymi Archanioła Michała.

11. W wielu częściach Polesia niegdyś wydobywano surowce naturalne. Do dziś znajdują się tu złoża ropy naftowej, węgla brunatnego i rud darniowych. W niektórych częściach ukraińskiego Polesia funkcjonowały także kamieniołomy.

12. Niezwykle ciekawa jest flora Polesia – w regionie występuje wiele gatunków roślin glacjalnych, czyli takich, które są pozostałościami po czasach zlodowaceń. Zalesienie obszaru sięga 30%, a największą część zajmują bory sosnowe i nadrzeczne lasy łęgowe.

13. Polesie to jedyne miejsce w Polsce, w którym naturalnie rośnie różanecznik żółty. Poza polską częścią Polesia, gatunek ten występuje również na obszarze Kaukazu, w Azji Mniejszej oraz na terenie Słowenii i Grecji.

14. W latach 1921-1939 istniało województwo poleskie, które obejmowało części dzisiejszej Białorusi.

15. Największą rzeką przepływającą przez Polesie jest rzeka Bug, która ma długość 772 kilometrów. Bug słynie ze pięknych, malowniczych tras kajakarskich, które rozciągają się niemal na całej długości rzeki. Podczas spływu kajakowego doliną Bugu podziwiać można piękne krajobrazy, a przy odrobinie szczęścia spotkać przynajmniej kilka gatunków ptaków.

4/5 - (45 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić