20 Ciekawostek o Antylopach

antylopy
foto – Pixabay

Antylopy to podrodzina ssaków z rodziny wołowatych. Poszczególne gatunki antylop występują w wielu krajach na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Na świecie istnieje ponad 90 gatunków antylop, z czego aż 25 gatunków znajduje się na liście zagrożonych. Niemal wszystkie z nich to zwierzęta, które żyją w stadach.

2. Antylopy są roślinożercami, a podstawę ich diety stanowią trawy, owoce, liście, pędy i korzenie.

3. Cechą charakterystyczną większości antylop jest smukła sylwetka, niewielkie kopyta i krótki ogon. Żyją około dziesięciu lat na wolności i dwa razy dłużej w niewoli.

4. Jedną z najmniejszych antylop na świecie jest dikdik, który występuje w Afryce Południowej i Wschodniej, a przede wszystkim w Somalii, Kenii, Tanzanii i Namibii. Długość jego ciała to około 60 centymetrów, a masa wynosi od ponad 2 do 5 kilogramów. Jego wielkość odpowiada więc wielkości zająca, dlatego też antylopy te często padają ofiarami drapieżnych ptaków.

5. Antylopy osiągają dojrzałość płciową po mniej więcej siedmiu miesiącach, chociaż samce rozwijają się znacznie wolniej niż samice. W zależności od gatunku ich ciąża trwa od czterech do dziewięciu miesięcy, a samica najczęściej rodzi jedno młode. Rzadko zdarzają się przypadki ciąży bliźniaczej.

6. Samce antylop w sezonie lęgowym tworzą terytoria, z których nie chcą wypuszczać samic. Te jednak często chcą to robić, kiedy na danym obszarze zabraknie pożywienia.

7. Etymologia słowa “antylopa” sięga języków starofrancuskiego, łacińskiego oraz greckiego. Podobne wyrazy oznaczały w tych językach nieuchwytne zwierzę rogate, które pojawiało się na brzegu Eufratu.

8. Rogi antylop tworzy kościsty rdzeń, który otacza twardy materiał na bazie keratyny. To właśnie ten związek łączy je z ludźmi, ponieważ z keratyny składają się również ludzkie paznokcie.

9. Wiele gatunków antylop to zwierzęta, na które nadal się poluje, ponieważ w cenie jest ich skóra, mięso oraz rogi. Na przykład rogi gatunku Sajga są wykorzystywane w azjatyckiej medycynie alternatywnej.

10. Antylopy porozumiewają się między sobą za pomocą rozmaitych dźwięków, które przypominają gwizdanie, kwiczenia, a nawet odgłos pukania. Dzięki temu ostrzegają się przed niebezpieczeństwem, a ich alarmy często ratują również życie innym gatunkom, kiedy na horyzoncie pojawia się znacznie silniejszy drapieżnik.

11. Oryks arabski to charakterystyczny gatunek antylopy, która żyje na Bliskim Wschodzie. Najczęściej można ją spotkać w Izraelu i Jordanii. Wyróżnia się widocznym garbem oraz białym umaszczeniem z ciemnymi plamami na kończynach i głowie. Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku na świecie żyło nieco ponad sto osobników, ponieważ przez dekady namiętnie polowano na ten gatunek. Na szczęście udało się odtworzyć populację.

12. Nilgau indyjski to największa antylopa azjatycka, która osiąga nawet do 270 kilogramów wagi. Występuje w suchych lasach Indii i żyje w stadach, choć niektóre samce na starość wybierają samotniczy tryb życia. Hindusi nie polują na tę antylopę, ponieważ za bardzo przypomina im ona krowy mające w kraju status świętych.

13. Cziru tybetańskie to gatunek koziorożca, który występuje na Wyżynie Tybetańskiej. W dawnych czasach można go było również spotkać w Nepalu. Dawniej jego populacja wynosiła nawet milion osobników, a obecnie jest zagrożony wskutek nielegalnych polowań oraz wskutek działalności człowieka.
14. Suhak stepowy to charakterystyczna antylopa, która obecnie występuje tylko w Rosji, Mongolii i Chinach. Jego struktury nosowe są wyraźnie przerośnięte i przypominają małą trąbę. Dzięki niej suhak jest w stanie filtrować powietrze zanieczyszczone kurzem i pustynnym piaskiem.

15. Czykara dekańska występująca na Półwyspie Indyjskim to jeden z nielicznych gatunków antylop, który nie łączy się w stada. Przedstawiciele tego gatunku najczęściej żyją w parach albo w pojedynkę, łącząc się w pary tylko w okresie godowym.

16. Najrzadziej spotykanym gatunkiem antylop jest adaks pustynny. Dawniej występował na całej Saharze, ale jego mięso i skóra są tak cenne, że polowania zdziesiątkowały jego populację. Te piękne antylopy o skręconych, długich rogach są krytycznie zagrożone całkowitym wyginięciem.

17. Gerenuk długoszuti to charakterystyczna antylopa, przywodząca na myśl skrzyżowanie sarny z żyrafą. Występuje w Afryce na pustyniach i w buszu. Budowa jego kręgosłupa pozwala mu stanąć na tylnych nogach, aby sięgnąć wyżej po pożywienie.

18. Największym gatunkiem antylop na świecie jest eland zwyczajny, który może osiągnąć nawet 345 centymetrów długości i wagę od 300 do 1000 kilogramów. Zamieszkuje przede wszystkim rezerwaty afrykańskie, znajdujące się na południe od Sahary.

19. Koziołek skalny to niewielka antylopa przystosowana do życia na stromych skałach i graniach. Występuje w górskich zaroślach Afryki, szczególnie w centrum i na zachodzie kontynentu. Koziołek ten lubi podgryzać znalezione kości, aby wzbogacić swoją dietę o sole mineralne.

20. Antylopa indyjska, zwana również garną, naturalnie występowała tylko w Indiach. Obecnie gatunek ten jest zagrożony wyginięciem. został introdukowany w Argentynie oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie ilość żyjących osobników jest większa niż w jego środowisku naturalnym.

4.3/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić