Atrakcje Płońsk 2024 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

atrakcje płońsk
foto – Autorstwa This photo was taken by Przemysław JahrAutorem zdjęcia jest Przemysław JahrWykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:Przemysław Jahr / Wikimedia Commons – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19621869

Płońsk – miasto w województwie mazowieckim, które stanowi siedzibę powiatu płońskiego. Przepływa przez nie rzeka Płonka. Miejscowość zajmuje powierzchnię 11,6 km2 i zamieszkiwana jest przez ponad 22 tys. osób.

 

1. Kościół pw. św. Michała Archanioła – został ufundowany jako budowla drewniana w 1417 r. przez księcia Siemowita IV i jego żonę Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły. W 1462 r. został przebudowany na świątynię murowaną. W następnych wiekach miały miejsce kolejne przebudowy i odbudowy powojenne. Wewnątrz na uwagę zasługuje neorenesansowy ołtarz główny z II poł. XIX w., z elementami z pocz. XVII w., późnobarokowe ołtarze boczne czy figura Chrystusa Ukrzyżowanego z przełomu XV i XVI w. Ciekawostkę stanowi marmurowa płyta wmurowana w ścianę. Stanowi ona część nagrobka francuskiego pułkownika, który zginął podczas kampanii napoleońskiej w pobliskiej wsi Kołoząb.

2. Szlak Henryka Sienkiewicza – został utworzony w nawiązaniu do pobytu pisarza jako guwerner u rodziny Weyherów w Poświętnem koło Płońska w latach 1865-1866. To tu właśnie Sienkiewicz podjął się pierwszych prób literackich. Na trasie znajduje się dwór ziemiański Weyherów, obecnie mieszczący oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i pobliski park z zabytkowymi alejami lipowymi Szlak obejmuje również grobowiec Weyherów, I LO im. Henryka Sienkiewicza, gdzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą pisarzowi i galerię jego postaci czy Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie znajduje się stylizowany salonik literacki, ławeczka Sienkiewicza i jego popiersie.

3. Szlak Dawida Ben Guriona – obejmuje skwer mi. Dawida Ben Guriona z pomnikiem upamiętniającym miejsce, gdzie przyszedł na świat i Drzewem Pamięci, symbolizującym przyjaźń i współpracę Płońska z okręgiem Ramat Negel w Izraelu, gdzie polityk żył przez ostanie 20 lat i gdzie został pochowany. Kolejnym punktem jest kamienica w której mieszkał Ben Gurion, a gdzie obecnie mieści się restauracja „Kaprys”. Na szlaku znajduje się również miejsce po dawnym cmentarzu żydowskim, upamiętnione pomnikiem i tablicą poświęconą płońskim Żydom, tablica znajdująca się w miejscu dawnej synagogi czy tablica na płońskim dworcu kolejowym, poświęcona mieszkańcom wywiezionym do obozu. Żydom wywiezionym z miasta poświęcony jest również coroczny Marsz Milczenia.

4. Szlak Jana Walerego Jędrzejewicza – ten żyjący w XIX w. lekarz i astronom był założycielem obserwatorium astronomicznego i stacji meteorologicznej w Płońsku. Na trasie znajduje się kamienica, w której mieszkał Jędrzejewicz, a na tyłach której istniało niegdyś jego obserwatorium. Szlak obejmuje również ulicę jego imienia, popiersie przy ul. Płońskiej czy rekonstrukcję zegara autorstwa Jędrzejewicza, który znajduje się na jednej ze ścian kościoła pw. św. Michała Archanioła. W Miejskim Centrum Kultury w Płońsku odbywają się cotygodniowe spotkania Płońskiego Koła Miłośników Astronomii im. Jana Walerego Jędrzejewicza.

5. Aktywny wypoczynek – podczas pobytu w Płońsku można skorzystać z oferty sportowej. Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji oferuje basen ze zjeżdżalnią wodną o długości 106 m, saunę, boiska sportowe a w sezonie zimowym lodowisko. Można również skorzystać z siłowni plenerowej lub licznych siłowni wewnętrznych. Na chętnych czekają również ścieżki pieszo-rowerowe. Zlokalizowane są m. in. przy Manhattanie, przy Ogródku Jordanowskim i przy ul. Kopernika.

6. Pomnik przyrody w lesie w Miszewie Wielkim k. Nowego Miasta – jest nim ponad 650-letni dąb szypułkowy o imieniu Piast, zwany również „Dębem Zakochanych”. Według legendy miał się pod nim zatrzymać król Jan II Sobieski, a także wojska napoleońskie, a zakochani mieli na jego korze wycinać swoje inicjały. Obwód drzewa wynosi ok. 580 cm. Pomiędzy jego konarami znajduje się kapliczka maryjna z 1903 r.

7. Park Dawnych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Starym Gralewie – znajduje się przy Zespole Szkół i obejmuje 23 odnowione maszyny. Wśród eksponatów znajduje się m. in. brona, kultywator, pług konny bezkoleśny i koleśny, radło, opielacz konny, siewnik konny metalowy, kopaczka konna, kosiarka konna listwowa, żniwiarka konna, kierat, młockarnia, sieczkarnia, młocarnia szerokomłotna, śrutownik i zgrabiarka konna.

8. Centrum Afrykańskie Africa Centre w Sobanicach – na jego terenie znajduje się m. in. muzeum afrykanistyczne, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z życiem codziennym plemion afrykańskich, obejmujące zarówno przedmioty domowego użytku jak i przedmioty rytualne takie jak maski, instrumenty muzyczne czy rzeźby. Wioska Kuanjamo natomiast wzorowana jest na wiosce angolskiego plemienia Kuanjamo. Na jej terenie znajdują się eksponaty przedstawiające dzikie zwierzęta czy narzędzia rolnicze używane w Afryce.

9. Izba Pamiątkowa Guzikarstwa w Sochocinie – prezentuje historię produkcji guzika z muszli morskiej i rzecznej w Sochocinie oraz historię miejscowości. W ramach wystawy można poznać sylwetki sochocińskich guzikarzy, technologię produkcji guzika sochocińskiego, a także zobaczyć rekonstrukcję pomieszczenia kuchennego z przełomu XIX i XX w. z urządzeniami służącymi do produkcji guzików. Izba mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie i udostępniana jest po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Płońsk – krótki historycznie

Osadnictwo na terenie Płońska datowane jest na VI-VII w. n.e. Świadczą o tym odkrycia archeologiczne dokonane na Górze Kawałowskiego. Prawa miejskie Płońsk uzyskał od księcia mazowieckiego Siemowita IV między 1399-1412 r. W XV w. w mieście zaczęli się osiedlać Żydzi, a w 1495 r. zostało przyłączone do Polski.

Miasto przeżywało swój rozkwit przede wszystkim w XVI w. XVII w. przyniósł jednak katastrofalne w skutkach pożary i najazdy Szwedów, co spowodowało regres gospodarczy. Po III rozbiorze Polski Płońsk znalazł się na terytorium Prus, a w XIX w. stanowił obszar należący najpierw do Księstwa Warszawskiego a potem Królestwa Polskiego. W 1886 r. w Płońsku urodził się Dawid Ben Gurion, przyszły współzałożyciel państwa żydowskiego i pierwszy premier Izraela.

W 1920 r. pod Płońskiem miała miejsce bitwa wojsk polskich z bolszewikami. W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli miejscowość i zmienili jej nazwę na Plöhnen. Utworzyli także getto, które zostało zlikwidowane w 1942 r. a jego mieszkańcy przewiezieni do obozu Auschwitz-Birkenau. W 1997 r. podczas X Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Pokoju w Abidżanie Płońsk uzyskał tytuł Miasto-Orędownik Pokoju.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić