12 Ciekawostek o Pliszce Żółtej

pliszka żółta
foto – Pixabay

Pliszka żółta to gatunek małego ptaka, który według ornitologów jest najmniejszą pliszką występującą w Polsce. Z daleka często jest mylona z sikorką, ponieważ jej brzuch również jest żółty, ale w rzeczywistości ptaki te zdecydowanie się od siebie różnią. Co warto wiedzieć o pliszce żółtej? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Pliszka żółta rzeczywiście jest małym ptakiem. Jej ciało jest mniejsze niż ciało dorosłego wróbla, ma długi ogonek, szarą głowę i białe brwi. Samice nieco różnią się ubarwieniem, na przykład ich głowy mają inny odcień.

2. Pliszka żółta występuje w zdecydowanej większości Europy i Azji. Można ją spotkać również w północnej Afryce, a zimy spędza między innymi na subkontynencie indyjskim.

3. Pliszka żółta uwielbia siadać na krzakach w eksponowanych miejscach i wabić swoim śpiewem, który składa się z kilku powtarzanych strof.

4. Ptaki te są bardzo towarzyskie i zwykle można je obserwować w niewielkich grupkach. Nie obawiają się również ludzi, dlatego często są przez nich widywane. Na przestrzeni lat wykształciły w sobie umiejętność życia w mieście. Widywane są w parkach miejskich, na skwerach, a często również na dachach i za rynnami.

5. Długość ciała pliszki żółtej to około siedemnastu centymetrów, a rozpiętość skrzydeł wynosi o dziesięć centymetrów więcej. Ptaki te ważą około siedemnastu gramów.

6. Okres lęgowy pliszki żółtej trwa od maja do lipca. Na danym terenie pojawiają się wówczas grupy pliszek, a po jakimś czasie dobierają się one w pary. Pliszki tworzą związki monogamiczne.

7. Ciekawostką jest, że gniazdo budowane jest w tym wypadku wyłącznie przez samicę. Musi być ono dobrze ukryte, dlatego najczęściej jest budowane w dołku na ziemi, gdzie zakrywa je wysoka roślinność. Składają się na nie korzenie, trawy, a nawet pierze.

8. Samica wysiaduje jednocześnie od czterech do pięciu jaj, które charakteryzują się ciekawą barwą. Są szare lub biało-żółte i nakrapiane ciemniejszymi plamkami.

9. Podstawę diety pliszek żółtych stanowią owady, koniki polne, chrząszcze, larwy, pająki oraz dżdżownice. Czasami odżywiają się również małymi mięczakami.

10. Pliszki najczęściej zdobywają pożywienie w locie, ale również z roślin czy grzebiąc w ziemi. Potocznie nazywa się je również wolarkami, ponieważ niejednokrotnie zaobserwowano jak polują na muchy siedzące na bydle.

11. W Polsce pliszka żółta znajduje się pod ścisłą ochroną, ale nie jest to w żadnym razie gatunek zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że światowa populacja tego gatunku może wynosić nawet ponad sto milionów osobników.

12. Zaraz po narodzinach młode są całkiem zależne od rodziców, a gniazdo opuszczają średnio po jedenastu dniach. Pliszka żółta bardzo często wysiaduje również jaja kukułcze.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić