20 Największych Miast w Europie

stambuł
Stambuł / foto – Pxiabay

1. Stambuł – Turcja (15,8 mln mieszkańców)

Największym miastem w Europie jest Stambuł, turecka metropolia, która – choć nie jest stolicą państwa – stanowi najważniejszy ośrodek gospodarczy i kulturowy w kraju. Stambuł jest jednym z niewielu dużych miast, które umiejscowione jest na terenie dwóch kontynentów: Europy (Tracja) i Azji (Bitynia).

Stambuł to także wyjątkowo atrakcyjne miasto pod względem turystycznym. Rocznie odwiedza je nawet kilkanaście milionów podróżników z całego świata. Najważniejszym zabytkiem Stambułu jest kościół Hagia Sofia, ogromny kompleks sakralny, który powstał w VI wieku. W mieście znajduje się również wiele muzeów (m.in. Muzeum Mozaiki, Muzeum Morskie i Muzeum Archeologicznym), meczety (Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana) oraz punkty rozrywkowe i wielkie targowiska z pysznym, aromatycznym jedzeniem.

2. Moskwa – Rosja (12,6 mln mieszkańców)

Drugim największym miastem w Europie jest Moskwa – rosyjska stolica, którą zamieszkuje ponad 12 milionów osób. Uznawana jest za jedno z najdroższych do życia miast w Europie,
równocześnie wielokrotnie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat rosyjska stolica znajdowała
się w czołówce miast, które zamieszkuje największa liczba milionerów.

Symbolem miasta jest Plac Czerwony, na którym centralne miejsce zajmuje malowniczy Sobór Wasyla Błogosławionego. Rozpoznawalny, wielokolorowy gmach, zwieńczony jest kopułami i wieżyczkami, stanowi prawdopodobnie najbardziej znaną na świecie budowlę rosyjską. Na Placu Czerwonym znajdują się również budynki Muzeum Historycznego, liczne pomniki, ogromny dom towarowy z końca XIX wieku oraz Kreml.

3. Londyn – Wielka Brytania (8,8 mln mieszkańców)

Stolica Wielkiej Brytanii – Londyn – to nie tylko jedno z największych europejskich miast, ale również ważny ośrodek naukowy i kulturowy. Położony jest w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Tamizą, która jest drugą największą rzeką przepływającą przez Wielką Brytanię. Ciekawostką jest, że zaledwie 60% mieszkańców Londynu stanowią Brytyjczycy, a największymi wśród mniejszości narodowych miasta są Hindusi, Polacy, Nigeryjczycy, Irlandczycy i Pakistańczycy.

Do najważniejszych atrakcji Londynu zaliczyć można Tower of London (twierdza pełniąca kiedyś również funkcje więzienia), Pałac Buckingham (rezydencja brytyjskich monrachów), Pałac Westminsterski, zegar Big Ben oraz Katedrę Świętego Piotra. Wśród wielu londyńskich
placówek muzealnych warto wyróżnić Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Brytyjskie oraz Galerię Narodową.

4. Petersburg – Rosja (5,3 mln mieszkańców)

Petersburg to drugie największe państwo w Rosji, a także czwarte największy miasto Europy. Znajduje się w północno-zachodniej części Rosji u wybrzeży Zatoki Fińskiej. Miasto często nazywane jest „Wenecją Północy” z powodu licznych kanałów, utworzonych przez rzekę Newę. Miasto znajduje się na ponad 100 wyspach i wysepkach, które połączone są blisko 400 mostami o różnej długości.

Sankt Petersburg jest ważnym ośrodkiem kulturowym, naukowym i gospodarczym, to także jedna z najatrakcyjniejszych turystycznie metropolii na świecie – co roku odwiedza ją około 4 milionów podróżników z całego świata. Petersburg doceniany przez turystów jest z powodu wspaniałej architektury, a przez wielu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zespołów urbanistycznych w Europie.

W Petersburgu znajduje się jedno z największych muzeów sztuki świata – Ermitaż Państwowy. Podziwiać w nim można ogromne kolekcje wybitnych artystów, takich jak Rembrandt (26 obrazów), Pablo Picasso (31 obrazów), Claude Monet (8 obrazów) czy Peter Paul Rubes (40 obrazów).

5. Berlin – Niemcy (3,6 mln mieszkańców)

Berlin, stolica Niemiec, to piękne, kolorowe miasto, które uwielbiają artyści i miłośnicy sztuki. Stołeczną miejscowość zamieszkuje około 4 milionów osób, co sprawia, że Berlin jest najludniejszym miastem całej Unii Europejskiej. To również, obok Londynu, jedno z najbardziej zróżnicowanych narodowościowo miast na Starym Kontynencie: około 1/4 mieszkańców miasta stanowią obcokrajowcy, a do głównych mniejszości narodowych należą Turcy, Polacy, Syryjczycy i Włosi.

Choć stolica Niemiec to miasto bardzo nowoczesne i doskonale rozwinięte, nie brakuje w nim wspaniałych zabytków. Do najważniejszych z nich należą pozostałości po Murze Berlińskim (dzielącym niegdyś miasto i całe państwo na część wschodnią i zachodnią), neorenesansowy ratusz oraz słynna Brama Brandenburska. W mieście znajduje się wiele ciekawych muzeów, a część z nich umiejscowiona jest na Wyspie Muzeów, na której obejrzeć można ekspozycję Muzeum Pergamońskiego, Nowe Muzeum Berlińskie oraz Starą Galerię Narodową.

Miasto słynie z bardzo bogatego życia kulturowego. Odbywają się w nim liczne festiwale i cykliczne imprezy, w tym Festiwal Świateł, huczny Jarmark Bożonarodzeniowy, Festiwal Piwa oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy, będący jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kinematografii na całym świecie.

6. Madryt – Hiszpania (3,3 mln mieszkańców)

Szóste miejsce w rankingu największych miast Europy zajmuje Madryt – stolica Hiszpanii, w której żyje około 3,3 miliona osób (w całej metropolii zaś zamieszkuje ponad 6 milionów ludzi). Madryt położony jest nad rzeką Manzanares, w malowniczym otoczeniu Gór Kastylijskich w samym sercu pięknego, południowego kraju.

Hiszpańska stolica słynie z organizacji hucznych wydarzeń i niesamowicie rozwiniętego życia nocnego. W mieście stołecznym znajduje się kilka dzielnic, w których umiejscowiono bary, kluby i dyskoteki, a jednym z najważniejszych jest plac Plaza de Santa Ana.

Wśród wielu ważnych, cyklicznych wydarzeń, będących częścią madryckiej kultury, warto wyróżnić majowe obchody święta Fiesta de San Isidro. Mieszkańcy Madrytu i zwiedzający miasto turyści mogą wówczas wziąć udział w pokazach tańca flamenco, uczestniczyć w kiermaszach i jarmarkach, wysłuchać koncertu lokalnej orkiestry, a nawet obejrzeć pokaz korridy.

7. Kijów – Ukraina (2,9 mln mieszkańców)

Dużym zaskoczeniem może być fakt, że Kijów – stolica Ukrainy – pod względem zamieszkujących ją mieszkańców przewyższa takie znane, chętnie odwiedzane przez turystów metropolie, jak włoski Rzym, francuski Paryż czy austriacki Wiedeń. W Kijowie mieszka około 3 milionów mieszkańców, znajdują się tu prestiżowe uczelnie wyższe, a także liczne muzea i placówki kulturowe.

Kijów słynie jednak ze wspaniałych świątyń, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych
w całej Europie Wschodniej. Wśród dziesiątek kościołów, soborów i cerkwi, trzy z nich wyróżniają się wyjątkowo bogatą, ozdobną architekturą i złotym pokryciem wieńczących ich kolumn: Ława Peczerska, Sobór Mądrości Bożej oraz Monaster św. Michała Archanioła.

Podczas zwiedzania miasta warto również odwiedzić kijowskie muzea, w tym Muzeum Wojny Afgańskiej, Dom Michaiła Bułhakowa, Muzeum Czarnobyla i Muzeum Jednej Ulicy (prawdopodobnie jedyne na świecie muzeum, które w pełni poświęcone zostało historii
zaledwie jednej ulicy).

8. Rzym – Włochy (2,7 mln mieszkańców)

Rzym, stolica Włoch, to nie tylko jedne z największych miast na terenie kontynentu europejskiego. To także trzecia największa metropolia Unii Europejskiej (zaraz po Berlinie i
Madrycie) oraz jedno z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miast przez turystów. Historia miasta sięga ponad 3 tysięcy lat, a samo starożytne miasto uznawane jest za kolebkę dzisiejszej kultury europejskiej.

W Rzymie znajduje się wiele pozostałości po czasach starożytnych. Do najważniejszych symboli architektonicznych miasta należą słynne akwedukty rzymskie, Koloseum, Forum Romanum oraz Panteon. Warto wspomnieć również o nieco młodszych zabytkach, takich jak barokowe Schody Hiszpańskie czy powstała w XII wieku.

Rzym to także jedyne miasto na świecie, na którego terenie została wydzielona enklawa innego państwa – najmniejszego kraju świata Watykanu. W Watykanie znajduje się monumentalna Bazylika św. Piotra, której najbardziej znaną częścią jest Kaplica Sykstyńska ozdobiona wspaniałymi freskami Michała Anioła.

9. Bukareszt – Rumunia (2,1 mln mieszkańców)

Bukareszt jest stolicą i największym miastem Rumunii, znanym również jako „Mały Paryż” ze względu na swoją unikalną, historyczną zabudowę. Miejscowość powstała w XIV wieku, jednak dopiero w 1862 uzyskała status rumuńskiej stolicy.

Historia Bukaresztu pełna jest tragicznych wydarzeń, klęsk żywiołowych i wojen, jednak dziś miasto to stanowi najważniejszy ośrodek gospodarczy w całym kraju, a także dużą atrakcję turystyczną wśród osób zwiedzających wschodnią część Europy.

Symbolem rumuńskiej stolicy jest zjawiskowy Pałac Parlamentu, który stanowi największy budynek w Europie, a także drugą największą pod względem powierzchni budowlę świata (pierwsze miejsce należy do amerykańskiego Pentagonu). Neoklasycystyczny pałac wybudowany został pod koniec XX wieku i ma powierzchnię 830 metrów kwadratowych. W środku znajduje się aż 1100 różnych sal, pokojów i pomieszczeń, w tym trzy biblioteki, sala koncertowa, setki biur oraz cztery eleganckie restauracje.

10. Paryż – Francja (2,1 mln mieszkańców)

Dziesiątym największym miastem Europy jest Paryż – stolica Francji, którą zamieszkuje 2,2 miliona osób, jednak w całej aglomeracji paryskiej żyje ponad 10 milionów ludzi. To także jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie: pod względem popularności wśród podróżników Paryż wyprzedzają jedynie Bangkok (Tajlandia) i Londyn (Wielka Brytania).

Symbolem Paryża jest oczywiście jego architektura. Do najważniejszych obiektów zaliczyć można wspaniałą Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Katedrę Notre-Dame i paryski Panteon. W Paryżu umiejscowione jest również jedno z największych i najbogatszych muzeów sztuki na świecie – Muzeum w Luwrze – w którym podziwiać można dzieła wybitnych artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Rembrandt, Hieronim Bosch i Tycjan. W Luwrze znajdują się również ekspozycje sztuki ze świata starożytnego (m.in. Egiptu, Grecji, Mezopotamii, Rzymu, Bizancjum) oraz ogromna kolekcja eksponatów orientalnych.

11. Mińsk – Białoruś (2 mln mieszkańców)

Mińsk jest stolicą Białorusi, a także największym i najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, kulturowym i naukowym w całym kraju. Położony jest nad rzeką Świsłoczą w środkowej części państwa, a zamieszkuje je nieco ponad 2 miliony osób.

Historia miasta sięga XI wieku, a przez setki lat stanowiło ono część terenów różnych państw (m.in. Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów). Wiele śladów odcisnęły także czasy nowożytne, kiedy to dzisiejsza stolica Białorusi pozostawała pod wpływami rosyjskimi.

W Mińsku znajduje się wiele przykładów radzieckiej architektury, jednak nie brakuje tu również malowniczych świątyń, cerkwi i kościołów. Do najważniejszych budynków w mieście zaliczyć można gmach Opery Narodowej, Dwór Wańkowiczów, zrekonstruowany Ratusz i Sobór Świętych Piotra i Pawła.

12. Wiedeń – Austria (1,96 mln mieszkańców)

Wiedeń to piękne, zabytkowe miasto, będące równocześnie stolicą Austrii. Położone jest w zakolu Dunaju u wrót przepięknych Alp Wiedeńskich. Uznawane jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast całej Europy, a także jedno z miejsc o bardzo wysokim wskaźniku jakości życia.

Na wyróżnienie zasługują wiedeńskie zabytki: Katedra św. Szczepana, barokowy Pałac Schonbrunn (wraz z okalającymi go ogrodami i przyległym Ogrodem Zoologicznym), majestatyczny Hofburg oraz przepiękne gmachy Opery Wiedeńskiej i austriackiego Belwederu.

Podczas pobytu w Wiedniu z pewnością warto spróbować lokalnej kuchni. Najbardziej charakterystycznym daniem austriackiej stolicy są sznycle wiedeńskie, które mają rangę przysmaku regionalnego przyrządzanego według ściśle opisanej receptury. Cienkie, złociste kotlety cielęce podawane są najczęściej z dodatkiem doskonałej sałatki ziemniaczanej.

14. Warszawa (1,86 mln mieszkańców)

Polska stolica stanowi czternaste największe miasto w całej Europie – pod względem ludności wyprzedza stolice wielu europejskich miast. Miejscowość położona jest w województwie mazowieckim, w centralnej części kraju, nad brzegami największej polskiej rzeki: Wisły.

Warszawa stanowi również największy i najważniejszy ośrodek naukowy, gospodarczy i kulturowy w całym kraju, równocześnie chętnie zwiedzana jest przez polskich i zagranicznych turystów.

Do największych atrakcji miasta należą Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski oraz Łazienki Królewskie. Wśród warszawskich muzeów warto wyróżnić Muzeum Narodowe, multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki „Kopernik”.

15. Budapeszt – Węgry (1,7 mln mln mieszkańców)

Budapeszt to piękne, zabytkowe miasto, często porównywane z czeską Pragą, austriackim Wiedniem, a nawet francuskim Paryżem. Miejscowość położona jest nad Dunajem i stanowi
jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów metropolię w całej Europie.

Choć w rzeczywistości w Budapeszcie wspaniałych zabytków nie brakuje – zobaczyć tu można m.in. zjawiskowy gmach Parlamentu, ogromny Zamek Królewski i piękną Basztę Rybacką.

Miasto słynie ze swoich basenów termalnych. W węgierskich termach wykorzystuje się wody głębinowe, które wykazują prozdrowotne właściwości: łagodzą dolegliwości bólowe, pozytywnie wpływają na różne organy w ciele człowieka, a także pomagają w walce z chorobami układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego.

16. Belgrad – Serbia (1,68 mln mln mieszkańców)

Stolica Serbii, Belgrad, to miasto coraz bardziej doceniane przez turystów i podróżników z całego świata. Wyjątkowo ciekawa jest historia tego miejsca, która sięga około 7 tysięcy lat,
tym samym Belgrad stanowi jedno z najstarszych miast całej Europy.

Belgrad jest miastem pełnym atrakcji i zabytków. Do najważniejszych z nich należą twierdza Kalemegdan, starówka w dzielnicy Zemun oraz Biały Pałac, w którym obecnie mieści się galeria dzieł sztuki. Miejscowość stanowi również ważny, bałkański ośrodek kulturowy.

Odbywają się tu liczne wydarzenia, festiwale i imprezy cykliczne, w tym Belgrad Beer Fest, ważne festiwale muzyczne i teatralne, Międzynarodowe Targi Książki (najważniejsze wydarzenie literackie w Europie) oraz słynny Belgradzki Festiwal Filmowy.

17. Barcelona – Hiszpania (1,62 mln mieszkańców)

Hiszpańska Barcelona to jedno z najbardziej znanych miast w Europie o dużym znaczeniu
turystycznym. Znajduje się pomiędzy monumentalnym pasmem Pirenejów, wodami Morza
Śródziemnego i granicą francusko-hiszpańską.

Jest drugim największym miastem w Hiszpanii, a także jedną z największych metropolii na obszarze Unii Europejskiej.Barcelona znana jest z klubu piłkarskiego FC Barcelona, czyli jednej z najlepszych i najbardziej zasłużonych drużyn piłkarskich na świecie. Klub ma na swoim koncie wiele sportowych tytułów: zdobył m.in. aż 26 razy nagrodę Mistrza Hiszpanii i 5 razy wygrał rozgrywki Pucharu Europy.

Architektonicznym symbolem miasta jest kościół Sagrada Familia. Ciekawostką jest, że wspaniała, secesyjna bazylika jest nieustannie w remoncie od 140 lat – obecnie szacuje się, że prace zostaną zakończone w 2026 roku.

18. Monachium – Niemcy (1,48 mln mieszkańców)

Monachium to stolica Bawarii – kraju związkowego, znanego z ciekawej kultury i idealnych warunków do aktywnego wypoczynku. To również jedno z najważniejszych miast Niemiec, w którym mieszka około 1,5 miliona osób.

Dzieje Monachium sięgają XII wieku, a o bogatej przeszłości miasta przypominają wspaniałe zabytki. Okazała katedra, dawne bramy miejskie oraz Alter Hof (rezydencja Ludwika IV Bawarskiego) to miejsca chętnie odwiedzane przez miłośników historii. Na koneserów sztuki czekają tu: Stara i Nowa Pinakoteka, w których zgromadzono najcenniejsze dzieła europejskiego malarstwa) oraz Gliptoteka (galeria gromadząca starożytne dzieła sztuki).

19. Charków – Ukraina (liczba mieszkańców przed wojną – 1,41 mln mieszkańców)

do uzupełnienia po wojnie …

20. Mediolan – Włochy (1,3 mln mieszkańców)

Listę dwudziestu największych miast Europy zamyka włoski Mediolan, znajdujący się w Lombardii na północy kraju. Zamieszkuje je ponad 1,3 miliona osób, a co rocznie odwiedza go także kilka milionów turystów z całego świata.

Mediolan uchodzi za światową stolicę mody – wraz z Paryżem i Nowym Jorkiem stanowią trzy najważniejsze ośrodki modowe na całej kuli ziemskiej. Ulice Mediolanu pokryte są ekskluzywnymi butikami i domami mody, z których wychodzą doceniane w różnych krajach
kolekcje sezonowych kreacji. W Mediolanie odbywają się również obchody Fashion Week – corocznego wydarzenia modowego, uznawanego za najważniejsze na świecie. Podczas Tygodnia Mody miasto odwiedzają znani projektanci, krytycy, artyści, dziennikarze i influencerzy z całego świata, a na pokazach kreowane są trendy ubraniowe, które obowiązywać będą przez kolejne miesiące.

Mediolan słynie także z przepięknej, zabytkowej architektury. Wśród ważnych zabytków tego miasta wyróżnić warto przepiękną Katedrę Mediolańską, budynek opery La Scala, fortecę Cascello Sforzesco oraz Galerię Wiktora Emanuela I, która obecnie pełni rolę ogromnego domu towarowego z luksusowymi towarami.

4.1/5 - (52 votes)
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić