40 Ciekawostek o Pingwinch 🐧

foto – Pixabay

Pingwiny to niezwykle piękne ptaki, które znane są praktycznie na całym świecie. Zdecydowanie należą one do tych zwierząt, które warto bliżej poznać, dlatego poniższe ciekawostki w dużym stopniu pomogą przybliżyć zarówno ich sylwetkę jak i historie, co pozwoli w znaczący sposób zrozumieć ich ogromny fenomen.

1. Pierwsza ciekawostka, która dotyczy pingwinów, jest jednocześnie niezwykle istotna. Otóż są to ptaki, które nie posiadają umiejętności latania.

2. Pingwiny w bardzo interesujący sposób potrafią znosić zimno, jak i również różnorakie zamiecie śnieżne. Gdy występują powyższe sytuacje, to zbijają się one ciasno jeden obok drugiego obrócone plecami do wiatru. Potrafią tak stać nawet wiele długich godzin.

3. Pingwiny należą do tych ptaków, które żywią się pokarmem zwierzęcym, które zdobywają w morzu, jak na przykład ryby.

4. Waga pingwinów może być bardzo różna. Otóż typowy mały pingwin waży około półtora kilograma, zaś pingwin cesarski do dwudziestu trzech kilogramów. Waga największych osobników dochodzi często do czterdziestu kilogramów.

5. Biorąc pod uwagę długość życia pingwinów, to żyją około 20 lat. Najstarszy z nich żył jednak o wiele dłużej, gdyż udało mu się przeżyć aż 40 lat.

6. Niezwykle interesującą ciekawostką jest fakt, że pingwiny jedzą kamienie. Ma to podwójne znaczenie, gdyż po pierwsze pomagają one zmielić im zjedzony pokarm, jak i również zwiększają ich masę, dzięki czemu mogą one głębiej nurkować.

7. Ciekawy jest również fakt, że raz do roku pingwiny tracą swoje pióra, co w ich przypadku jest procesem wręcz naturalnym. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż w ciągu kilku tygodniu wyrastają im nowe.

8. Bardzo ciekawy jest również fakt, że w przypadku niektórych pingwinów to samiec, a nie, jak to bywa przeważnie samica, wysiaduje jajo przez dwa miesiące.

9. Warto również zauważyć, że pingwiny potrafią być zwierzętami niezwykle szybkimi. Otóż pingwin cesarski potrafi osiągnąć prędkość podczas pływania sięgającą nawet sześćdziesięciu kilometrów na godzinę.

10. Również wygląd zewnętrzny takiego cesarskiego pingwina jest niezwykle interesujący. Otóż mówi się, że swoim wyglądem przypomina on torpedę.

11. Ciekawy jest fakt, który dotyczy tych malutkich pingwinów. Otóż gdy się już wyklują, to są one całe szare, jak i również całe pokryte puchem.

12. Pingwiny mają również inną charakterystyczną cechę swojego wyglądu. Otóż wszystkie pingwiny posiadają jedynie trzy palce u swoich stóp.

13. Mimo faktu, że jedzenie kamieni pozwala pingwinom nurkować o wiele głębiej, to nie mogą one spędzić pod wodą dłużej niż 15 minut. Dotyczy to przede wszystkim pingwinów cesarskich.

14. Z pingwinami wiąże się także przykra ciekawostka. Otóż zaobserwowano przypadki, gdzie pingwin potrafi niespodziewanie oddalić się od swojego stada prosto do oceanu, popełniając w ten sposób samobójstwo.

15. Pingwiny mają również łaskotki, na które potrafią reagować podobnie do śmiechu.

16. Warto również przytoczyć fakt, że pingwin, który okazał się jednocześnie tym najdłużej żyjącym, przeżył 40 lat, co w przeliczeniu na ludzkie lata wynosi 150 lat.

17. Ciekawy jest także fakt, że samiec pingwina cesarskiego, w okresie wylęgu potrafi nie jeść ponad 115 dni.

18. Zdecydowanie warto również zauważyć, że u typowego pingwina temperatura ciała potrafi wynieść nawet do trzydziestu ośmiu stopni Celsjusza.

19. Interesujący jest także fakt, że pingwiny na lądzie należą do ptaków krótkowzrocznych. Zdecydowanie o wiele lepiej potrafią widzieć, znajdując się tuż pod wodą.

20. Pingwiny należą także do ptaków, które posiadają najwięcej piór ze wszystkich. Na jeden centymetr wychodzi w ich przypadku około dwunastu piór.

21. Inna z ciekawostek dotyczy pingwinów mieszkających w norweskim zoo. Otóż mieszkają w nim dwa homoseksualne pingwiny, czyli Herman Pile oraz Pondus.

22. Nowa Zelandia słynie z tego, że na jej terenie mieszkają pingwiny grubodziobe. Szczególnie żyją one w tamtejszych lasach i jaskiniach.

23. Pierwszą osobą, która opisała pingwiny, był Antonio Pigafetty. Zobaczył je w 1520 roku w pobliżu Punta Tombo w Argentynie.

24. Bardzo interesujący jest również fakt, który dotyczy polujących samców pingwinów. Otóż podczas jednego nurkowania potrafi on złapać nawet do 30 ryb.

25. Biorąc pod uwagę wygląd pingwinów, stwierdzono również fakt, że nie są one dymorficzne płciowo, co znaczy, że zarówno samce, jak i samice wyglądają podobnie.

26. Pingwiny posiadają na swoich językach miękkie kolce, które w dużym stopniu pomagają im utrzymać schwytane przez nie chwile wcześniej ryby.

27. Pingwiny znane są również z tego, że bardzo często potrafią wracać do gniazd, z których się wylęgły. Dzieje się tak w większości przypadków.

28. Pingwiny królewskie znane są z tego, że posiadają kolonie. Mówi się, że taka kolonia potrafi liczyć nawet do dziesięciu tysięcy osobników.

29. Niezwykle interesującego odkrycia dokonali archeolodzy. Otóż odnaleźli oni skamieniałość pingwina, który żył ponad sześćdziesiąt milionów lat temu.

30. Pingwiny znane są również z tego, że posiadają nadczołowy gruczoł, który pomaga im filtrować słoną wodę ze krwi.

31. Pingwin cesarski znany jest także z tego, że posiada niezwykłą zdolność nurkowania na głębokość nawet do pół kilometra.

32. W kwestii jedzenia pingwiny mają jedną bardzo istotną zasadę. Otóż dla pingwinów jedzenie może być tylko słone albo kwaśne. To zdecydowanie podstawa w ich przypadku.

33. Pingwiny to również jedyne ptaki, które posiadają naturalnie spionizowaną postawę ciała. Taka sytuacja występuje jedynie u nich.

34. Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje pingwinów, to możemy wyróżnić aż siedemnaście takich rodzai.

35. Ważną datą jest dzień 20 stycznia. Otóż to właśnie wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach.

36. Warto zwrócić również uwagę na te wąskie skrzydła, które pingwiny posiadają. Mają one przede wszystkim rolę płetw napędowych.

37. Niezwykła ciekawostka dotyczy również pingwinich ogonów. Otóż posiadane przez nich ogony są sztywne i niezwykle krótkie, a w połączeniu z nogami pełnią one funkcję steru.

38. Ogólne ubarwienie pingwinów to biały brzuch, grzbiet i ciemna głowa, najczęściej koloru czarnego. Takie ubarwienie służy im jako kamuflaż, który chroni je przed atakami pod wodą.

39. Pingwiny posiadają również swoich naturalnych wrogów. Należą do nich przede wszystkim lwy morskie oraz morskie lamparty.

40. Niestety, przykry jest również fakt, że aż dziesięć z siedemnastu gatunków pingwinów zagrożonych jest wyginięciem.

 

4.3/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić