20 Ciekawostek o Papudze Ara

papuga ara
foto – Pixabay

Papuga Ara to jedna z najbardziej popularnych papug na świecie. Do tego należy do największych papug jakie istnieją. Wyróżniają ją bogate kolory upierzenia, łatwość w oswajaniu i umiejętność mówienia.

1. Gatunki Ar

Na świecie można wyróżnić wiele gatunki tej popularnej papugi. Należą do nich ara ararauna, ara szafirowa, ara zielona, ara oliwkowa, ara żółtoskrzydła, ara zielonoskrzydła, ara różowooka, ara kasztanowoczelna.

2. Wymarły gatunek Ary

Na podstawie badań archeologicznych określono również dwa wymarłe gatunki papugi Ary, pierwszy z nich został nazwany arą portorykańską. To takson wymarły około roku 1937 roku. Druga papuga – ara trójbarwna, zamieszkiwała rejony Kuby i wymarła około roku 1885.

3. Przedstawiciel gatunku

Przedstawicielem tego gatunku jest ara żółtoskrzydła. Można ją spotkać w południowo-wschodnim Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej – do Boliwii i środkowej Brazylii oraz w lasach Amazonii.

4. Wielkość i masa ciała

Papugi ara w zależności od gatunku mogą osiągać długość ciała od 40 do 100 cm, zaś ich masa ciała może wynosić od 250–1800 gram.

5. Wygląd zewnętrzny

Cechy charakterystyczne papugi ara to przede wszystkim bardzo długi ogon, ostre, haczykowate i duże pazury, dzięki którym utrzymują się na gałęziach oraz duży i haczykowaty dziób. Podstawową cechą wyglądu tych papug jest wielobarwne upierzenie.

6. Ciekawostka związana z wyglądem

Bardzo ciekawą kwestią związaną z wyglądem tych ptaków jest to, że kiedy są one podekscytowane to ich policzki mogą się rumienić tak jak u ludzi. Wygląda to bardzo efektownie.

7. Głos papugi ara

Papugi ara tak jak i wszystkie inne papugi wydają ze swojego gardła różne skrzeki. Ary skrzeczą bardzo donośnie i głośno, poza skrzeczeniem mogą również wydawać piski i warczenia.

8. Żywienie

Papugi ara żywią się głównie owocami, im bardziej są niedojrzałe tym dla nich lepiej. Bardzo lubią też spożywać orzechy, łatwo je rozłupują za pomocą swoich dużych dziobów. Ary hodowlane mogą się też żywić gotowymi mieszankami dla papug tego gatunku. Lubią też warzywa i kiełki roślin.

9. Długość życia

Papugi ara żyją bardzo długo. Najdłużej żyjący ptak przeżył aż 80 lat. Średnio ptaki te żyją w swoim naturalnym środowisku 40-50 lat.

10. Lęgi

Papugi robią swoje gniazda w dużych drzewach. Składają około 4 jaj w jednym czasie i wysiadują je około miesiąca. Dopiero jednak po 14 tygodniach małe ptaki są w stanie latać. Do tego czasu rodzice muszą je karmić i pilnować by nie wypadły z gniazda.

11. Styl życia

Papugi ary są ptakami stadnymi. Ich stada osiągają maksymalnie wielkość około 20 ptaków. Żyją w parach razem ze swoimi młodymi. Są bardzo oddane i rodzinne. Także podczas lotu trzymają się blisko siebie.

12. Nieprzeciętna inteligencja

Papugi ara mają nieprzeciętną inteligencję. Potrafią naśladować ludzką mowę, przez to szybko uczą się mówić. Są w stanie także reagować odpowiednio w ro różnych sytuacjach, potrafią się zaśmiać z czegoś śmiesznego i zasmucić, gdy ich właściciel jest smutny.

13. Przywiązanie

Papugi hodowlane bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Chociaż ich wychowanie nie jest łatwe, bo papugi te są bardzo wymagające i ostrożne, to przy dobrym wychowaniu odwdzięczą się przywiązaniem, wiernością i miłością.

14. Cena papugi ara

Najdroższe w zakupie są popularne papugi zielonoskrzydłe, ich cena może sięgać nawet kilkanaście tysięcy złotych, często jest to kwota powyżej 10 tysięcy złotych. Drugie w kolejności pod względem ceny są papugi ararauny, je z kolei można kupić za kilka tysięcy złotych. Także i wychowanie takiej papugi jest bardzo kosztowne, z czym trzeba się liczyć przy kupnie.

15. Wyprawka dla papugi

Chcąc zakupić papugę arę, koniecznie trzeba dla niej przygotować odpowiednią wyprawkę. Koniecznie trzeba kupić dużą klatkę, należy przy tym pamiętać, że rozpiętość skrzydeł tej papugi wynosi około 1 metra. Następnie należy zakupić żerdzie, metalowe miski na karmę i wodę, naturalny podkład na dno klatki oraz różne zabawki.

16. Zabawki dla domowego ptaka

Papugi hodowlane lubią się bawić. Powinno się je zaopatrzyć w lusterko, różne drabinki i huśtawki, mały dzwoneczek itp.

17. Aklimatyzacja ary w domu

Ara potrzebuje co najmniej kilku dni na aklimatyzację w domu swojego nowego właściciela. Należy ją w tym czasie zostawić samą sobie w klatce, nie wyciągać na siłę i nie mówić do niej. Stopniowo należy poświęcać jej uwagę.

18. Ptaki nie lubiące samotności

Ary to ptaki, które zarówno na wolności jak i w hodowli nie znoszą samotności. Potrzebują towarzystwa innych ptaków lub ludzi, by dobrze się czuły.

19. Zobowiązanie na całe życie

Jako, że papugi te żyją kilkadziesiąt lat jest to zobowiązanie na całe życie.

20. Problemy psychiczne

Papuga pozostawiona sama sobie w samotności, może cierpieć na problemy psychiczne.

4.5/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić