Pałac Ciekocinko

Ciekocinko to niewielka wieś w województwie pomorskim, należy do powiatu wejherowskiego i tworzy gminę Choczewo. Na stałe mieszka w niej około 300 osób. W tej małej miejscowości wyróżnia się szczególnie pałac posiadający interesującą historię. Obecnie mieści się w nim 5-gwiazdkowy hotel, w którym warto się zatrzymać, jeśli przyjedzie się w te tereny na urlop.

PRZESZŁOŚĆ CIEKOCINKA
Po raz pierwszy wieś jest wymieniona w dokumentach w 1362 roku jako Zackenzin. W tamtym czasie wielki mistrz krzyżacki nadał ją jednemu z zasłużonych rycerzy, który sprowadzał do niej osadników, aby zagospodarowali tę ziemię. Przez następne stulecia Ciekocinko żyło głównie z uprawy rolnictwa i nie wyróżniało się na tle innych obszarów.
Dopiero w XVII wieku przyłączono go do majątków rodu Krockow oraz Osseken. Od pierwszej połowy XIX wieku zmieniali się kolejni właściciele wsi, ważnym momentem jest rok 1905, to wtedy Ciekocinko trafiło do rodziny Ewestów, którzy zbudowali stojący do dziś pałac.
Po II wojnie światowej, w tym miejscu powstał PGR Ciekocinko, a od 2004 roku zaczęły się duże zmiany doprowadzające do nowego, turystycznego charakteru wsi.

PAŁAC I JEGO OFERTA
Przez lata działania państwowego gospodarstwa rolnego, budynek systematycznie ulegał zniszczeniu. W konsekwencji po 1989 roku był całkowicie zdewastowany i potrzebował gruntownego remontu.
Aktualnie można się tutaj zatrzymać w luksusowych pokojach i korzystać z takich atrakcji jak stadnina koni, zabiegi pielęgnacyjne, siłownia czy golf. Ponadto istnieje możliwość organizacji pikniku w pałacowym parku albo udania się na posiłek do 1906 Gourmet Restaurant lub Luneta & Lorneta Bistro Club.
W pałacu urządzane są również wesela, urodziny i uroczystości rodzinne. Można przygotować w tym miejscu konferencję biznesową lub wydarzenia w plenerze. Hotel posiada też oferty specjalne, czyli organizowanie imprez tematycznych, np. majówka czy sylwester.

SZLAK DWORÓW I PAŁACÓW PÓŁNOCNYCH KASZUB
Pałac w Ciekocinku jest jednym z 18 obiektów, które można zwiedzać na Kaszubach Północnych. Oprócz niego znajdują się na szlaku pałace w Wejherowie, Sławutówku albo Kłaninie.
Całą drogę można pokonać rowerem lub pieszo. Stworzono specjalne mapki z wyznaczonymi szlakami, aby nie zgubić się przy zwiedzaniu Kaszub Północnych. To wszystko sprawia, że należy wybrać się do tego miejsca oddalonego od miejskiego hałasu i codzienności, żeby korzystać z przyrody oraz piękna bałtyckiego wybrzeża.

4.9/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić