19 Ciekawostek o Ostrowie Tumskim we Wrocławiu 🗺️

Ostrów Tumski Wrocław
foto – Pixabay

Wrocław to miasto, które każdego roku przyciąga do siebie nie tylko chcących zdobyć wiedzę i zawód studentów, ale również turystów, którzy mogą śmiało wybierać z listy wielu ciekawych atrakcji. Wśród nich jest Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze.

Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu

Kilka ciekawych faktów i informacji o Ostrowie Tumskim we Wrocławiu:

1. Ostrów Tumski stanowi zabytkową część miasta. Wciąż obecne są tu gazowe latarnie świecące nocą.

2. W czasach pogańskich Ostrów Tumski był miejscem życia Ślężan. W czasach średniowiecza stał się siedzibą książąt śląskich z dynastii Piastów. Od 1000 roku, czyli od momentu założenia biskupstwa stał się on ośrodkiem władzy kościelnej.

3. Na jego terenie prowadzone są badania archeologiczne. Potwierdziły one istnienie fosy i wewnętrznego pasa umocnień. Ostrów Tumski był więc miejscem dobrze umocnionym i być może jednym z potężniejszych grodów państwa Piastów.

4. Około 1163 roku Ostrów Tumski, który był wtedy niczym więcej niż tylko osadą, dostał się pod panowanie Bolesława Wysokiego, wnuka Bolesława Krzywoustego. Ów założył tu swoją nową siedzibę. Władanie Bolesława Wysokiego pociągnęło za sobą szereg zmian i przeobrażeń. Zamiast drewnianych umocnień zaczęły powstawać mury obronne. Dla ochrony grodu szystkie fortyfikacje zostały wykonane z cegły. Wówczas powstała również romańska rezydencja, składająca się z pałacu, kaplicy, opactwa oraz domu biskupiego.

5. Obszar Ostrowa Tumskiego mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Czas ten przetrwały między innymi budynki jak kościół świętego Marcina.

6. Najpiękniejsze zabytki Ostrowa Tumskiego to gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża.

7. Podczas spaceru po Ostrowie Tumskim można odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne, które jest najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu. W jego wnętrzu znajdują się najbardziej wartościowe i najpiękniejsze pamiątki sztuki sakralnej. W jego archiwum znajduje się Księga Henrykowska, pochodząca z XIII-XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim.

8. Sporą atrakcją Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski, który stanowi miejsce spotkań zakochanych. Most mierzy ponad 52 metry, a jego szerokość to przeszło 6 metrów. Zbudowany został w 1889 roku nad północną odnogą Odry pomiędzy Ostrowem Tumskim a Piaskiem (Wyspą Piasek). Spacerujący po nim zakochani często przypinają do niego kłódki, co ma być znakiem ich miłości.

9. Każdego wieczoru na Moście Tumskim zapalane są latarnie gazowowe, czyniąc to miejsce niczym z bajki.

10. Ostrów Tumski leży w centrum Wrocławia między ulicą Piaskową, Sienkiewicza i Wyszyńskiego. Można tu dojechać komunikacją miejską:
– tramwajami linii: 6, 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema),
– tramwajami linii 2, 10 (przystanek Katedra),
– autobusami: 128 (przystanek pl. Bema), A (przystanek Katedra).
Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (płatność zbliżeniowa kartą). Bilet jest kodowany na karcie płatniczej.

11. Zmotoryzowani mogą zostawić samochody na parkingach przy:
– pl. Bema,
– ul. Mieszka I,
– na pl. Katedralnym (wjazd od strony ul. Wyszyńskiego),
– Hali Targowej,
– budynku Wydziału Filologicznego na pl. Nankiera (dojście na Ostrów Tumski zajmuje kilka minut).
Miejsca postojowe znajdziemy także przy budynku ASP (ul. Purkyniego) oraz wzdłuż ul. Kraińskiego. W tym rejonie miasta należy wykupić bilety parkingowe w automatach.

12. Na Ostrowie Tumskim znajduje się Pałac Arcybiskupi, siedziba władz kościelnych, gmach seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego.

13. Nazwa „ostrów” oznacza wyspę porośniętą roślinnością.

14. Przechadzający się po Ostrowie Tumskim latarnik jest nie do pomylenia z żadną inną osobą – charakterystyczne są dla niego cylinder i czarna peleryna.

15. Na wieży katedry pod wezwaniem Jana Chrzciciela znajduje się punkt widokowy. Bilety na punkt widokowy można kupić przy wejściu.

16. Obecnie Ostrów Tumski nie jest już wyspą.

17. Na Ostrowie Tumskim czasowo pomieszkiwał Mikołaj Kopernik, który w latach 1503-1538 był scholastykiem wrocławskiego kościoła św. Krzyża.

18. W roku 1766 Giacomo Casanova podczas wizyty we Wrocławiu mieszkał u księdza Bastianiego na Ostrowie Tumskim.

19. Ostrów Tumski, poza prowadzącym na wyspę Piasek mostem Tumskim, miał połączenie z prawym brzegiem Odry poprzez most Za Katedrą (przez jakiś czas zwodzony), w miejscu obecnego pl. Katedralnego.

4.8/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić