10 Największych Atrakcji w Mieście Odessa

fotografia – Pixabay

Odessa to trzecie największe miasto Ukrainy, nazywane często perłą nad Morzem Czarnym. Mimo że w czasach starożytnych na tych terenach istniały osady, miasto to zostało założone dopiero przez carycę Katarzynę II i ma zaledwie 200 lat. W mieście tym stykały się różne kultury, a turyści z Polski bez problemu odnajdą tu sporo śladów po swoich krajanach. To Odessa zainspirowała Adama Mickiewicza do napisania słynnych “Sonetów Odeskich”, a kształt miasta zawdzięczamy również polskim architektom.

Co warto zobaczyć w nadmorskiej miejscowości, w której mimo młodego wieku aż roi się od zabytków i miejsc z niezwykłymi historiami?

1. Pałac Woroncowa

Pałac Woroncowa  w Odessie to zabytek z XIX wieku, który przed pierwszą wojną światową należał do rodziny Woroncowów. Za projekt gmachu odpowiedzialny był Franciszek Boffo, architekt z Sardynii, który pracował na zlecenie Michaiła Woroncowa, czyli generała i gubernatora z Odessy. W trakcie rewolucji październikowej w budynku tym swoją siedzibę miała rada delegatów marynarskich i robotniczych. Niefortunne pożary sprawiły, że pałac wymagał kolejnych remontów, a w latach dziewięćdziesiątych pojawiła się obok niego fontanna. Dziś jest to idealne miejsce na spokojny spacer w pięknym otoczeniu i w towarzystwie obiektów, przez które przemawia bogata historia.

2. Katakumby

Odeskie katakumby to sieć podziemnych przejść i tuneli, które powstały wskutek regularnego wydobycia wapienia dokładnie pod miastem. Zbadana do tej pory część do ponad 2 tysiące kilometrów korytarzy, ale są tutaj również jaskinie i szczeliny, a także wykopy geologiczne. Ciekawostką jest, że podczas drugiej wojny światowej katakumby stanowiły schronienie dla wielu radzieckich partyzantów, a w latach sześćdziesiątych powstał klub speleologiczny, który zajmował się badaniem ich historii. Skomplikowany, podziemny labirynt jest długi i niemożliwy do przebycia bez znajomości drogi, dlatego samotna eksploracja katakumb zdaje się być skrajnie nieodpowiedzialnym pomysłem, jednak na miejscu organizowane są wycieczki z doświadczonymi przewodnikami.

3. Schody Potiomkinowskie

Najbardziej rozpoznawalnym obiektem miasta są Schody Potiomkinowskie, będące symbolem wejścia do Odessy. Mają ponad 190 stopni i 136 metrów długości. Ciekawostką jest złudzenie optyczne, które wywołują schody – kiedy patrzy się na nie ze szczytu, zdaje się, że schody mają na każdym odcinku taką samą szerokość, jednak w rzeczywistości rozszerzają się ku dołowi. Schody powstały w pierwszej połowie XIX wieku z bardzo praktycznych powodów – Odessa była położona zbyt wysoko względem portu. Pierwotnie do budowy użyto piaskowca, ale ze względu na niewielka trwałość materiału, w 1933 roku zastąpiono go różowo-szarym granitem. Na szczycie schodów znajduje się pomnik na część pierwszego gubernatora Odessy, Armanda-Emmanuela du Plessis.

4. Filharmonia w Odessie

Filharmonia w Odessie przypomina nieco Pałac Dożów w Wenecji i stanowi budowlę z przełomu XIX i XX wieku. W 1894 położono kamień węgielny pod filharmonię, a data ta nie była przypadkowa – świętowano wówczas stulecie istnienia miasta. Obszerny westybul jest udekorowany płytami, które przedstawiają historię handlu, a to dlatego, że według pierwotnych planów budynek miał być siedzibą giełdy miejskiej. Filharmonia funkcjonuje w tym miejscu dopiero od 1924 roku. W środku mieści się około tysiąca osób, a wewnątrz znajdują się malowidła przedstawiające wszystkie znaki zodiaku. Warto przyjrzeć się futrynom okien, które wykonano z marmuru z Carrary, a także wewnętrznym elementom z cedru libańskiego.

5. Pałac Beliny-Brzozowskiego

Pałac Beliny-Brzozowskiego to neogotycki pałac znajdujący się nieopodal Bulwaru Nadmorskiego. Został wybudowany w XIX wieku na zlecenie i potrzeby Zenona Belinę-Brzozowskiego – mecenasa sztuki i marszałka szlachty guberni podolskiej. Pałac miał być jego siedzibą w Odessie, którą przecinały liczne szlaki handlowe i przez którą on sam również eksportował towar ze swoich majątków. Pałac zaprojektował Feliks Gąsiorowski, a projekty były inspirowane angielskimi zamkami, co widać nawet dziś, jeśli dokładnie przyjrzymy się basztom i wieżom. W budynku tym spotykali się również polscy artyści, a jednym z gości Beliny-Brzozowskiego był autor “Kordiana”, polski wieszcz – Juliusz Słowacki.

6. Privoz Market

Privoz Market w Odessie to największy targ spożywczy na całej Ukrainie. Jego historia sięga lat dwudziestych XIX wieku, kiedy w prowizorycznych warunkach rozkładali się tutaj przyjezdni sprzedawcy. Dziś targ stanowi ogromny obszar, na którym można znaleźć najróżniejsze produkty – od marynowanych owoców morza, przez domowe masło i ręcznie ubijaną śmietanę, aż po sery, wędliny i wiele więcej. Zakupy można urozmaicić sobie degustacjami przepysznych, wyciskanych soków owocowych, które akurat tutaj są bardzo tanie i bardzo smaczne. Nie ma potrzeby, by na produktach pojawiały się informacje o ekologicznych komponentach i zdrowiu – już na pierwszy rzut oka widać, że produkty a targu są dokładnie takie, jakie serwuje się w ukraińskich domach lub na wsiach w różnych częściach Europy. Samo zdrowie i niskie ceny!

7. Bulwar Przymorski

Bulwar Przymorski w Odessie to wspaniały odcinek miasta, który łączy centrum z morzem i jest ważnym miejscem dla kultury miasta. Atrakcje stanowią tutaj między innymi wspaniała architektura oraz szpaler drzew, który wyjątkowo pięknie wygląda po zmroku, kiedy jest podświetlony. Przy Bulwarze znajdują się również znane atrakcje Odessy takie jak Schody Potiomkinowskie, Pałac Woroncowa czy Duma, a bywali tutaj między innymi Czechow, Majakowski czy członkowie rodziny Romanowów.

8. Istanbuł Park

Istanbuł Park to miejsce poświęcone Turcji, z którą Odessa od wielu lat utrzymuje bardzo serdeczne relacje. Jest to urocze miejsce, świetnie nadające się na spacer z całą rodziną lub we dwoje. Po drodze można zauważyć piękne żywopłoty, szpalery i brukowane alejki, a rabaty z kwiatami ułożone są w ten sposób, by przypominać tureckie ornamenty. Liczne ławki pozwalają na odpoczynek w pięknym otoczeniu, zwłaszcza w ciepłe dni, kiedy w pobliżu można kupić lody i zimne napoje.

9. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Odessie jest jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie. Powstało w drugiej połowie XIX wieku i znajdują się w nim eksponaty dotyczące okolic Morza Czarnego z okresu między epoką kamienia a średniowieczem, a także liczne zabytki archeologiczne ze starożytnego Egiptu, Rzymu, Grecji i Cypru. Wielbiciele numizmatyki z pewnością będą tutaj zachwyceni ogromną kolekcją starożytnych i średniowiecznych monet w liczbie przekraczającej pięćdziesiąt tysięcy.

10. Kościół św. Pawła

Kościół św. Pawła w Odessie to luterańska świątynia wzniesiona pod koniec XIX wieku, którą zaprojektował Hermann Scheurembrandt. Znajduje się w najwyższym punkcie miasta i stanęła na miejscu poprzedniej świątyni. Budynek cechuje się eklektyzmem, choć przeważa w nim styl neoromański, ujęty zarówno w planie budowy, jak i ozdobach elewacji. Piaskowy kościół z pomarańczowymi dachówkami wygląda najpiękniej podczas zachodu słońca, kiedy jego kolory są dodatkowo podkreślone. Jest to jedna z licznych świątyń w Odessie, które nadają miastu niesamowitą atmosferę i sprawiają, że przeszłość i różne kultury mieszają się z teraźniejszością.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić