Oceanarium Międzyzdroje 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Oceanarium Międzyzdroje
foto – Pixabay

Międzyzdroje to popularny kurort nad Bałtykiem, do którego chętnie zaglądają i znani przedstawiciele świata kultury, i rodziny z dziećmi. Kusi ich korzystny klimat, przyjazna atmosfera oraz opinia miasta, które przyciąga znanych i bogatych. Jak spędzić tu wolny czas? Możliwości jest sporo. Jedną z tych atrakcji, które zachwycają i małych, i dużych, jest Oceanarium. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Oto zbiór ciekawostek o obiekcie, który od kilku lat zajmuje bardzo ważne miejsce na turystycznej mapie Międzyzdrojów.

1. Położenie Oceanarium

Oceanarium w Międzyzdrojach znajduje się przy ulicy Bohaterów Warszawy 16B, w niewielkiej odległości od molo i Gabinetu Figur Woskowych — turystycznych wizytówek słynnego kurortu. W pobliżu Oceanarium znajdują się też piękne plaże, na których można cieszyć się beztroskim wypoczynkiem nad morzem, oraz liczne obiekty gastronomiczne i noclegowe, w których chętnie zatrzymują się turyści.

2. Dostępność dla turystów

Oceanarium otwarte jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

3. Oceanarium dla niepełnosprawnych

Oceanarium jest obiektem przyjaznym dla niepełnosprawnych turystów, którzy mogą tu korzystać z licznych udogodnień i ułatwień. Dzięki temu każdy ma szansę spędzić czas w świecie, w którym woda i ryby są najważniejsze.

4. Historia Oceanarium

Oceanarium działa od 2019 roku, jest zatem bardzo młodym obiektem. Dzięki ciekawej ofercie turystycznej oraz korzystnej lokalizacji szybko stało się jedną z najważniejszych atrakcji w Międzyzdrojach, oraz jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Pomorzu Zachodnim.

5. Oceanarium w liczbach 

Oceanarium w Międzyzdrojach to nowoczesny obiekt o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych, na którego terenie na gości czeka 16-metrowy tunel oraz 35 zbiorników z rybami pochodzącymi z odległych zakątków świata. Dodatkowo można tu znaleźć obiekty gastronomiczne oraz miejsca, w których najmłodsi turyści mogą odpocząć w towarzystwie rówieśników i skupić się na dobrej zabawie.

6. Japońskie karpie koi

Jedną z atrakcji czekających w Oceanarium jest paludarium z japońskimi karpiami koi (są one znane również jako karpie brokatowe). Są to ryby zachwycające swym wyglądem, które w japońskiej kulturze utożsamiane są z takimi cechami, jak odwaga, szczęście i długie życie. Przebywanie w ich towarzystwie pomaga się odprężyć, jest też miłym dodatkiem do wizyty w Oceanarium.

7. Gdzie jest Nemo?

Nemo, czyli błazenek, to jeden z ciekawszych mieszkańców słynnego Oceanarium. Ryby te często pojawiają się w domowych akwariach, do których trafiają głównie z okolic Filipin i Indonezji. Ich naturalnym środowiskiem są rafy koralowe Indopacyfiku, wśród których mogą dożyć nawet do 10 lat. Piękny wygląd oraz filmowa kariera Nemo sprawiły, że błazenki stały się ulubieńcami dzieci zaglądających do Oceanarium.

8. Płaszczki

Wielkim zainteresowaniem gości zwiedzających Oceanarium cieszą się też płaszczki. Te charakterystyczne ryby (spokrewnione z rekinami) uwielbiają ciepłe i tropikalne wody morskie całego świata. Wiele gatunków tych ryb prowadzi nocny tryb życia, a podczas polowania używają jedynie zmysłu dotyku (ze względu na budowę ciała i specyficzne umieszczenie szczęki).

9. Rogatnice

Rogatnice, które również można zobaczyć w Oceanarium, to  ryby o charakterystycznej, spłaszczonej budowie ciała. Najczęściej można je spotkać w wodach Atlantyku, przy czym ich ulubioną strefą są wody przybrzeżne. Jest to jeden z tych gatunków ryb, które są narażone na wyginięcie (z tego też względu wpisano je do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

10. Mureny

Wśród mieszkańców Oceanarium pojawiają się też mureny — morskie ryby, które często spotykane są w wodach tropikalnych i subtropikalnych. Badaczom udało się wydzielić około 200 gatunków muren, przy czym największą różnorodność tych ryb stwierdzono w wodach Pacyfiku.

11. Właściciele Oceanarium

Właścicielami i założycielami Oceanarium są Jagoda i Marek Stępień — miłośnicy akwarystyki, dla których miłość do podwodnego świata stała się sposobem na życie. Dzięki swej wytrwałości spełnili swoje marzenia i swoją pasją zarażają innych.

12. Opłaty związane z wizytą w Oceanarium

Wizyta w Oceanarium wiąże się z koniecznością zakupienia biletów. Ich cena wynosi 70 zł (bilet normalny) i 60 zł (bilet ulgowy). Z dodatkowych zniżek mogą korzystać zorganizowane grupy szkolne (powyżej 20 osób). Dzieci do 2 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnej wejściówki.

13. Oceanarium a edukacja

Oceanarium w Międzyzdrojach może się pochwalić bogatą ofertą edukacyjną dla osób w różnym wieku. Szkoły mogą tu korzystać z ciekawych zajęć i warsztatów, dzięki czemu młodzi goście mogą uczestniczyć w lekcji przyrody na żywo. Z ciekawych zajęć mogą też korzystać Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz studenci kierunków przyrodniczych (szczególnie ci, którzy studiują ichtilologię). Oceanarium można zwiedzać z edukatorem, można też brać udział w wykładach i pokazach filmów, które są prezentowane w nowoczesnej sali konferencyjnej.

14. Bawialnia

Dla tych, którzy odwiedzaną Oceanarium z małymi dziećmi, wielkim udogodnieniem będzie możliwość skorzystania z dobrze wyposażonej bawialni. Na małych gości czekają tam liczne zabawki i gry multimedialne, dzięki czemu maluchy mogą w przyjemny i bezpieczny sposób spędzić czas i rozładować nadmiar energii.

15. Klimatyczna Restauracja

Na terenie Oceanarium działa Klimatyczna Restauracja. Lokal ten może się pochwalić przyjemną atmosferą oraz manu, w którym każdy członek rodziny znajdzie dla siebie coś ciekawego. Można tu sięgnąć po wyborną pizzę, skupić się na świeżych sałatkach lub postawić na domowe ciasta i aromatyczną kawę. Dodatkową atrakcją jest strefa relaksu, dzięki której goście Oceanarium mogą odpocząć po spacerze wśród basenów wypełnionych wodą i egzotycznymi rybami.

3.5/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić