30 Ciekawostek o Nowej Zelandii

nowa zelandia
foto – Pixabay

Nowa Zelandia to wyjątkowo malowniczy kraj wyspiarski, który znajduje się w pobliżu Australii na Oceanie Spokojnym. W skład państwa wchodzą dwie główne wyspy oraz kilka niewielkich wysepek, które urzekają swoim pięknym, naturalnym krajobrazem. Nowa Zelandia to kraj, który doceniany jest przez najbardziej wymagających podróżników. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o tym państwie!

1. Stolicą Nowej Zelandii jest miasto Wellington umiejscowione na Północnej Wyspie. Ciekawostką jest, że to najbardziej wysunięta na południe stolica świata! W Wellington warto odwiedzić Muzeum Kolonialne, neogotycką Katedrę św. Pawła oraz Muzeum Miasta i Morza.

2. Nowa Zelandia znajduje się na obszarze silnie aktywnym tektonicznym. Często dochodzi tu do trzęsień ziemi, a sporadycznie również do wybuchów wulkanów. Z tego powodu w Nowej Zelandii możemy podziwiać wspaniałe gejzery i kaskady gorących źródeł.

3. Nowa Zelandia to prawdziwy raj dla miłośników pysznego jedzenia. Niemal w każdym miejscu znajdziemy doskonałe, świeże ryby i dania z owoców morza. Nowozelandczycy uwielbiają mięso – serwuje się tu dania z baraniny, jagnięciny i wołowiny. Na uznanie zasługuje przede wszystkim tradycyjna kuchnia maoryska, której możemy skosztować wewnątrz lądu.

4. Na obszarze Nowej Zelandii znajdują się winnice, w których produkowane są doskonałe, doceniane przez koneserów z całego świata wina. Produkuje się tu przede wszystkim lekkie wina białe i różowe.

5. Wspaniałe krajobrazy Nowej Zelandii podziwiać możemy podczas oglądania słynnej serii “Władcy Pierścieni”. Sam reżyser – Peter Jackson – jest również Nowozelandczykiem.

6. Największym miastem na terenie Nowej Zelandii jest Auckland, które zamieszkuje prawie 1,5 miliona osób i które przyciąga turystów zwiedzających wyspy. W Auckland znajdują się liczne muzea (m.in. Muzeum Transportu i Technologii czy Muzeum Wojny), zabytkowe katedry i świątynie oraz atrakcje dla całej rodziny.

7. Nowa Zelandia prowadzi bardzo ostre kampanie przeciwko spożywaniu gazowanych napojów z dodatkiem cukru. Odstraszające napisy znajdziemy tu m.in. na butelkach, puszkach i automatach z napojami. Kampania społeczna przypomina napisy antynikotynowe, które umieszczane są na paczkach z papierosami.

8. Początki osadnictwa na terenie Nowej Zelandii sięgają końca XIII wieku – to właśnie wtedy na tereny te dotarły plemiona Maorysów, którzy przybyli na obszar nowozelandzkich wysp z dzisiejszych terenów Polinezji Francuskiej.

9. Przez wieki Nowa Zelandia stanowiła dom dla Maorysów. Dopiero w połowie XVII wieku na tereny te dotarł holenderski podróżnik Abel Tasman (od którego nazwiska nazwano pobliską wyspę Tasmanią), co tragicznie skończyło się dla kilku uczestników wyprawy, którzy zostali zaatakowani i zabici przez mieszkańców wyspy.

10. Nowa Zelandia przez długi czas stanowiła teren wpływów brytyjskich. Do dziś Nowozelandczycy uznają brytyjską królową za własnego monarchę, w kraju funkcjonuje również prawo oparte na prawie brytyjskim.

11. Obecnie Maorysi stanowią mniejszość etniczną wyspy – stanowią około 17% całego społeczeństwa. Państwo to zamieszkiwane jest przede wszystkim przed potomków Europejczyków, a w mniejszym stopniu przez Azjatów i Amerykanów.

12. Większość osób myśląc o Nowej Zelandii wyobraża sobie ciepłe, tropikalne państwo. Nic bardziej mylnego! Zimą panują tu naprawdę srogie warunki pogodowe, a wewnątrz wysp często pada śnieg. Dodatkowo większość prywatnych kwater nie jest ogrzewana, przez co turyści podróżujący po Nowej Zelandii w okresie zimowym muszą przygotować ciepłe ubrania.

13. Nowa Zelandia jest jednym z niewielu państw świata, które w czasie koronawirusa całkowicie zamknęły się na turystykę. Dzięki temu liczba zachorowań drastycznie spadła, a kraj nie musiał stosować przymusowych, długotrwałych lockdownów dla mieszkańców wysp.

14. Jedną z największych atrakcji Nowej Zelandii jest Hobbiton czyli wioska Hobbitów – postaci znanych z serii filmów “Władca Pierścieni”.

15. Nowa Zelandia jest jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów na świecie. Prawie połowa ludności nie wyznaje żadnej religii.

16. Narodowym zwierzęciem Nowej Zelandii jest owca. Nic dziwnego! Wyspy zamieszkuje ogromna populacja około 30 milionów owiec. To aż sześć razy więcej niż liczba zamieszkujących państwo ludzi!

17. Na terenie Nowej Zelandii znajduje się aż 14 parków narodowych, które łącznie zajmują około 10% powierzchni całego kraju. Wśród nich są górskie obszary ochronne (np. Park Narodowy Góry Cooka, Park Narodowy Gór Aspiring), tereny gęsto zalesione tropikalną roślinnością (Park Narodowy Rakiura, Park Narodowy Kahurangi) i obszary nadmorskie (Park Narodowy Abela Tasmana).

18. W Nowej Zelandii znajdziemy wiele pięknych plaż. To najwspanialszych z nich należy Hot Water Beach z licznymi ciepłymi źródłami geotermalnymi, dzika plaża Piha ze wspaniałymi formacjami skalnymi i piaszczysta plaża w Auckland z łagodnym zejściem do wody. W wielu miejscach panują doskonałe warunki do uprawiania różnych sportów wodnych, w tym nurkowania, kajakarstwa i windsurfingu.

19. Najczęściej spożywanym przez Nowozelandczyków owocem jest kiwi, które na wyspach ma wręcz status owocu narodowego. Z kiwi przyrządza się desery, napoje, a nawet stosuje się go jako element kolorowych drinków.

20. Większość gatunków zwierząt zamieszkujących Nową Zelandię to gatunki endemiczne – takie, które nie występują naturalnie nigdzie indziej na świecie! Podobnie wygląda świat roślin. Nawet 80% fauny nowozelandzkiej stanowią gatunki endemiczne.

21. Nowa Zelandia jest jednym z najmniej zaludnionych państw świata. Zamieszkuje je około 5 milionów ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 16 osób na kilometr kwadratowy.

22. Transport publiczny na wyspach jest bardzo ograniczony. Najszybciej i najłatwiej podróżuje się tu samochodem. Turyści mogą skorzystać z ofert firm wypożyczających samochody, jak i również na własną rękę znaleźć osoby, które prowadzą prywatne zwiedzanie wysp.

23. Auckland stanowi jedno z najdroższych do życia państw. Szczególnie drogie są tu nieruchomości, przez co podczas planowania podróżniczego budżetu należy uwzględnić wysokie ceny zakwaterowania.

24. Walutą obowiązującą w państwie jest dolar nowozelandzki, który ma wartość około 2,85zł.

25. Nowa Zelandia jest krajem stosunkowo drogim dla podróżników z Europy. Drogie są przede wszystkim koszty transportów, noclegów i atrakcji. Także w sklepach spożywczych możemy spodziewać się wysokich cen. Na terenie państwa znajdziemy jednak niedrogie, dobrze utrzymane pola kempingowe, a także kilka sieci tańszych marketów i barów szybkiej obsługi.

26. To właśnie Nowa Zelandia była pierwszym państwem na świecie, w którym kobiety uzyskały prawa wyborcze.

27. Zamieszkanie na terenie Nowej Zelandii nie jest proste. Państwo to wymaga wizy pracowniczej, którą dostają niemal jedynie doświadczeni, wykwalifikowani specjaliści, którzy przed przybyciem na wyspy mają realną szansę na zatrudnienie.

28. Nowa Zelandia jest krajem bezpiecznym, dobrze skomunikowanym i posiadającym doskonałe zaplecze sanitarne. Z łatwością dostaniemy tu podstawowe leki, w razie potrzeby możemy skorzystać także z punktów ochrony zdrowia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku braku dodatkowych ubezpieczeń będziemy narażeni na wysokie koszty – doba w szpitalu może nas kosztować nawet 300-400 dolarów nowozelandzkich, a do rachunku doliczone zostaną zabiegi i wykorzystywane leki.

29. Najwyższym szczytem Nowej Zelandii jest Góra Cooka, która wznosi się na wysokość 3427m n.p.m. Wejście na szczyt jest niebezpieczne i wymagające specjalnego przygotowania i sprzętu, jednak istnieje kilka firm, które umożliwiają wspinaczkę doświadczonym turystom.

30. Nowa Zelandia jest krajem wyjątkowo bezpiecznym, co może zadziwić podróżujących przez kraj Europejczyków. Nowozelandczycy nie zamykają domów na klucz, a często zaufanie do turystów jest tak duże, że mogą oni korzystać z prywatnych kwater pod nieobecność gospodarzy. Mimo to, przestępczość w kraju jest wyjątkowo niska.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić