30 Wspaniałych Ciekawostek o Nigerii 🇳🇬

nigeria
foto – Pixabay

Nigeria – państwo w Afryce Zachodniej, położone nad Zatoką Gwinejską. Oficjalna nazwa kraju brzmi Federalna Republika Nigerii.

1. Nigeria sąsiaduje z czterema państwami. Znajdują się wśród nich Benin, Niger, Czad i Kamerun.

2. Nazwa Nigeria została po raz pierwszy oficjalnie użyta w 1897 r. Pojawiła się w brytyjskiej gazecie „The Times”. Ma pochodzić od nazwy głównej rzeki kraju, Nigru.

3. Nigeria jest najludniejszym państwem w Afryce. Zamieszkuje ją ponad 219 mln ludzi. Powierzchnia całkowita kraju wynosi 923 768 km2, przy czym 910 768 km2 przypada na ląd, a 13 000 km 2 na wody.

4. Flagę Nigerii tworzą trzy pionowe pasy w kolorach zielonym, białym i ponownie zielonym. Została zaprojektowana w 1959 r. przez Michaela Taiwo Akinkunmiego, studenta z Ibadanu, miasta w południowo-zachodniej Nigerii. Po raz pierwszy została użyta 1 października 1960 r., w dniu uzyskania niepodległości.

5. W godle Nigerii znajduje się czarna tarcza ze srebrną figurą, przypominającą literę „Y”. Nad nią znajduje się biało-zielony zawój, na którym wspiera się czerwony orzeł. Pod tarczą herbową, na postumencie przypominającym ukwiecony trawnik, rozciąga się szarfa z narodowym mottem „Unity and Faith, Peace and Progress”( „Jedność i Wiara, Pokój i Postęp”. Po bokach herb wspierają dwa białe rumaki.

6. Symbolika elementów z herbu Nigerii przedstawia się następująco: czarna tarcza nawiązuje do żyznej, nigeryjskiej gleby, srebrna figura w kształcie litery „Y” – do dwóch głównych rzek o nazwach Niger i Benue, orzeł reprezentuje siłę, konie – godność mieszkańców tego kraju. Na trawniku znajdują się narodowe kwiaty Nigerii, kostowce (łąc. Costus spectabilis).

7. Herb Nigerii został ustanowiony przez królową Elżbietę II 20 maja 1960 r. Pomimo przemian politycznych pozostał w niezmienionej formie, nie licząc dewizy. Do 1978 r. brzmiała „Peace, Unity, Freedom” („Pokój, Jedność, Wolność”).

8. Hymn państwowy nosi nazwę „Arise Oh Compatriots, Nigeria’s Call Obey” („Powstańcie patrioci, usłuchajcie wezwania Nigerii”). Został przyjęty w 1978 r. Słowa są kombinacją pięciu najlepszych prac pochodzących z ogólnonarodowego konkursu. Napisali je John A. Ilechukwu, Eme Etim Akpan, B. A. Ogunnaike, Sotu Omoigui oraz P. O. Aderibigbe. Muzykę skomponował Benedict Elide Odiase.

9. Od 1991 r. stolicą Nigerii jest Abudża. Miasto powstało od podstaw w latach 80. XX. według projektu japońskiego architekta Kenzō Tange. Zajmuje 713 km2, a zamieszkuje je ponad 1,3 mln ludzi.

10. Największym i najludniejszym miastem Nigerii jest Lagos, dawna stolica kraju. Zajmuje powierzchnię 999,6 km2. Zamieszkuje je ponad 21 mln osób.

11. Urzędowym językiem jest angielski. Ludność posługuje się również niezwykle licznymi, miejscowymi narzeczami, z których najbardziej rozpowszechnione są joruba, hausa, igbo i ful.

12. Walutą Nigerii jest naira, której odpowiada 100 kobo. Została wprowadzona do obiegu w 1973 r. w miejsce funta nigeryjskiego. Tym samym Nigeria była ostatnim krajem, który wycofał się z systemu szylingowego.

13. Ponad 2000 lat temu na terenie dzisiejszej Nigerii funkcjonowała kultura Nok, która wytwarzała żelazo, a także rzeźby z terakoty. W kolejnych wiekach swój rozkwit przeżywały różne królestwa, takie jak Hausa, Ife, Oyo, Edo (Królestwo Beninu), które zasłynęły m. in. z wytworów artystycznych.

14. Europejczycy pojawili się w XVII w., by zakładać placówki handlowe w nadbrzeżnej części. Początkowo handlowano niewolnikami, a następnie olejem palmowym i drewnem.

15. Pod koniec XIX w. angielskie stowarzyszenia zjednoczyły się i wykupiły wszystkie faktorie handlowe w dolnej części Nigru, a w 1885 r. przekształciły się w Królewską Kompanię Nigru. Przejmowała ona kontrolę nad kolejnymi terenami. W 1900 r. rząd Wielkiej Brytanii przejął kontrolę nad Kompanią, a w 1901 r. Nigeria stała się brytyjskim protektoratem.

16. Po II wojnie światowej pojawiły się dążenia niepodległościowe wśród Nigeryjczyków, których skutkiem była najpierw autonomia w ramach Imperium Brytyjskiego, a następnie niepodległość, która została uzyskana 1 października 1960 r. Data ta jest świętem narodowym w Nigerii.

17. W latach 60. XX w. w Nigerii nasilały się napięcia o charakterze religijnym, etnicznym i regionalnym, a niestabilność polityczna doprowadziła do zamachów stanów i masakr ludności.

29 maja 1967 r. podpułkownik Emeka Ojukwu proklamował powstanie Republiki Biafry we wschodnim regionie Nigerii. Doprowadziło to ostatecznie do wybuchu wojny domowej. Zakończyła się w 1970 r., a liczba ofiar szacowana jest na 2 mln.

18. Lata 70. i 80. XX w. były dla Nigerii nadal burzliwym okresem, w którym władzę przejęło i utrzymywało przez 16 lat wojsko. Władza wróciła w ręce cywilów w 1999 r.

19. Najwyższym wzniesieniem jest szczyt Shere Hill, znajdujący się na wyżynie Dżos, w środkowej Nigerii. Wznosi się na wysokość 1781 m n.p.m.

20. Najważniejszymi rzekami, jak już wspomniano, są Niger i Benue. Dzielą one kraj na trzy części. Benue wpada do Nigru pod Abudżą, a następnie Niger uchodzi deltą do Zatoki Gwinejskiej, będącej częścią Oceanu Atlantyckiego.

21. Kraj jest bardzo zróżnicowany pod względem zamieszkującej go ludności. Występuje tu ponad 430 grup etnicznych. Do najliczniejszych należą ludy Hausa, Jorubowie, Ibo, Fulanie, Ibibio i Tiw.

22. Wśród wyznawanych religii dominują chrześcijaństwo, z przeważającą rolą protestantyzmu oraz islam, przede wszystkim w odłamie sunnickim. Obecne są również tradycyjne religie plemienne.

23. Nigeria posiada dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest krajobraz kulturowy Sukur, a drugim Święty Gaj Bogini Oshun w Oshogbo.

24. Obywatele polscy, którzy chcą wjechać na terytorium Nigerii, potrzebują wizy. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Nigru, z których najbliższe znajduje się w Berlinie. Obowiązkowe jest zaszczepienie się przeciwko żółtej febrze.

25. Nigeryjski przemysł filmowy, zwany umownie Nollywood, należy do największych producentów filmów fabularnych na świecie. Są to produkcje niskobudżetowe, o krótkim okresie zdjęciowym i niedbałej realizacji, jednak fabuła oddaje specyficzny klimat afrykański, dlatego znajduje swoich zwolenników wśród niewymagających widzów. Według różnych szacunków produkcja kształtuje się na poziomie od 400 do nawet 2000 filmów rocznie.

26. Reprezentacja Nigerii była pierwszą drużyną z Afryki, która zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w piłce nożnej mężczyzn. Miało to miejsce w 1996 r. w Atlancie. W finale pokonali Argentynę. W 2008 r. w Pekinie zdobyli srebro, a w 2016 r. w Rio de Janeiro zdobyli brąz.

27. Patronem Nigerii jest św. Patryk. Ma to swoje uzasadnienie w działalności irlandzkich misjonarzy w tym kraju.

28. Wśród endemitów nigeryjskich znajduje się wikłacz krasnoszyi, gatunek małego ptaka z rodziny wikłaczowatych oraz Neurolestes nigeriensis, gatunek ważki.

29. Z Nigerii pochodził Fela Anikulapo Kuti uważany za twórcę afro beatu. Gatunek ten stanowi mieszankę afrykańskich rytmów z tradycyjną muzyką nigeryjskiego plemienia Joruba oraz funkiem i jazzem.

30. Nigeria znajduje się w czołówce największych gospodarek Afryki. W 2020 r. wyprzedziła RPA i stanęła na czele listy. Kluczowy udział ma eksport ropy naftowej.

4.2/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić